Hradecký všesportovní stadion a „lízátka“, jak se říká osvětlovacím stožárům.

Hradecký všesportovní stadion a „lízátka“, jak se říká osvětlovacím stožárům. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lízátka mají šanci přežít, Hradec jejich demolici zatím odložil

  • 9
Demoliční rozhodnutí na odstranění slavných osvětlovacích stožárů hradeckého fotbalového stadionu má radnice v kapse. Pokud se ale nepovede sehnat developera, který převezme stávající projekt stavby nového stadionu, „lízátka“ nejspíš přežijí.

Tři roky po zahájení řízení o odstranění jedné z dominant Hradce Králové, osvětlovacích stožárů fotbalového stadionu zvaných „lízátka“, by podle některých odborníků mohlo být jejich zachování levnější než nahrazení modernějšími světly.

Do konce srpna se má vyjádřit nový developer, který má zájem o převzetí projektu stavby nového fotbalového stadionu s obchodním centrem. Pokud se společnost s městem nedohodne, radnici nejspíš už nezbyde nic jiného, než se do stavby arény pustit sama, nechce-li na dlouhou dobu přijít o první ligu.

Malšovická lízátka

Poprvé se rozsvítila 20. května 1975. Stožáry měřící 55 metrů a vážící 45 tun jsou v rozích stadionu zapuštěny 10 metrů pod zem a tam uchyceny čtyřmi šrouby. Ocelové konstrukce vyrobil podnik ZVÚ a tehdy převratné základy vybudovaly Vodní stavby Praha.

A to je právě šancí pro takzvaná lízátka, s nimiž počítá většina návrhů na městský stadion, které má hradecká radnice k dispozici. Pro zachování 55 metrů vysokých stožárů se poslední dobou ozývá i čím dál víc hlasů i z městského zastupitelstva. Zachování lízátek v projektu městského stadionu by podle odborníka na osvětlení mělo i ekonomické výhody.

„Odhaduji, že osazení lízátek novými úspornějšími výbojkami, jejich natření a rekonstrukce rozvodny by mohla vyjít na pět milionů korun. To by bylo levnější než pozdější osazení tribun konstrukcemi s reflektory,“ říká Jaroslav Kott, který před téměř čtyřiceti lety osvětlovací stožáry stavěl.

Lízátka vydrží podle odborníka dalších 50 let

Kovové konstrukce jsou podle něj v pořádku a vydrží ještě dalších 50 let, v horším stavu je ale rozvodna, kterou poničila povodeň v roce 1997.

„Od té doby nebyla ani vymalovaná,“ zlobí se Kott.

Hradecká radnice začala řízení o jejich odstranění v roce 2011, nyní ale úředníci přiznávají, že demolice momentálně není aktuální.

„Demolice je sice schválená, ale není to záležitost, kterou bychom se nyní zabývali. Lízatka se mohou zbourat až ve chvíli, kdy už bude rozjetá stavba nového stadionu, o níž se stále vedou politická jednání,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje města hradeckého magistrátu Jiří Svátek.

Pokud na konci srpna padne projekt Parku Malšovice, který s unikátním osvětlením nepočítal, město si bude muset buď zrekonstruovat stávající nevyhovující stadion, nebo postavit městský.

Město má několik návrhů

Právě pět návrhů, jak by takový stánek mohl vypadat, poskytli v dubnu zastupitelům architekti a ČVUT, a všechny s pětačtyřicetitunovými kolosy do budoucna počítají.

Další tři alternativy jak přestavět stadion radnici navrhl i spoluautor současného všesportovního stadionu projektant Miloš Morávek. S vývojem osvětlovací techniky by se po rekonstrukci lízátka ani nemusela posouvat blíže k hřišti. Podle Jaroslava Kotta by ho předpisově osvětlila i ze současné vzdálenosti.

„Moderní výbojky už jsou dělané pomocí optiky a jsou velmi výkonné, takže dosvítí přesně tam, kam potřebujeme,“ tvrdí odborník na světlo. Jako příklad dává některé zahraniční stadiony:

„Například před několika lety na mistrovství v Jihoafrické republice byly některé stadiony rovněž nasvětleny ze stožárů a ne z ramp. Byla by proto škoda je u nás nevyužít, když už je máme, a osvětlování plochy tak nezlevnit,“ tvrdí.