Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Královéhradečtí lidovci porcují posty. Větší moc chce Zdechovský

  10:16aktualizováno  10:16
Lidovci z Hradeckého kraje se chtějí víc prosadit v celostátním vedení strany. Pozici velkého šéfa obhajuje „chalupník“ z Náchoda Pavel Bělobrádek a místopředsedou chce být podnikatel s hradeckými kořeny Tomáš Zdechovský. Příští krajské volby touží vyhrát Vladimír Derner z Třebechovic.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (uprostřed) by rád získal místopředsednickou funkci u lidovců, ale region ho nepodpořil. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Volba předsedy KDU-ČSL, která je na programu 23. května ve Zlíně, bude s největší pravděpodobností jen formalitou.
Volební sjezd lidovců nejspíš potvrdí pozici vicepremiéra Pavla Bělobrádka.

Může však také přinést významnou funkci i dalšímu muži s kořeny v Královéhradeckém kraji. Na post „korunního prince“ – místopředsedy pro evropské záležitosti – totiž kandiduje europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten sice získává podporu napříč Českem, avšak „jeho“ kraj se k němu otočil zády.

Regionální buňka doporučila do místopředsednického křesla místo Zdechovského Zuzanu Roithovou.

Derner chce vyhrát krajské volby

Na regionální konferenci KDU-ČSL se však stala i jiná velmi zajímavá událost. Krajským šéfem byl zvolen Vladimír Derner, který hned vyhlásil útok na vítězství v krajských volbách 2016.

„Domnívám se, že situace už k tomu nazrála a je naprosto reálné, aby se Koalice pro Královéhradecký kraj (složení KDU-ČSL, HDK, VPM) skutečně stala vítězem. Ostatně už v minulých volbách to bylo velmi těsné,“ míní lidovecký kandidát na příštího hejtmana Derner, jenž v čele krajských lidovců vystřídal Jiřího Veselého.

„Sice mám trochu jiný styl práce, přesto nedojde k dramatickým změnám,“ řekl.

Zdechovský chce do vedení

Ale zpět k celostátnímu sjezdu strany, kde bude předsednický post obhajovat Bělobrádek, který sám o sobě před minulou volbou mluvil jako o chalupníkovi z Náchoda.

Na místopředsedu si dělá velké naděje někdejší ředitel hradecké firmy Commservis Zdechovský.

„KDU-ČSL mohu nabídnout veškeré zkušenosti člověka, který prošel manažerským postem ve straně, deset let úspěšně podnikal a nyní má evropské zkušenosti s politikou,“ říká Zdechovský.

„Znám velmi dobře stranu zevnitř a vím, co a jak funguje, popřípadě nefunguje. Chci ve straně zavést více manažerský způsob řízení a více ji modernizovat a digitalizovat,“ zasnil se Zdechovský.

Europoslanci doporučili nechat si jednu funkci

Jenomže pětatřicetiletý básník, heraldik či zakladatel iniciativy Zachraňte Ježíška se nemůže opřít o podporu královéhradeckých lidovců, kteří si za svůj vzor vybrali někdejší ministryni zdravotnictví a senátorku Roithovou.

„Také já jsem pro Tomáše Zdechovského na konferenci ruku nezvedl. Mám za to, že v Evropském parlamentu má určitě dost své práce a měl by se soustředit jen na jednu funkci,“ říká Derner.

„Vždyť i naše europoslankyně Roithová pokud byla v Evropském parlamentu, ve vedení strany nefigurovala. Kromě toho se domnívám, že na post místopředsedy strany je potřeba jistou dobu zrát,“ soudí Derner.

Straně chybí plán, kritizuje europoslanec

Zdechovský však jde do protiútoku a lidovce vůbec nešetří. „My musíme mít jako strana plán na příštích deset let. Vědět, kam chceme jít. To bohužel dnes nemáme, hodně lidí myslí pouze na dva roky svého mandátu, což je škoda,“ pronesl europoslanec.

Podle svých slov chce po skončení politické dráhy učit v norské školce, a dokonce už prý kvůli tomu bere pravidelné lekce norštiny.

Zdechovský, muž velmi obratný ve sféře „píár“, samozřejmě naráží na propírané téma, díky kterému patří k nejcitovanějším europolitikům, na kauzu malých bratrů Michalákových odebraných norskou sociálkou české matce.
Přestože post místopředsedy KDU-ČSL by se Zdechovskému zamlouval, od české politiky by si prý rád zachoval odstup.

„Chci se dlouhodobě věnovat evropské politice, která má na lidi v České republice obrovský vliv. Svět je dnes více propojen a my se nemůžeme od okolního světa izolovat,“ říká europoslanec. 

„KDU-ČSL by měla mít jasně vyprofilované politiky, kteří budou dělat dlouhodobě evropskou politiku a budou aktivně hájit české zájmy podobně, jako to má Německo nebo Francie,“ prohlásil mladý politik.

V poslední době navrhl Kuks na seznam památek Unesco a minulý týden vyzval prezidenta Zemana, aby kvůli dehonestaci novináře Peroutky odvolal svého mluvčího Ovčáčka.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Najdete na iDNES.cz