Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klára Dostálová: Jsem razantní, o kraji bude vidět i slyšet

  9:25aktualizováno  9:25
První hejtmanku v historii může mít Královéhradecký kraj. Lídryní hnutí ANO je Klára Dostálová. Považuje se za politického nováčka, přesto patří do nejužšího okruhu favoritů krajských voleb.

Klára Dostálová kandidovala do krajských voleb v Královéhradeckém kraji za hnutí ANO. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Seriál rozhovorů MF DNES s lídry krajských voleb končí Klárou Dostálovou, jedničkou hnutí ANO. Říká, že do politiky jde coby odbornice na evropské fondy a po volbách chce spolupracovat se subjekty, které mají podobný program.

Co vede spokojenou matkou dvou dětí ke vstupu do politiky?
Nejspíš situace kolem nás. Mám výhodu, že jsem v kraji vyrůstala a mohu efektivně skloubit i to, že jsem si osahala prostředí na ministerstvu. Kraj má zákonodárnou iniciativu a má možnost ovlivňovat spoustu věcí na národní úrovni. Ale mou největší motivací byla má specializace na evropské fondy. Prostě vím, jak našemu kraji pomoct v dalším programovacím období a jak sem dostat zdroje.

Před dvěma lety jste prohlásila, že nejste političkou, ale odbornicí. Už se to zlomilo ve prospěch političky?
Ne, pořád se cítím být víc odborníkem. V politice jsem úplným nováčkem, takže se to budu snažit táhnout spíš právě svou odborností. Na kraji je to ale týmová práce a já bych hrozně ráda prolomila bariéry, protože o Královéhradeckém kraji nikde nebylo moc vidět ani slyšet. Jsem dost razantní typ a tím, že dokonale znám krajské prostředí, mohu slíbit, že o nás vidět a slyšet bude. Tedy, když se mi to povede.

Takže jako nováček jste nejrůznější politické intriky, čachry a podrazy ještě nepoznala?
Nezažila a doufám, že ani nezažiju. Podle průzkumů jsou lidé u nás v kraji relativně spokojení a já nevidím jediný důvod, proč bych i opozici nemohla říct ano, pojďme tímto směrem, když bude mít dobrý nápad.

Jak jste se vyrovnávala s tvrdou kritikou, jež na vás dopadla, když jste musela vysvětlovat dva platy, které jste údajně brala za stejnou práci?Spíš jsem se nad tím musela pousmát. Musím říct, že byly dvě varianty: buď to budu dělat jako ředitelka Centra evropského projektování a od kraje dostanu odměnu za práci navíc. Ale protože správně bych na tu jinou činnost měla mít smlouvu, s krajem jsem uzavřela dohodu o pracovní činnosti a přesně na konkrétní věci, které se po mně chtěly. Připravit odbor investic, nastavit fungování organizační struktury... prostě úplně jiné zaměření, než na co jsme se orientovali v Centru evropského projektování. Já sama jsem trvala na tom, že to nebudu schovávat pod ničím jiným a na rovinu přiznám, že mám dvě práce.

Odhalení, že jste brala dva platy, jste tedy brala jako podraz?
Spíš jsem té kauze moc nerozuměla. Všechno jsem jako správný občan zdanila, přiznala, nikde nic nezatajovala. Spíš si myslím, že to bylo objednané od někoho, kdo se mě snažil pošpinit. Ale já sama před sebou mám čisté svědomí, a proto jsem se s tím nevyrovnávala špatně. To spíš novináři jsou nabrífovaní od někoho a je snaha udělat kauzu za každou cenu. Tady nebylo z čeho, takže to zase rychle utichlo.

Když říkáte, že to bylo objednané, máte na někoho podezření?
Ne a ani o tom nehodlám spekulovat. Nezabývala jsem se tím a jak říkám - mám čisté svědomí. Kdybych každého, kdo se po mně pokusí plivnout, měla označit za viníka, musela bych se z toho zbláznit. Jsem pracovitý člověk, který se kouká dopředu, aby se něco udělalo.

Klára Dostálová

Klára Dostálová kandidovala do krajských voleb v Královéhradeckém kraji za...

Klára Dostálová kandiduje do krajských voleb v Královéhradeckém kraji za ANO 2011.

