Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidí přišlo pár, o pomníku Mašínům rozhodne vedení Chlumce

  9:53aktualizováno  9:53
Na model památníku, který má připomínat čin bratří Mašínů v Chlumci nad Cidlinou, se přišlo v úterý podívat jen deset lidí. Nepřišel nikdo ze zarytých odpůrců, takže se diskuse nerozproudila tak, jak zamýšleli lidé z občanského sdružení. Mašínové před 60 lety ve městě zastřelili příslušníka SNB.

Návrh nové pamětní desky na památník činu bratří Mašínů v Chlumci nad Cidlinou.

Jehlan s pamětní deskou má stát hned vedle vily, v níž Mašínové s Milanem Paumerem přepadli a zabili strážmistra Oldřicha Kašíka. Kýžené zbraně však nezískali.

O vznik pomníku se snaží Občanské sdružení kulturně smýšlejících. "Pro mě je to jasná věc, kdyby nebylo února 1948, nebylo by ani bratrů Mašínů a žádných vražd," řekl Václav Miffek, který přišel stavbu pomníku podpořit.

Jehlan s deskou

Aleš John ukazuje model památníku bratří Mašínů, který by měl stát u Muzea

Aleš John ukazuje model památníku bratří Mašínů, který by měl stát u Muzea Lorety v Chlumci nad Cidlinou.

Asi dvoumetrový plechový památník stojí na pískovcovém podstavci, kde je upevněná deska s popisem události. Ta má podle tvůrců doplnit tendenční text na 40 let staré pamětní desce, kterou odmítají současní majitelé domu v Kozelkově ulici sundat.

Model památníku přivezl do Chlumce akademický sochař Aleš John. Na dva metry vysoký trojboký hranol vyryl iniciály Josefa a Ctirada Mašínů i Milana Paumera.

"Každý z nich má jednu stranu trojhranu. Kašík byl bohužel jejich oběť, ale pro mě jako pro autora nemá na památníku místo, byl v uniformě na druhé straně," odůvodnil svůj záměr sochař.

"Musíme si ale také uvědomit situaci a postoj rodin těch zavražděných," namítl další muž.

"Ano, i proto jsme na plot vily, kde se to stalo, dali květiny a rozsvítili svíčky. Chceme jen, aby lidé měli k dispozici pravdivé informace," opáčil jednatel sdružení Jan Krátký.

Přihlížející zastupitel poznamenal, že podle jeho názoru takový návrh památníku bratřím Mašínům hlasováním zastupitelstva neprojde. "V tom případě bychom se tady chtěli každý rok 13. září na výročí alespoň sejít a tuhle maketu vystavit," odpověděl Krátký.

Kulturní komise nápad doporučila

"Ten pomník by tady měl být, ale popravdě nevěřím, že tady vydrží. Prodávám v knize a poslouchám názory lidí. Nenávist vůči Mašínům je tady hrozně velká," zapochyboval Václav Miffek, jenž je členem kulturní komise města, která návrh památníku nedávno podpořila.

Se stanoviskem komise se ovšem na posledním jednání neztotožnila rada města.

"Většina radních ten návrh odmítla, neshodli jsme se na umístění a máme obavy, aby to veřejnost nebrala jako památník Mašínům. Vše samozřejmě záleží na formulaci textu. Pokud to budou historická fakta, nemám s tím žádný problém," uvedl Luboš Suchánek, který je v radě i kulturní komisi města.

Starosta Miroslav Uchytil uvedl, že někteří radní jsou proti památníku, protože se přiklánějí k názoru, že Mašíni v Chlumci vraždit nemuseli. Další odmítají v těsné blízkosti historické budovy muzea moderní objekt.

"Mě osobně neutrální text nepohoršuje. Zkázu tisíců lidských životů způsobila komunistická strana, což mám podloženo i trpkou zkušeností ve vlastní rodině. Můj táta i děda byli političtí vězňové a pracovali v uranových dolech. Na druhé straně nemůžu rozporovat názor, že Mašíni tady tehdy zabíjet nemuseli," řekl starosta.

Záležet teď bude na zastupitelích, jestli posvětí návrh sdružení a nechají umístit památník s novou deskou na městský pozemek mezi muzeem a domem, kde skupina zabila strážmistra. Zásadně proti tomu jsou majitelé domu.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz