Jičín chce upravit bývalou skládku pd Zebínem (ilustrační snímek).

Jičín chce upravit bývalou skládku pd Zebínem (ilustrační snímek). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Losování o jičínské skládce neprošlo, firmy projdou výběrovým řízením

  • 1
Jičínští zastupitelé připravují úpravy bývalé skládky pod vrchem Zebín. Nyní potřebují vybrat firmu, která práce provede. Po zastřešení zimního stadionu chtěli někteří zastupitelé i tentokrát vybrat firmu losem. Znovu už se jim to ale prosadit nepodařilo.

Společnost Direkta Group, kterou si město na organizační zajištění projektu vybralo, zastupitelům navrhla dvě varianty výběru firem pro úpravu skládky: výběrové řízení otevřené všem zájemcům a dvoukolovou soutěž s předvýběrem přihlášených firem pomocí losování.

Skládka pod Zebínem

Skládka je součástí bezmála čtyřicetihektarového areálu bývalého vojenského cvičiště na západním úpatí vrchu Zebína v okrajové části města.

Na přelomu 70. a 80. let minulého století bylo pod Zebín navezeno okolo 200 tisíc tun komunálního, stavebního i průmyslového odpadu, jehož výška v některých místech dosahuje až 12 metrů.

Navržené úpravy, na něž město už získalo 77 milionů korun ze státního fondu životního prostředí, počítají s rekultivací celé skládky a jejím překrytím nepropustnou vrstvou tak, aby se zabránilo průniku srážkových vod uloženými odpady.

"Obě varianty jsou legitimní a transparentní. Nebavme se tedy o tom, která z nich je více či méně průhledná, a hledejme pro město tu nejlepší cestu, která povede k úspěšnému konci," vyzval ve středu zastupitele starosta města Martin Puš (ODS).

Místostarosta nesouhlasí s podmínkami ani jedné možnosti

Místostarosta Tomáš Frýba (TOP 09) s tím ale nesouhlasí. "Jsme ochotni podpořit pouze otevřené výběrové řízení. Myslíme si, že pouze tento typ soutěže je naprosto transparentní a dává nám možnost vysoutěžit opravdu tu nejnižší cenu," řekl.

Frýba měl vážné výhrady i k podmínkám, jež společnost Direkta městu pro otevřené výběrové řízení doporučila.

"Pokud tyto podmínky využijeme, může se stát, že se do otevřeného výběrového řízení přihlásí jen jedna nebo dvě firmy, protože nikdo jiný je nebude schopen splnit. Otevřená soutěž s navrženými podmínkami tedy může být ještě horší variantou než výběrové řízení s losováním," upozornil místostarosta.

Zastupitelstvo schválilo otevřené výběrové řízení

Většina členů zastupitelstva pak v rozhodujícím hlasování podpořila otevřené výběrové řízení bez losování. Proti byla jen část zastupitelů ODS a ČSSD.

"Stanovení podmínek pro otevřené výběrové řízení je však tak složité, že by v tom mohlo zastupitelstvo udělat víc škody než užitku. Tuto kompetenci by měla mít rada, která také může mnohem pružněji reagovat na další vývoj," doporučil Jiří Liška (ODS).

Jeho návrh však mezi zastupiteli dostatečnou podporu nezískal, takže podmínky výběrového řízení otevřeného širokému okruhu zájemců bude ještě muset schválit březnové zasedání jičínského zastupitelstva.

Losování je jednoduché, ale nemusí být pro město výhodné

Losování dnes úřadům umožňuje z velkého množství firem přihlášených do soutěže snadno vybrat třeba jen pět, z nichž následně vzejde vítězná nabídka. Jenže ta už nemusí být tou nejvýhodnější. Během losování totiž nelze vyloučit, že do druhého kola nepostoupí jen ti dražší dodavatelé.

Pětice vylosovaných firem se také může snáz domluvit na ceně, kterou investorovi v druhém kole nabídne. Proto má z připravované novely zákona o veřejných zakázkách dvoukolové výběrové řízení s losováním úplně zmizet.