  • Přes úvěrovou specialistku a manažerku hotelu Černigov se vypracovala až na šéfku Centra evropského projektování, které řídila deset let.
  • V roce 2014 se stala náměstkyní na ministerstvu pro místní rozvoj i náměstkyní ministryně Kláry Šlechtové.
  • Pětačtyřicetiletá jednička hnutí ANO je vdaná, žije v Hořicích a má dvě děti.

Například nynější kandidát Koalice pro Královéhradecký kraj Vladimír Derner řekl, že šlo o rabování veřejných prostředků...
To já si opravdu nemyslím. Prostě jsme se dohodli na určité odměně a možná, kdyby to kraj zadal někomu externě, bude to daleko dražší. Svoji práci jsem odvedla, ukončila jsem ji po půl roce a nevidím důvod, proč bych měla být kritizována. Pokud to kolega Derner vnímal jinak, mohl za mnou přijít, abychom si to vysvětlili.

Dokážete si po těch slovech představit povolební spolupráci s Koalicí pro Královéhradecký kraj?
Budu jednat s každým, kdo se bude přibližovat programu hnutí ANO. Jak jsem říkala: nejsem politik, a proto nebudu politikařit. Jde o to, abychom sestavili tým, který s tím bude chtít pohnout.

Není vám líto, že vás někdo může považovat za náhradnici za továrníka Jiřího Hlavatého, který hejtmanskou kandidaturu odmítl?
Ono to tak ve skutečnosti nebylo. Pan Babiš oslovil několik lidí najednou včetně mě a já sama jsem tu nabídku několikrát odmítla. Říkala jsem, že jsou tam i jiní a já mám svou práci na ministerstvu. Pak jsme to rozebírali znovu - a právě i se senátorem Hlavatým - shodli jsme se, že právě fondy jsou mojí výhodou, protože vím, jak pomoct. Když jsem zvážila všechna pro a proti, tu nabídku jsem nakonec přijala.

Co tedy hovořilo proti?
Na kraji bohužel není podobný systém jako ve Spojených státech, kde vítěz bere vše. Prostě musíte vytvořit koalici. Mám spoustu plánů, co bych chtěla udělat, ale všichni víme, že v našem volebním systému jde o cestu kompromisu. To byl jeden z momentů, kdy jsem si uvědomila, že nebudu moct prosazovat jen svoje myšlenky, ale budu muset brát v potaz myšlenky koaličních partnerů. A to byl právě ten moment, kdy jsem zvažovala, zda opravdu budu moct dostát svým závazkům a slibům.

Když už jste nakousla povolební koalici: máte problém s komunisty?Bude záležet na tom, jak se rozdělí mandáty, kolik procent kdo dostane. Pro mě bude velmi důležité posadit se k jednomu stolu spolu s nejsilnějšími partnery, říct si, jaké máme priority, a pokud se budou přibližovat, nevidím důvod, proč bychom neměli dál jednat.

Existuje tedy nějaký subjekt, se kterým spolupráci vylučujete?
Ne.

Takže i kdyby se náhodou do zastupitelstva dostaly například různí extremisté?
Pro mě je důležitá síla mandátu. Takže prvně budu jednat s nejsilnějšími a hledat průsečíky s hnutím ANO. Sám jste naznačil, že se nepočítá s výraznými mandáty pro tyto strany, takže priority leží někde jinde. Zároveň ale tady od stolu nemohu nikoho odsuzovat a vzkazovat, že s ním nebudu jednat.

Jste někdejší ředitelkou Centra evropského projektování a chlubíte se, že jste pro kraj pomohla získat přes 25 miliard korun. Jste si jistá, že ani milion nepadl nazmar?
Určitě! To byla jedna z mých priorit. Když se zpětně podíváte, u nás nikdy nebyly kauzy typu rozhledna, odkud není vidět nebo silnice, která nikam nevede. Já jsem třeba i odmítla projekty, pokud jsem neviděla fázi udržitelnosti, zajištění provozu, zkrátka, že jsou smysluplné.

Ale vaším předvolebním heslem je, cituji: Nenecháme prošustrovat už ani korunu Královéhradeckého kraje. To naopak zní, jako byste o nějakém plýtvání věděla.
To je spíš obecně. Je velmi důležité, aby se kraj zaměřil - a dvojnásob v této době, když se daří - na investování. Je to myšleno spíš tak, aby se peníze nenalévaly do nedůležitých projektů.

Pamatujete si na nějaké projekty, které jste musela odmítnout?
Velmi kritická jsem byla například k bazénům, které měly ambice čerpat peníze z evropských fondů. Každá obec chtěla svůj. Vždy jsem jim říkala, že se musí dívat na spádovou oblast, protože není možné, aby na 20 kilometrech čtverečných bylo pět bazénů. Prostě by se neuživily.

Byla jste překvapená, když do sídla kraje, zdravotnického holdingu, a dokonce i domu hejtmana předminulý čtvrtek ráno přišla policie kvůli podezření z korupce při miliardové rekonstrukci náchodské nemocnice?
Spíš jsem byla smutná. Rekonstrukce náchodské nemocnice se chystá od roku 2012, my jsme v roce 2013 úspěšně žádali o evropské dotace, ale bohužel ministr Kalousek nedovolil převod financí do regionálního operačního programu, a proto se muselo od výběrového řízení ustoupit. Vzhledem k tomu, že policie vyšetřuje určité pozadí, je pro mě zásadní dívat se dopředu. Náchod je totiž v naprosto zoufalém stavu, operační sály jsou těsně před zavřením, přitom je to spádově největší krajská nemocnice. Je policejní vyšetřování legitimním důvodem ke zrušení tendru? Podle mě ne.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš při komentáři kauzy prohlásil, že si myslel, že zkorumpovaní byli jen Rath, Rozbořil, Novák a Hašek. Máte stejný názor?
Nikdo nebyl obviněn. Tím, že o policejním vyšetřování nic nevím, nebylo by úplně fér, abych vyřkla nějaké soudy. Určitě je k pozastavení se, proč byl tendr v roce 2013 za 875 milionů a proč je nyní za 1,3 miliardy. To jsou věci, které mě rozhodně budou zajímat. Jak je možné, že za necelé tři roky to narostlo o půl miliardy?!

Co byste současnému hejtmanovi vytkla?
Pro mě to je těžké, protože jsme spolupracovali. Asi nebudu kritická k nikomu z vedení, vždycky mě jen mrzelo, že Královéhradecký kraj není vidět ani slyšet. Vždy se umisťoval na posledních místech. Já bych byla hrozně ráda, aby se o kraji vědělo, a když se někdo objeví před úředníky ministerstva, aby je to postavilo do pozoru.

Zaujalo mne jedno z hesel ANO: Stop dalším ekonomickým migrantům. To vypadá, jako by s nimi měl kraj problém, přitom je to naopak...
Sužuje to celou Českou republiku a kraj je její součástí. Jde ale spíš o prapůvod, co se stalo. My Češi jsme velmi solidární národ a nařčení, že jsme krutí vůči lidem trpícím válkou je nesmysl. Když se ve světě něco stane, my jsme první, kdo tam posílá peníze. Chyba je, že se bez jakékoli kontroly pustila do Evropy masa lidí a spousta z nich neutíká před šílenými podmínkami, ale většinou přicházejí za sociálním systémem.

Jenže do kraje žádní z nich nepřicházejí...
Máme v uvozovkách určitou výhodu, že nemáme přímou hranici s problémovými částmi, kudy proudí největší díl migrantů. Na druhou stranu máme zařízení v Kostelci nad Orlicí, kde je dostatek míst, takže kraj do takového celospolečenského koše přispívá docela velkou měrou. Prostě jsme připravení.

Brala byste jako neúspěch, kdyby hnutí ANO stejně jako na hradecké radnici skončilo i na kraji v opozici?
Pro mě je nejlepším výsledkem koalice, kterou bez nás nikdo neudělá. Určitě bych byla smutná, kdybychom se neumístili na bedně. Pokud budou karty rozdané tak, že všichni půjdou proti nám, je možné, že skončíme v opozici. Ale určitě si to nepřeji, protože máme spoustu plánů a elánu. Myslím si, že by bylo dobré, aby lidé dávali v kraji hlasy stranám, které mají své zastoupení na vládní nebo parlamentní úrovni. Všechny ostatní jsou z mého pohledu vyhozené.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Vlekaři ve Špindlu žádají o souhlas k propojení Medvědína a Svatého Petra

Vizualizace parkovacího domu s dolními stanicemi nových lanovek na Hromovku a...

Více než deset let plánované propojení areálů Svatý Petr a Medvědín v krkonošském Špindlerově Mlýně by mohlo být hotové...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz