Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Hradci se obávají výbuchu cisteren ve skladišti plynu

  10:03aktualizováno  10:03
Peticí protestují lidé z Hradce Králové, kteří bydlí poblíž přečerpávací stanice propan-butanu ve Slezském Předměstí. Bojí se totiž možného výbuchu plynu. Umístění stanice se nelíbí ani radním, leží totiž jen několik set metrů od obytných domů.

Přečerpávací stanice v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Přečerpávací stanice propan-butanu ve skladištní oblasti v Hradci Králové straší lidi bydlící u nádraží na Slezském Předměstí. Její umístění se nelíbí ani radním.

Ve stanici se přečerpává plyn ze železničních vagonů do autocisteren a bomb. "Informoval jsem se, že kdyby vybuchla jediná cisterna, vytvořila by se ohnivá koule o průměru 210 metrů a smrtící koule horka o průměru 440 metrů by v okolí zabila všechno. A to je jen z jedné jediné cisterny, podle firmy jich tam je deset a navíc sklad," říká Jan Šedivý, který je jedním ze spoluorganizátorů petice proti přečerpávací stanici.

Lidé se obávají hlavně takzvaného dominového efektu, kdy by jedna vybuchlá cisterna zapálila další.

"Stanice je hodně blízko severní části sídliště Slezské Předměstí. Kdyby se tam něco stalo, rozsah havárie by byl až jeden kilometr," tvrdí předseda komise místní samosprávy Slezské předměstí Miloslav Devetter. Tamní obyvatelé proto už vloni sepsali petici, kterou podepsalo přes tisíc dvě stě lidí. Po jejím odevzdání na magistrát se ale téměř rok nic nedělo.

"Vyzvali jsme proto kraj, který je za havarijní plánovaní zodpovědný, aby nám sdělil, jaká opatření byla přijata, ale odpověď jsme dodnes nedostali," říká Šedivý.

Stanice se nelíbí ani primátorovi

Teprve po urgenci se autoři petice dozvěděli, že firma Profer Plus vypracovala nový havarijní plán, v němž zvětšila takzvanou hranici nebezpečí. "Vloni byl poloměr nebezpečnosti šest set metrů, teď ho rozšířili na tisíc metrů. To znamená, že zasahuje celé Slezské Předměstí," varuje Šedivý.

Lidé proto podali společný protest a obrátili se i na nového hradeckého primátora Zdeňka Finka, který se s jejich názorem ztotožnil. "Firma s tímto druhem činnosti by neměla působit v bytové zástavbě ani v její bezprostřední blízkosti," míní Fink, který má v plánu zúčastnit se dubnové veřejné schůze tamních obyvatel.

"Jsem v kontaktu s primátorem Finkem, dohodli jsme se, že věc budeme řešit oboustranně vstřícně. Každý rok procházíme bezpečnostním auditem, který je velmi přísný a v průběhu roku míváme opakovaně kontroly z inspektorátu bezpečnosti a od hasičů. Jednal jsem i se samosprávou, všechno jsem jim ukázal a vysvětlil. Pravděpodobnost, že by se u nás něco stalo, je o několik řádů menší než ta, že by vám začal unikat plyn u kotle," tvrdí ředitel Profer Plus Petr Mardukay.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Liboš Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Najdete na iDNES.cz