Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvojice kvůli penězům svázala a řezala seniorku, jiná loupež nepřežila

  19:11aktualizováno  19:11
Tomáš Lokay a Štěpán Brodský se před královéhradeckým krajským soudem zpovídají z toho, že podnapilí okradli a pořezali důchodkyni přímo v jejím domě na Semilsku. Další loupeže se Lokay podle spisu dopustil sám, poškozená na následky zranění zemřela.

Šestadvacetiletý Štěpán Brodský a o rok mladší Tomáš Lokay čelí obžalobě ze dvou trestných činů. „Obžalovaní se měli dopustit trestných činů porušování domovní svobody a loupeže,“ uvedl předseda senátu Luboš Sovák.

K dnes pětaosmdesátileté ženě, babičce tehdejší Lokayovy přítelkyně, se muži vloupali 31. prosince 2008. V noci rozbili okno do domu, a když důchodkyně otevřela dveře, vnikli dovnitř, svázali ji a řezali do prstu, aby jim prozradila, kde ukrývá peníze.

Bál jsem se, svalují na sebe vzájemně vinu obžalovaní

Z domu, ve kterém vypnuli proud a zamkli ho, odcházeli s téměř 30 tisíci korun. Brodský u soudu dopoledne vypověděl, že na plán loupeže kývl, jelikož se Lokaye bojí už odmalička. Údajně měl strach, aby mu neublížil.

„Řekl jsem mu, že je to špatný nápad. Chtěl jsem mu to rozmluvit. On vždycky někoho do něčeho tlačí, nevěděl jsem, co od něj čekat,“ hájil se Brodský. Přiznal se, že okno rozbil on, ale že ten, kdo odvlekl ženu dovnitř, svázal a řezal, byl Lokay. Ten mu také z ukradených peněz dal „jen“ pět tisíc.

Celé události lituje, poškozené poslal omluvné dopisy a všechny peníze, které jí ukradli, i když, jak sám poznamenal, z nich dostal jen menší část. „Chtěl jsem napravit nějakým způsobem svůj čin,“ vysvětlil.

Druhý z obžalovaných ale skutek popisoval jinak. Brodský si prý v hospodě stěžoval na nedostatek peněz. K loupeži ho podle svých slov rozhodně nenutil. Ženu také nezatáhl do domu on.

„Štepán Brodský se rozběhl, chytil ji a táhl dovnitř, v tom strachu jsem šel za ním,“ vzpomíná Lokay. Rezolutně odmítá, že by on oběť svazoval a vydíral. Vypověděl, že peníze si rozdělili napůl, z domu odcházel první a Brodský byl ten, kdo zamkl a zahodil klíč.

Po loupeži se oba muži nechali taxíkem odvézt zpátky do hospody, kde za odcizené peníze pokračovali v pití piva a kořalky.

Lokay podle spisu loupil na Semilsku i letos

Lokay u soudu nezapomněl poukázat na to, že se sám doznal a už předem předvídal, že druhý obžalovaný bude vypovídat v jeho neprospěch. Již dříve soudně trestaný muž prý ví i o dalších trestných činech, které Brodský spáchal.

Sám ale přiznal, že letos 21. února opět pod vlivem alkoholu vyrazil přímo z hospody okrást nevlastní babičku svého kamaráda. Věděl o ní, že by doma měla mít větší sumu peněz (o případu jsem informovali zde).

„Kdybych nebyl opilý, tak by mě tohle v životě nenapadlo,“ bránil se obžalovaný před soudem.

Podle obžaloby zazvonil na dveře tehdy šestaosmdesátileté důchodkyně. Když otevřela, vrazil do nich tak, že poškozená upadla na zem. Úder dveřmi jí způsobil zhmoždění mozku a poranění obličeje. Ženu odvlekl do obývacího pokoje, prohledal celý dům, a když žádné peníze nenašel, odešel.

Poškozená následkům zranění, i přes lékařskou pomoc, podlehla. Lokay u soudu tvrdil, že ženě pomohl vstát a nevšiml si, že by byla nějak zraněná. Po celou dobu, co byl uvnitř, s ní údajně normálně komunikoval, proto nechápe, kde k takovému zranění přišla.

„Nedovolil bych si ji uhodit,“ hájil se Lokay a vyjádřil nad činem lítost. Hrozí mu 10 až 18 let za mřížemi.

Autoři:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Najdete na iDNES.cz