Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlastník přišel o půdu pod D11, o cenu se chce přít u Ústavního soudu

  15:32aktualizováno  15:32
Nedaleko Praskačky u Hradce Králové, kde prozatím končí nedostavěná dálnice D11, měl pozemky i Lubomír Bažant. V roce 2005 mu je stát vyvlastnil. Dodnes se však bývalý vlastník soudí o výši ceny, za kterou musel parcely o velikosti zhruba 3 500 metrů čtverečních prodat. Soud mu teď opět nedal za pravdu.

Dálnice D11 zatím končí v poli u Vlčkovic na Královéhradecku. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lubomír Bažant považuje smlouvu o vyvlastnění jeho pozemků za neplatnou a dodnes se se státem soudí o cenu, za kterou musel pozemky prodat.

"Dostali jsme tehdy arogantně obálku s návrhem smlouvy, na základě které stát pozemky koupí. Odepsali jsme jim, že je za těchto podmínek neprodáme, ať s námi přijedou jednat," řekl Bažant.

On a jeho sestra především nesouhlasili s cenou 63 korun za metr čtvereční, prodat je byl ochotný až za cenu 250 korun za metr. "Jsme také motoristé, s dálnicí souhlasíme a chceme po ní jezdit, ale tu nabídnutou cenu jsme respektovat nemohli," uvedl.

Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdaneč a v roce 2005, kdy Krajský úřad Pardubického kraje zamítl Bažantovu stížnost, nabylo rozhodnutí právní moci.

Bývalý vlastník podal nedávno další stížnost, i tu však v pátek soudkyně královéhradeckého krajského soudu Věra Adámková zamítla. "Žaloba byla nesprávně formulovaná, nemohu ji uznat," vysvětlila své rozhodnutí.

Bažant takový rozsudek očekával, bojovat chce proto dál.

"Vím, jak krajský soud v Hradci funguje. Ten proces se táhne už mnoho let, jen tři roky trvalo, než soud rozhodl, jestli spor přísluší Hradci, nebo Praze. Soud se to stále snaží protahovat, nevím, co je k tomu vede," postěžoval si.

"Se soudcovskou mafií laik nepořídí"

Proti rozhodnutí soudu se chystá odvolat a spor chce táhnout až k Ústavnímu soudu.

"Jak je vidět, se soudcovskou mafií laik nepořídí, najmu si konečně právníka, který udělá rozbor spisu a navrhne, zda podáme ústavní stížnost. Podle mého názoru se soud totiž vůbec nezabýval námitkou Nejvyššího správního soudu, který označil rozhodnutí o vyvlastnění jako vadné. Ani dnes se námitkou soudkyně Věra Adámková nezabývala," pronesl frustrovaný muž, který se až dosud zastupoval sám.

Bažant také kritizuje stát za to, že mu vyvlastnil pouze pozemky pod sjezdem z dálnice a jemu zbyly jen dvě malé parcely v těsném sousedství autostrády, které není podle něj možné využívat.

Právní zástupce Ředitelství silnic a dálnic Jan Mareček před několika lety při zahájení hlavního líčení u soudu řekl, že ředitelství nemohlo uzavřít dohodu za cenu vyšší, než jaká byla v dané době stanovená.

Celý spor je jen dalším kouskem do mozaiky mnoha soudních tahanic okolo dostavby dálnice D11, které se táhnou roky a ještě nekončí. Hlavní roli v něm hrály statkářky Ludmila Havránková a Jaroslava Štrosová, které dlouho odolávaly, než se rozhodly svůj majetek přenechat státu.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Najdete na iDNES.cz