Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cenné louky v Krkonoších potřebují mrvu a kejdu. Budou květnatější

  13:08aktualizováno  13:08
Ochranáři v Krkonoších se po desítkách let znovu vrátili k hnojení luk. Původně se tak na horách hospodařilo ještě za druhé světové války. Podle Správy Krkonošského národního parku se díky živinám v půdě zvýší pestrost rostlinných druhů.

Skotské náhorní plemeno Highland Cattle, které je charakteristické menším vzrůstem a odolností vůči klimatickým podmínkám. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

V loňském roce pohnojili 27 hektarů horských luk, letos na podzim dalších 13 hektarů, a to na Rýchorách, Husích Boudách, Sněžných Domcích, Severce, Niklově Vrchu a v Modrém dole.

Pro původní krkonošské hospodáře mělo hnojení nezastupitelný význam, bylo součástí uzavřeného oběhu živin v hospodářství.

Fotogalerie

„Senem sklizeným z luk krmili dobytek v chlévech. Zkrmené živiny pak vraceli půdě v podobě chlévské mrvy či kejdy při hnojení. Tento tradiční model po druhé světové válce přestal fungovat. Níže položené louky byly intenzivně přehnojovány statkovými i minerálními hnojivy za účelem maximalizace výnosů,“ vysvětluje Radek Drahný ze Správy KRNAP.

Louky ve vyšších polohách přestali horalé obhospodařovávat úplně. Kvůli sníženému přísunu živin z těchto lokalit vymizely náročnější rostlinné druhy. Dnešní hospodáři nechávají většinou zvířata na pastvách jen přes sezonu, zimu tráví v podhůří. Přirozená výroba chlévské mrvy a kejdy z hor zmizela (o farmáři na Sagasserových boudách, který obnovil budní hospodářství, jsme psali zde).

„Hnojení ztratilo význam pro zachování cyklu oběhu živin v rámci hospodářství. Zůstává však velmi významné z hlediska ochrany rostlinných společenstev horských luk. Chceme-li vrátit loukám jejich květnatost, nevystačíme si pouze se sečí či pastvou,“ upozorňuje Drahný.

Podzimní hnojení je součástí dlouhodobého projektu Life Corcontica, který si klade za cíl zlepšit péči o nejcennější krkonošské louky. Z evropských peněz ochranáři podporují také konkrétní rostlinné a živočišné druhy, například hořeček mnohotvarý český nebo ohroženou rybu vranku obecnou.

Projekt začal v roce 2012 a kromě Správy KRNAP se na něm podílí Institut aplikované ekologie Daphne a ministerstvo životního prostředí. Jeho celkový rozpočet je téměř 90 milionů korun.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz