Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec rozdává 9 milionů na zkrášlení Velkého náměstí. Zájem je ale malý

  7:13aktualizováno  7:13
Chcete opravit oprýskané fasády či vyměnit stará okna? Podejte si žádost a my vám dáme peníze, vyzvala hradecká radnice majitele domů na Velkém náměstí a v jeho okolí. Ti se ale váhají, bojí se přílišné byrokracie.

Kontrast mezi opravenými a zchátralými domy v historickém centru Hradce Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Romantická ulička plná domů se zářivými fasádami jako vystřižená z katalogu cestovky. A mezi nimi oprýskaný dům hrůzy, za nějž by se nemusela stydět ani Hitchcockova výprava. Tak vypadají některé části historického centra Hradce Králové, který turisty láká na své přízvisko Salon republiky.

Dokud nevzhledný dům neohrožuje kolemjdoucí, město jeho majiteli rekonstrukci nařídit nemůže. Snaží se proto vlastníky motivovat k opravám alespoň příspěvky z městské pokladny. Pro letošní rok na ně vyčlenilo devět milionů korun, které mohou žadatelé využít třeba na opravy fasády nebo na výměny oken domů v památkové zóně.

Dům s oprýskanou fasádou v historickém centru Hradce Králové.
Kontrast mezi opravenými a zchátralými domy v historickém centru Hradce Králové.

Avšak kdo by čekal, že si majitelé nevzhledných domů nenechají ujít příležitost dostat městský příspěvek, mýlil by se. Úředníci v současné době vyhodnocují druhé kolo žádostí a jejich počet prý není nikterak ohromující.

"Druhé kolo mělo slabší účast než to předchozí," potvrzuje vedoucí památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta. Konkrétní čísla však ještě sdělit nemůže. Letos už žádosti podávat nelze.

Proč se majitelé domů do oprav nehrnou?

Jedním z objektů, které na starém městě působí jako pěst na oko, je rohový dům v Dlouhé ulici, v němž sídlí východočeské rádio Černá hora. Místy až na cihly oprýskaná fasáda, dřevěná okna pamatující válku a otlučené římsy kontrastují s protější budovou elegantní rezidence Šatlava.

"Víme o možnosti čerpání příspěvku na opravu domů v památkové zóně, zjišťovali jsme si to však pouze předběžně," říká ředitel rádia David Jaroš.

Někteří majitelé domů na příspěvky města už předem rezignovali. Například podnikatelé Zdeněk Šilínek a Vladimír Diviš, kteří vlastní jeden z domů přímo na Velkém náměstí, tvrdí, že si případné opravy na budově radši zaplatí sami.

"Dům teď máme v dobrém stavu. Navíc s dotacemi je spousta administrativy, takže se do toho příliš nehrneme," říká Diviš. Jeho společník vzpomíná, jak se pokoušeli získat městskou dotaci před čtrnácti lety, kdy dům koupili a chystali se ho opravovat.

"Slibovali, že nám na opravu přispějí, ale nakonec řekli, že na to nemají peníze. Navíc jsme museli dodržet hodně přísné podmínky památkářů," vykládá Šilínek.

Opravy musí schválit památkáři, majitele to odrazuje

Důvodem, proč někteří vlastníci nechávají domy v památkové zóně chátrat, je také přísnost památkářů při výměně oken. Stavební úřad ji sice posuzuje jako stavební práce, které nevyžadují stavební povolení ani ohlášení, avšak u památkově chráněných budov to není tak jednoduché.

"Z pohledu zákona o státní památkové péči majitel potřebuje závazné stanovisko od odboru památkové péče, jinak se vystavuje postihu," říká Falta. Pokud jsou tedy okna v domech autentická nebo patří k danému historickému slohu, měl by je majitel pouze repasovat nebo vyměnit za přesné repliky.

Město ani stát podle něj nemají žádné páky, aby majitele nevzhledného domu k opravám donutily. "Na majitele můžeme zatlačit jen v případě, že by mohlo dojít k ohrožení kulturní památky. Takovou nemovitost ale ve městě nemáme," vysvětluje Falta. Ošklivá omítka je tak stále jen věcí majitele domu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Najdete na iDNES.cz