Rozhledna Čeřovka (Milohlídka) v Jičíně

Rozhledna Čeřovka (Milohlídka) v Jičíně | foto: Ivan Truhlička, MF DNES

Lidé protestují proti kácení v Jičíně. Není to v plánu, tvrdí radní

  • 1
Bouře ve sklenici vody, nebo snaha obejít obyvatele města a v tichosti zničit cennou přírodní lokalitu? To jsou dva pohledy na jednu věc - kácení v lesoparku Čeřovka na okraji Jičína. Petici za zachování současného stavu přírodní lokality podepsaly stovky lidí.

Kácení vzrostlých stromů v lesoparku Čeřovce chtějí zabránit stovky obyvatel Jičína, kteří svůj podpis připojily pod petici Za zelenou Čeřovku.

„Ve hře je budoucí podoba lesoparku na vrchu Čeřovka a rozhledny Milohlídka. V Jičíně je velmi málo zelených ploch. Všechna volná prostranství jsou územním plánem určena k zástavbě a ve městě chybí zeleň pro veřejnost. Jediná vzrostlá zeleň je na Čeřovce, proto jsou tamní dřeviny, z přírodovědeckého hlediska velmi cenné, tolik potřebné. Do dnešních dnů si zachovala přirozenou vegetaci, převážně dubo-habrové porosty s teplomilnou květenou,“ uvedl občanský aktivista a autor petice Jan Šorf.

Petice upozorňuje na záměr jičínské ČSSD revitalizovat lesopark Čeřovku z dotačních titulů Evropské unie, který strana zveřejnila ve volebním programu z roku 2014.

„Nesouhlasíme s plánem koaliční smlouvy pro volební období 2014-2018 mezi hnutím ANO, Sdružením pro Jičín, ČSSD, Volbou pro město a TOP 09, která podporuje revitalizaci lesoparku Čeřovka. Dále nesouhlasíme s volebním programem Jičínského demokratického klubu, jenž v bodě Jičín a životní prostředí podporuje revitalizaci lesoparku Čeřovka a zatraktivnění výhledu z Milohlídky,“ pokračoval Šorf.

Vrch Čeřovka i s rozhlednou má nadmořskou výšku asi 350 metrů a všechny kopce a rozhledny v okolí ho převyšují nebo poskytují daleko lepší výhled.

„Při obnově kvalitního rozhledu z Milohlídky bychom museli vykácet všechny stromy vrcholové partie Čeřovky. Pouhý ořez v korunách stromů by byl jen krátkodobou záležitostí,“ vysvětlil své obavy Jan Šorf, který je v Jičíně nejhlasitějším kritikem kácení stromů.

Podle něho je revitalizace v rozporu s rozhodnutím Evropského parlamentu ze dne 20. listopadu 2013, které hovoří o potřebě chránit, zachovávat a rozvíjet přírodní bohatství Unie. „Petici za čtyři měsíce podepsalo už přes tři sta lidí. Lokalita je dnes cenná z hlediska přírodovědného, nachází tam útočiště množství volně žijících živočichů, kteří jinde nenalézají místo k životu,“ uvedl Šorf.

Podle radnice kácení nikdo neplánuje

Vedení jičínské radnice považuje petici kolem Čeřovky za bouři ve sklenici vody. Plány na obnovu lesoparku prý dosud neexistují a žádné kácení stromů nikdo neplánuje.

„Jsme teprve v přípravné fázi záměru revitalizace Čeřovky, to znamená, že je to hudba budoucnosti. Letos v zimě začne inventarizace dřevin v lesoparku a jejich průzkum. Pan Šorf dělá petici proti něčemu, co neexistuje. Nic na stole není, nikdo kácení na Čeřovce nemá v plánu. Existuje oprávněná poptávka obyvatel Čeřovky, aby se ten kopec upravil, ale nikdo ještě neví, jakým způsobem,“ řekl místostarosta jičínské radnice Petr Hamáček.

Podle vedení města je v první řadě důležité vůbec získat představu, v jakém stavu stromy jsou. „Když to řeknu obecně, těžko tam budeme moci nechat strom, jestli zjistíme, že je v havarijním stavu a ohrožuje zdraví lidí. Na druhou stranu, když bude v pořádku, tak proč jej kácet? Až to bude aktuální, samozřejmě budeme naše záměry projednávat s obyvateli města,“ ujistil Hamáček.

V Jičíně to není zdaleka první spor o kácení vzrostlých stromů. Před několika měsíci někteří lidé bránili staleté stromy v někdejším barokním parku pod Zebínem v Libosadu mezi Valdštejnskou lodžií a železniční tratí. Dendrologická expertiza však nakonec potvrdila obavy radnice o bezpečnost lidí v parku a nemocné stromy k zemi šly. Jiné protesty se týkaly nedalekého sadu okrasných jabloní.