Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Hradci se obávají výbuchu cisteren ve skladišti plynu

  10:03aktualizováno  10:03
Peticí protestují lidé z Hradce Králové, kteří bydlí poblíž přečerpávací stanice propan-butanu ve Slezském Předměstí. Bojí se totiž možného výbuchu plynu. Umístění stanice se nelíbí ani radním, leží totiž jen několik set metrů od obytných domů.

Přečerpávací stanice v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Přečerpávací stanice propan-butanu ve skladištní oblasti v Hradci Králové straší lidi bydlící u nádraží na Slezském Předměstí. Její umístění se nelíbí ani radním.

Ve stanici se přečerpává plyn ze železničních vagonů do autocisteren a bomb. "Informoval jsem se, že kdyby vybuchla jediná cisterna, vytvořila by se ohnivá koule o průměru 210 metrů a smrtící koule horka o průměru 440 metrů by v okolí zabila všechno. A to je jen z jedné jediné cisterny, podle firmy jich tam je deset a navíc sklad," říká Jan Šedivý, který je jedním ze spoluorganizátorů petice proti přečerpávací stanici.

Lidé se obávají hlavně takzvaného dominového efektu, kdy by jedna vybuchlá cisterna zapálila další.

"Stanice je hodně blízko severní části sídliště Slezské Předměstí. Kdyby se tam něco stalo, rozsah havárie by byl až jeden kilometr," tvrdí předseda komise místní samosprávy Slezské předměstí Miloslav Devetter. Tamní obyvatelé proto už vloni sepsali petici, kterou podepsalo přes tisíc dvě stě lidí. Po jejím odevzdání na magistrát se ale téměř rok nic nedělo.

"Vyzvali jsme proto kraj, který je za havarijní plánovaní zodpovědný, aby nám sdělil, jaká opatření byla přijata, ale odpověď jsme dodnes nedostali," říká Šedivý.

Stanice se nelíbí ani primátorovi

Teprve po urgenci se autoři petice dozvěděli, že firma Profer Plus vypracovala nový havarijní plán, v němž zvětšila takzvanou hranici nebezpečí. "Vloni byl poloměr nebezpečnosti šest set metrů, teď ho rozšířili na tisíc metrů. To znamená, že zasahuje celé Slezské Předměstí," varuje Šedivý.

Lidé proto podali společný protest a obrátili se i na nového hradeckého primátora Zdeňka Finka, který se s jejich názorem ztotožnil. "Firma s tímto druhem činnosti by neměla působit v bytové zástavbě ani v její bezprostřední blízkosti," míní Fink, který má v plánu zúčastnit se dubnové veřejné schůze tamních obyvatel.

"Jsem v kontaktu s primátorem Finkem, dohodli jsme se, že věc budeme řešit oboustranně vstřícně. Každý rok procházíme bezpečnostním auditem, který je velmi přísný a v průběhu roku míváme opakovaně kontroly z inspektorátu bezpečnosti a od hasičů. Jednal jsem i se samosprávou, všechno jsem jim ukázal a vysvětlil. Pravděpodobnost, že by se u nás něco stalo, je o několik řádů menší než ta, že by vám začal unikat plyn u kotle," tvrdí ředitel Profer Plus Petr Mardukay.



Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...



Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Najdete na iDNES.cz