Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlastník přišel o půdu pod D11, o cenu se chce přít u Ústavního soudu

  15:32aktualizováno  15:32
Nedaleko Praskačky u Hradce Králové, kde prozatím končí nedostavěná dálnice D11, měl pozemky i Lubomír Bažant. V roce 2005 mu je stát vyvlastnil. Dodnes se však bývalý vlastník soudí o výši ceny, za kterou musel parcely o velikosti zhruba 3 500 metrů čtverečních prodat. Soud mu teď opět nedal za pravdu.

Dálnice D11 zatím končí v poli u Vlčkovic na Královéhradecku. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lubomír Bažant považuje smlouvu o vyvlastnění jeho pozemků za neplatnou a dodnes se se státem soudí o cenu, za kterou musel pozemky prodat.

"Dostali jsme tehdy arogantně obálku s návrhem smlouvy, na základě které stát pozemky koupí. Odepsali jsme jim, že je za těchto podmínek neprodáme, ať s námi přijedou jednat," řekl Bažant.

On a jeho sestra především nesouhlasili s cenou 63 korun za metr čtvereční, prodat je byl ochotný až za cenu 250 korun za metr. "Jsme také motoristé, s dálnicí souhlasíme a chceme po ní jezdit, ale tu nabídnutou cenu jsme respektovat nemohli," uvedl.

Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdaneč a v roce 2005, kdy Krajský úřad Pardubického kraje zamítl Bažantovu stížnost, nabylo rozhodnutí právní moci.

Bývalý vlastník podal nedávno další stížnost, i tu však v pátek soudkyně královéhradeckého krajského soudu Věra Adámková zamítla. "Žaloba byla nesprávně formulovaná, nemohu ji uznat," vysvětlila své rozhodnutí.

Bažant takový rozsudek očekával, bojovat chce proto dál.

"Vím, jak krajský soud v Hradci funguje. Ten proces se táhne už mnoho let, jen tři roky trvalo, než soud rozhodl, jestli spor přísluší Hradci, nebo Praze. Soud se to stále snaží protahovat, nevím, co je k tomu vede," postěžoval si.

"Se soudcovskou mafií laik nepořídí"

Proti rozhodnutí soudu se chystá odvolat a spor chce táhnout až k Ústavnímu soudu.

"Jak je vidět, se soudcovskou mafií laik nepořídí, najmu si konečně právníka, který udělá rozbor spisu a navrhne, zda podáme ústavní stížnost. Podle mého názoru se soud totiž vůbec nezabýval námitkou Nejvyššího správního soudu, který označil rozhodnutí o vyvlastnění jako vadné. Ani dnes se námitkou soudkyně Věra Adámková nezabývala," pronesl frustrovaný muž, který se až dosud zastupoval sám.

Bažant také kritizuje stát za to, že mu vyvlastnil pouze pozemky pod sjezdem z dálnice a jemu zbyly jen dvě malé parcely v těsném sousedství autostrády, které není podle něj možné využívat.

Právní zástupce Ředitelství silnic a dálnic Jan Mareček před několika lety při zahájení hlavního líčení u soudu řekl, že ředitelství nemohlo uzavřít dohodu za cenu vyšší, než jaká byla v dané době stanovená.

Celý spor je jen dalším kouskem do mozaiky mnoha soudních tahanic okolo dostavby dálnice D11, které se táhnou roky a ještě nekončí. Hlavní roli v něm hrály statkářky Ludmila Havránková a Jaroslava Štrosová, které dlouho odolávaly, než se rozhodly svůj majetek přenechat státu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Najdete na iDNES.cz