Hasiči zachytávají ropné látky na řece Úpě ve Svobodě nad Úpou. | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Likvidace havárie nekončí, viník úniku ropy do krkonošské Úpy se nenašel

  • 0
Přestože od úniku nafty do řeky Úpy ve Svobodě nad Úpou uplynulo už více než půl roku, nad ekologickou havárií se stále vznáší bezpočet otazníků. Nikdo neví, jak dlouho odstraňování následků potrvá, kolik to ještě bude stát a především, kdo únik ropy zavinil. Dosavadní účet už překročil půldruhého milionu korun.

Havárie se stala letos v březnu. Ropné látky už do řeky neunikají, ale likvidace následků pokračuje (více o havárii čtěte zde). Sanační jednotka čerpá celých 24 hodin denně znečištěnou vodu z vrtu, po oddělení ropné fáze vypouští čistou vodu zpět do řeky nebo do kanalizace. Jak dlouho ještě čerpadla poběží, zatím úřady netuší.

Podle původních odhadů měly uniknout desítky litrů nafty, dnes odborníci hovoří až o jednom tisíci litrů látky, která se drží na hladině spodní vody.

„Marně se snažíme dopídit, kolik tam té nafty je. Kdyby to byly desítky litrů, mělo by množství sanované nafty klesat. To se ale neděje,“ upozorňuje Miloslav Diviš, vedoucí odboru životního prostředí na trutnovské radnici, která likvidaci ekologické havárie zajišťuje.

Sanace kontaminované vody proto může trvat ještě několik měsíců. „Řeka Úpa je zdrojem technické vody, navíc se nachází na území Krkonošského národního parku. Kdybychom práce zastavili, bude se znečištěná voda dostávat do řeky a to nemůžeme připustit,“ dodává vedoucí odboru.

Policie už vyšetřování ukončila

Vzhledem k blízkosti benzinové pumpy a prudkému svahu není podle něj možné kontaminovanou zeminu bagrovat. Ani po sedmi měsících se nepodařilo najít viníka. Původní podezření na únik ropy z podzemních nádrží nedaleké čerpací stanice se nepotvrdilo. Policie už vyšetřování ukončila.

„Nepřišli jsme na to, že by došlo ke spáchání trestného činu nebo přestupku. S největší pravděpodobností šlo o technickou závadu,“ tvrdí mluvčí Královéhradecké krajské policie Iva Kormošová.

Záležitost má nyní v kompetenci trutnovský úřad. „Firma tvrdí, že jí žádná nafta nechybí,“ poznamenává Miloslav Diviš. Podle provedených rozborů se přitom nejedná o starou naftu. Situaci řeší také Česká inspekce životního řešení (ČIŽP). Její experti analyzují veškeré informace o havárii i znalecký posudek.

„Pokud se zdroj znečištění podaří najít, bude náhrada škody, další nápravná opatření a sankce za porušení zákona o vodách uložena původci závadného stavu,“ říká zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

Náklady na likvidaci havárie zaplatí Královéhradecký kraj. Ze speciálního fondu pošle městu Trutnov 1,7 milionu korun. Dotaci už projednala rada, definitivně ji schválí zastupitelstvo.

„Kraj dostává ročně 45 milionů z plateb za odběry podzemních vod. Z nich necháváme 10 milionů jako rezervu na řešení krizových havárií. Podobná situace se neopakuje často, proto jsme se rozhodli městu pomoci,“ sděluje krajský radní pro životní prostředí Jan Tippner.