Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidí přišlo pár, o pomníku Mašínům rozhodne vedení Chlumce

  9:53aktualizováno  9:53
Na model památníku, který má připomínat čin bratří Mašínů v Chlumci nad Cidlinou, se přišlo v úterý podívat jen deset lidí. Nepřišel nikdo ze zarytých odpůrců, takže se diskuse nerozproudila tak, jak zamýšleli lidé z občanského sdružení. Mašínové před 60 lety ve městě zastřelili příslušníka SNB.

Návrh nové pamětní desky na památník činu bratří Mašínů v Chlumci nad Cidlinou.

Jehlan s pamětní deskou má stát hned vedle vily, v níž Mašínové s Milanem Paumerem přepadli a zabili strážmistra Oldřicha Kašíka. Kýžené zbraně však nezískali.

O vznik pomníku se snaží Občanské sdružení kulturně smýšlejících. "Pro mě je to jasná věc, kdyby nebylo února 1948, nebylo by ani bratrů Mašínů a žádných vražd," řekl Václav Miffek, který přišel stavbu pomníku podpořit.

Jehlan s deskou

Aleš John ukazuje model památníku bratří Mašínů, který by měl stát u Muzea

Aleš John ukazuje model památníku bratří Mašínů, který by měl stát u Muzea Lorety v Chlumci nad Cidlinou.

Asi dvoumetrový plechový památník stojí na pískovcovém podstavci, kde je upevněná deska s popisem události. Ta má podle tvůrců doplnit tendenční text na 40 let staré pamětní desce, kterou odmítají současní majitelé domu v Kozelkově ulici sundat.

Model památníku přivezl do Chlumce akademický sochař Aleš John. Na dva metry vysoký trojboký hranol vyryl iniciály Josefa a Ctirada Mašínů i Milana Paumera.

"Každý z nich má jednu stranu trojhranu. Kašík byl bohužel jejich oběť, ale pro mě jako pro autora nemá na památníku místo, byl v uniformě na druhé straně," odůvodnil svůj záměr sochař.

"Musíme si ale také uvědomit situaci a postoj rodin těch zavražděných," namítl další muž.

"Ano, i proto jsme na plot vily, kde se to stalo, dali květiny a rozsvítili svíčky. Chceme jen, aby lidé měli k dispozici pravdivé informace," opáčil jednatel sdružení Jan Krátký.

Přihlížející zastupitel poznamenal, že podle jeho názoru takový návrh památníku bratřím Mašínům hlasováním zastupitelstva neprojde. "V tom případě bychom se tady chtěli každý rok 13. září na výročí alespoň sejít a tuhle maketu vystavit," odpověděl Krátký.

Kulturní komise nápad doporučila

"Ten pomník by tady měl být, ale popravdě nevěřím, že tady vydrží. Prodávám v knize a poslouchám názory lidí. Nenávist vůči Mašínům je tady hrozně velká," zapochyboval Václav Miffek, jenž je členem kulturní komise města, která návrh památníku nedávno podpořila.

Se stanoviskem komise se ovšem na posledním jednání neztotožnila rada města.

"Většina radních ten návrh odmítla, neshodli jsme se na umístění a máme obavy, aby to veřejnost nebrala jako památník Mašínům. Vše samozřejmě záleží na formulaci textu. Pokud to budou historická fakta, nemám s tím žádný problém," uvedl Luboš Suchánek, který je v radě i kulturní komisi města.

Starosta Miroslav Uchytil uvedl, že někteří radní jsou proti památníku, protože se přiklánějí k názoru, že Mašíni v Chlumci vraždit nemuseli. Další odmítají v těsné blízkosti historické budovy muzea moderní objekt.

"Mě osobně neutrální text nepohoršuje. Zkázu tisíců lidských životů způsobila komunistická strana, což mám podloženo i trpkou zkušeností ve vlastní rodině. Můj táta i děda byli političtí vězňové a pracovali v uranových dolech. Na druhé straně nemůžu rozporovat názor, že Mašíni tady tehdy zabíjet nemuseli," řekl starosta.

Záležet teď bude na zastupitelích, jestli posvětí návrh sdružení a nechají umístit památník s novou deskou na městský pozemek mezi muzeem a domem, kde skupina zabila strážmistra. Zásadně proti tomu jsou majitelé domu.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Najdete na iDNES.cz