Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlekaři bojují o poslední víkend či dva. Sníh taje a s ním i tržby

  17:55aktualizováno  17:55
S velikými ztrátami se letos budou muset vypořádat provozovatelé vleků a lyžařských středisek. V Krkonoších a Orlických horách končí jedna z nejhorších sezon za uplynulé dvě dekády. Střediska, v nichž se navzdory teplu stále lyžuje, lze spočítat na prstech jedné ruky.

Slunce a příjemné teploty lákají k odhazování svršků i na sjezdovkách. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Přestože jen minimum vlekařů je ochotno "pochlubit se" účetnictvím, jisté je, že jejich ztráty jsou obrovské.

"Když vám někdo bude tvrdit, že oproti normální sezoně utržil jen o 30 procent méně, vynásobte to dvěma a bude se to blížit k reálné ztrátě," poskytl pod podmínkou anonymity vodítko jeden z šéfů zavedeného krkonošského střediska.

"Konkrétní čísla už máme, ale kvůli našim reklamním partnerům bych si je rád nechal pouze pro sebe. Zkrátka je nechceme děsit tím, jak obrovský úbytek tržeb a lyžařů nás postihl," navázal provozovatel jednoho z nejznámějších areálů v Orlických horách.

Jen z posledních sil se na sjezdovkách daří udržet poslední zbytky sněhu v Herlíkovicích, Špindlerově Mlýně, Malé Úpě, na Černé hoře a v Říčkách.

Jarní ceník skiareálů

Krkonošské areály, které jsou v provozu:

Malá Úpa 440 Kč

Herlíkovice 470 Kč

SkiResort Černá hora-Pec 520 Kč

Skiareál Špindlerův Mlýn 750 Kč

Orlické hory Říčky 420 Kč

Pozn.: Cena za celodenní permanentku pro jednoho dospělého

"Doufáme, že se u nás bude lyžovat až do konce března. To je však zřejmě maximum," řekl ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Petr Hynek, který sice nechtěl konkretizovat ztráty, ale připustil, že půjdou nejméně do milionů korun.

"Loni se lyžovalo o 52 dní déle"

Jen pro ilustraci: Předloni se první krkonošské vleky a lanovky rozjely 5. prosince a sezona trvala bez přestávky až do 21. dubna. "Loni jsme jezdili 85 dnů, letos jen 33, ztráta je tedy alespoň dvoutřetinová," postěžoval si šéf střediska Petříkovice na Trutnovsku Jan Boček.

Také druhý velký hráč na lyžařském trhu - společnost Snowhill, jež spravuje střediska ve Špindlerově Mlýně i Herlíkovicích - už začíná bilancovat. Ztráty oproti průměrným zimám odhaduje zhruba na 20 procent.

"Díky našim možnostem se nám podařilo areály rozjet a vysněžit. Jenže spousta lidí z měst se na zimu vůbec nepřepnula a v návštěvnosti se nám to samozřejmě odrazilo. Jednou zhruba za sedm let se to zkrátka stane," uvedla Radka Záhořová ze společnosti Snowhill. Ztráty však nepovažuje za katastrofální: "Na jedné straně máme menší tržby, ale na druhé menší náklady."

Opak si však myslí majitel areálu na Kněžickém vrchu u Vrchlabí Miloslav Kebrle: "Nebudu jako jiní říkat, že to není zlé. Vyděláme sotva 20 procent toho co loni." Podobně jako Špindl odhadl pětinový úbytek tržeb i Martin Buček, ředitel areálu SKIMU Malá Úpa.

"Všechny sjezdovky se nám podařilo dosněžit až v polovině ledna a díky počasí byl docela zajímavý únor. Ale konec sezony je vyloženě špatný," pronesl Buček.  "Peníze nám určitě někde budou chybět. Budeme se muset podívat na náš investiční plán a je otázka, zda jej splníme již v tomto roce, anebo o rok posuneme. Máme například plán na propojení našich areálů."

Na Říčkách čeká poslední víkend

V Deštném v Orlických horách už vleky nejezdí. "Tak špatnou sezonu nikdo z nás nepamatuje, ale na rozdíl od jiných na tom nejsme tak špatně, aby nás to položilo na lopatky. Taková zima jednou za čas přijde a musíme se s tím vypořádat stejně jako s propadem tržeb v řádu několika desítek procent," uvažuje Petr Prouza z provozovatelské společnosti Sportprofi.

Jediným areálem Orlických hor, kde se dosud nevzdali a otevřené mají dokonce všechny sjezdovky, jsou Říčky.

"Na mizerné podmínky, které nám poskytla příroda, jsme to ještě zvládli, ale máme před sebou poslední víkend, protože sníh mizí před očima," hodnotí zimu místopředseda Ski klubu Ústí nad Orlicí Jiří Krejsa.

Muž z vedení klubu se však zároveň odmítl bavit o ztrátách a případném zdržení investičních akcí: "Řeknu jen, že ztráty jsou, to je bez diskusí."

Jen jediný provozovatel odmítá, že by podprůměrné tržby ovlivnily další vylepšování areálů. Snowhill prý pojede podle nalinkovaného scénáře. "Nedomnívám se, že letošní sezona nás nějak poznamená. Investice plánujeme dlouhodobě dopředu a rozhodně s nimi dál počítáme," řekla Radka Záhořová.

Naopak takový optimismus kromě Malé Úpy nesdílí ani Deštné. "Je jasné, že některé investice to zbrzdí. I tak jsme ale připravili některá vylepšení pro příští sezonu," uvedl Prouza.

Ještě podstatně hůř na tom jsou menší areály a některé neskrývají, že je čeká boj o přežití.

"Nějakou rezervu sice máme, ale naprosto fatální by pro nás bylo, kdyby se taková zima opakovala i příští rok," řekl Pavel Souček z areálu Pěnkavčí vrch u Velké Úpy. "Jsem šťastný, že jsme splatili všechny dluhy, protože jinak bychom byli v nesmírně složité situaci," dodal ředitel skiareálu Kněžický vrch ve Vrchlabí Miloslav Kebrle.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Grafton Recruitment Praha
MATERIÁLOVÝ DISPONENT | NÁSTUP MOŽNÝ IHNED

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz