Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z Náchodska a Trutnovska se bojí o vodu kvůli průzkumu těžby plynu

  8:55aktualizováno  8:55
Téměř 800 kilometrů čtverečních půdy na Broumovsku, Náchodsku a Trutnovsku má projít testem na přítomnost ložisek plynu. Lidé se však bojí, že průzkum, při kterém se používá například i špatně zabezpečitelný postup chemického loužení, znečistí zásoby pitné vody.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Firma s australskými a americkými vlastníky Basgas Energia Czech slibně nakročila k průzkumu břidlicového plynu na Trutnovsku a Náchodsku tím, že jí ministerstvo životního prostředí udělilo licenci.

Část obcí je ale kvůli obavám o vodu proti tomu. "Za město Náchod jsme podali rozklad k ministrovi. Obáváme se hlavně o léčivé vody lázní Běloves, které by mohl průzkum znehodnotit," uvedl starosta Náchoda Jan Birke.

Proti se postavili také v Broumově, Trutnově, Polici, Teplicích nad Metují i na dalších místech. "Pomineme ekonomickou stránku těžby plynu, vznik pracovních míst a podobně. Do budoucna tu nechceme vrtné věže a plošiny," řekl starosta Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Špringr, kde se radní napřed vyslovili pro, ale pak obrátili.

Zkoumat se má až k hranicím Krkonošského parku

Do břidlicového plynu se přitom v Evropě vkládají velké naděje, protože jeho zásoby by mohly zmírnit energetickou závislost na Rusku.

"Provést potřebný průzkum a vyhodnotit rozsah zásob má smysl," řekl geolog Juraj Franců ze státní České geologické služby, podle nějž se tuzemské zásoby břidlicového plynu předběžně odhadují na pět až deset procent domácí spotřeby.

Průzkumné území v regionu zahrnuje 777 čtverečných kilometrů od Broumovska, Náchodska a Trutnovska až po hranice Krkonošského národního parku. Firma tam předpokládá ložisko silurských břidlic. Průzkumnou licenci už drží v Polsku a na Ukrajině. Licence pro Trutnovsko není dosud pravomocná.

K těžbě jsou potřeba až čtyřkilometrové vrty

Pokud firma uspěje, získá oprávnění vyhledávat v území ropu a zemní plyn po dobu pěti let. Podle ministerstva životního prostředí se nenašly důvody, proč by firma neměla licenci dostat. Vypadla pouze zvláště chráněná území.

Zásoby plynu z břidlic by Evropě stačily možná na šedesát let. K těžbě jsou však třeba až čtyřkilometrové vrty. "Z geologického hlediska nevidím těžbu nereálně. Je-li někde větší riziko pro vodu, měl by se upravit režim tak, aby se znečištění předešlo," míní geolog Franců.

Hydrogeolog Vojtěch Kněžek však před průzkumem i těžbou varuje, pod částí území jsou totiž zásoby kvalitní pitné vody. "Je to černá můra. Používá se tam chemické loužení a to se nikdy nedá beze zbytku zabezpečit," myslí si Kněžek z pražské Hydrogeologické společnosti.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz