Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlekaři bojují o poslední víkend či dva. Sníh taje a s ním i tržby

  17:55aktualizováno  17:55
S velikými ztrátami se letos budou muset vypořádat provozovatelé vleků a lyžařských středisek. V Krkonoších a Orlických horách končí jedna z nejhorších sezon za uplynulé dvě dekády. Střediska, v nichž se navzdory teplu stále lyžuje, lze spočítat na prstech jedné ruky.

Slunce a příjemné teploty lákají k odhazování svršků i na sjezdovkách. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Přestože jen minimum vlekařů je ochotno "pochlubit se" účetnictvím, jisté je, že jejich ztráty jsou obrovské.

"Když vám někdo bude tvrdit, že oproti normální sezoně utržil jen o 30 procent méně, vynásobte to dvěma a bude se to blížit k reálné ztrátě," poskytl pod podmínkou anonymity vodítko jeden z šéfů zavedeného krkonošského střediska.

"Konkrétní čísla už máme, ale kvůli našim reklamním partnerům bych si je rád nechal pouze pro sebe. Zkrátka je nechceme děsit tím, jak obrovský úbytek tržeb a lyžařů nás postihl," navázal provozovatel jednoho z nejznámějších areálů v Orlických horách.

Jen z posledních sil se na sjezdovkách daří udržet poslední zbytky sněhu v Herlíkovicích, Špindlerově Mlýně, Malé Úpě, na Černé hoře a v Říčkách.

Jarní ceník skiareálů

Krkonošské areály, které jsou v provozu:

Malá Úpa 440 Kč

Herlíkovice 470 Kč

SkiResort Černá hora-Pec 520 Kč

Skiareál Špindlerův Mlýn 750 Kč

Orlické hory Říčky 420 Kč

Pozn.: Cena za celodenní permanentku pro jednoho dospělého

"Doufáme, že se u nás bude lyžovat až do konce března. To je však zřejmě maximum," řekl ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Petr Hynek, který sice nechtěl konkretizovat ztráty, ale připustil, že půjdou nejméně do milionů korun.

"Loni se lyžovalo o 52 dní déle"

Jen pro ilustraci: Předloni se první krkonošské vleky a lanovky rozjely 5. prosince a sezona trvala bez přestávky až do 21. dubna. "Loni jsme jezdili 85 dnů, letos jen 33, ztráta je tedy alespoň dvoutřetinová," postěžoval si šéf střediska Petříkovice na Trutnovsku Jan Boček.

Také druhý velký hráč na lyžařském trhu - společnost Snowhill, jež spravuje střediska ve Špindlerově Mlýně i Herlíkovicích - už začíná bilancovat. Ztráty oproti průměrným zimám odhaduje zhruba na 20 procent.

"Díky našim možnostem se nám podařilo areály rozjet a vysněžit. Jenže spousta lidí z měst se na zimu vůbec nepřepnula a v návštěvnosti se nám to samozřejmě odrazilo. Jednou zhruba za sedm let se to zkrátka stane," uvedla Radka Záhořová ze společnosti Snowhill. Ztráty však nepovažuje za katastrofální: "Na jedné straně máme menší tržby, ale na druhé menší náklady."

Opak si však myslí majitel areálu na Kněžickém vrchu u Vrchlabí Miloslav Kebrle: "Nebudu jako jiní říkat, že to není zlé. Vyděláme sotva 20 procent toho co loni." Podobně jako Špindl odhadl pětinový úbytek tržeb i Martin Buček, ředitel areálu SKIMU Malá Úpa.

"Všechny sjezdovky se nám podařilo dosněžit až v polovině ledna a díky počasí byl docela zajímavý únor. Ale konec sezony je vyloženě špatný," pronesl Buček.  "Peníze nám určitě někde budou chybět. Budeme se muset podívat na náš investiční plán a je otázka, zda jej splníme již v tomto roce, anebo o rok posuneme. Máme například plán na propojení našich areálů."

Na Říčkách čeká poslední víkend

V Deštném v Orlických horách už vleky nejezdí. "Tak špatnou sezonu nikdo z nás nepamatuje, ale na rozdíl od jiných na tom nejsme tak špatně, aby nás to položilo na lopatky. Taková zima jednou za čas přijde a musíme se s tím vypořádat stejně jako s propadem tržeb v řádu několika desítek procent," uvažuje Petr Prouza z provozovatelské společnosti Sportprofi.

Jediným areálem Orlických hor, kde se dosud nevzdali a otevřené mají dokonce všechny sjezdovky, jsou Říčky.

"Na mizerné podmínky, které nám poskytla příroda, jsme to ještě zvládli, ale máme před sebou poslední víkend, protože sníh mizí před očima," hodnotí zimu místopředseda Ski klubu Ústí nad Orlicí Jiří Krejsa.

Muž z vedení klubu se však zároveň odmítl bavit o ztrátách a případném zdržení investičních akcí: "Řeknu jen, že ztráty jsou, to je bez diskusí."

Jen jediný provozovatel odmítá, že by podprůměrné tržby ovlivnily další vylepšování areálů. Snowhill prý pojede podle nalinkovaného scénáře. "Nedomnívám se, že letošní sezona nás nějak poznamená. Investice plánujeme dlouhodobě dopředu a rozhodně s nimi dál počítáme," řekla Radka Záhořová.

Naopak takový optimismus kromě Malé Úpy nesdílí ani Deštné. "Je jasné, že některé investice to zbrzdí. I tak jsme ale připravili některá vylepšení pro příští sezonu," uvedl Prouza.

Ještě podstatně hůř na tom jsou menší areály a některé neskrývají, že je čeká boj o přežití.

"Nějakou rezervu sice máme, ale naprosto fatální by pro nás bylo, kdyby se taková zima opakovala i příští rok," řekl Pavel Souček z areálu Pěnkavčí vrch u Velké Úpy. "Jsem šťastný, že jsme splatili všechny dluhy, protože jinak bychom byli v nesmírně složité situaci," dodal ředitel skiareálu Kněžický vrch ve Vrchlabí Miloslav Kebrle.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Najdete na iDNES.cz