Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těsně před operací vzal zraněného psa z útulku, pak ho uvázal u stromu

  17:35aktualizováno  17:35
Zraněného psa našli lidé ve středu uvázaného u lesního hřbitova v Hradci Králové. U zvířete ležely i léky a lístek s pokyny. Teď se ukázalo, že pes byl jen o několik dní dříve v útulku v jiném městě, ale majitel si ho vyzvedl krátce před plánovanou operací, kterou pes akutně potřeboval.

Zraněný pes, kterého našli lidé u lesního hřbitova v Hradci Králové. | foto: Městská policie Hradec Králové

Náhodní kolemjdoucí objevili psa uvázaného pod přístřeškem v hradeckých lesích. Na zemi byly rozházené léky včetně injekční stříkačky. Mezi nimi ležel lístek se vzkazem: „To jsou léky pro pejska, jmenuje se Jony.“ Majitel přiložil také popis jejich užívání. Pes měl ovázanou zadní nohu a na krku nasazený ochranný límec. Nálezci proto zavolali městské strážníky.

Fotogalerie

„Odchytáři městské policie viditelně nemocného psa převezli k ošetření na veterinární kliniku. Po vyléčení a zahojení zranění ho převezeme do útulku. Tam se snad dočká lepšího pána,“ uvedla mluvčí hradeckých strážníků Eva Kněžourová.

Jeho cesta však tak rychlá nebyla. Veterinář psa prohlédl a zjistil, že potřebuje operaci. Ta skončila úspěšně a zvíře již začalo přijímat potravu.

„V pátek odpoledne jsem se na něj byla podívat. Protože se už zotavuje a je v lepším stavu, odvezla jsem ho k nám,“ popsala vedoucí hradeckého psího útulku Lenka Lacinová.

Z útulku do útulku

Pes má za sebou náročné období. Podle zjištění iDNES.cz byl jen před několika dny propuštěn z útulku v jiném východočeském městě. Tam se dostal po dopravní nehodě. Jelikož se tehdy našel majitel, veterinář provedl u psa jen základní ošetření, nutnou operaci měl zajistit až vlastník zvířete.

„Ten však dlouho nepřicházel, a tak se útulek rozhodl provést operaci na vlastní náklady, které by po majiteli později vymáhal. V tu chvíli si však majitel psa vyzvedl,“ uvedla pracovnice útulku.

Místo cesty k veterináři však majitel zamířil do hradeckých lesů, kde zvíře uvázal. Za toto jednání mu hrozí správní řízení nebo dokonce soud.

„Majitele jsme zatím nenašli. Čekáme, až bude pes propuštěn z veterinární kliniky a my budeme mít celkové náklady léčby. Věc poté předáme správnímu orgánu,“ doplnila Kněžourová.

Majiteli za odložení nemocného psa hrozí pokuta v přestupkovém řízení. Případem by se však měla zabývat i krajská veterinární správa, která může jeho kroky označit za týrání. V tom případě by mu hrozily až tři roky vězení (v podobné situaci je i žena ze Svitavska za topení koťat).

„Pokud by krajská veterinární správa věc neposoudila jako přestupek, ale jako trestný čin, automaticky bychom věc postoupili orgánům v trestním řízení. Kdyby to nebyl trestný čin, řešili bychom ho finanční sankcí,“ vysvětlil vedoucí oddělení přestupků hradeckého magistrátu Pavel Uhlíř.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz