V hradecké Resslově ulici se v Coffeshopu stále scházejí mladí lidé.

V hradecké Resslově ulici se v Coffeshopu stále scházejí mladí lidé. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Majitele hradeckého obchodu s drogami stíhá policie, skrývá se v Polsku

  • 0
Rozbory syntetických drog odhalily zakázané látky v hradeckém Coffeshopu a policie už obvinila jeho majitele. Skrývá se v Polsku a obchod údajně funguje dál, jen prodavačku už soud potrestal podmínkou.

Je to víc než rok, co začala platit novela, která postavila mimo zákon syntetické látky s účinky podobnými drogám. V Hradci Králové přesto pořád funguje obchod s pestrobarevným nápisem Coffeshop.

Experimenty dětí se "sběratelskými předměty"

Oddělení sociálně právní ochrany dětí na hradeckém magistrátu už pomáhalo pěti náctiletým dětem, které skončily na jednotce intenzivní péče hradecké nemocnice. Jedna z dívek měla po požití syntetické drogy pocit, že má infarkt, protože měla silné bušení srdce a sucho v ústech. Objevily se u ní i panické ataky. Patnáctiletý kluk skončil na psychiatrii, protože trpěl halucinacemi, v noci ho nenechaly spát noční můry a v hlavě se mu „objevovali brouci.“

Umělé drogy, které se k nám dovážejí z Polska, dlouhé měsíce zkoumali policejní specialisté. V takzvaných sběratelských předmětech vydávaných za soli do koupele nebo bylinky, potvrdily expertizy podle očekávání zakázané látky.

Všechny obchody v kraji během loňského roku zanikly kromě jediného v hradecké Resslově ulici. Jeho polského majitele ale už policie obvinila. Provozuje podobný obchod také na Pardubicku, v České republice ale není k zastižení.

"Zahájili jsme trestní stíhání majitele obchodu pro podezření ze šíření toxikomanie. Protože se ale zdržuje na území Polska, postoupili jsme spisový materiál cestou právní pomoci polským kolegům, aby pro nás zajistili další úkony," uvedla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Víc podle ní policie dělat nemůže, protože zboží z obchodu vždy urychleně zmizí a nahradí ho jiné látky s podobným složením. "Zboží modifikují a upravují tak, aby na seznamu zakázaných látek nebylo. Stačí, že pozmění chemické složení," vysvětlila Ježková.

Prodavačka dostala roční podmínku

Třicetiletý polský majitel, jehož jméno pořád visí na výloze obchodu a jehož firma Pogona plus je stále zapsána v obchodním rejstříku, se sice před spravedlností skrývá za hranicemi, ale jedné z jeho prodavaček už za prodej syntetických drog vyměřili podmínečný trest.

Co změnila novela zákona

Na seznam omamných a psychotropních látek přibylo 33 položek, platí od 22. dubna 2011. Nelegálním se stal například butylon, mefedron či methylon.
Čtyři z pěti obchodů v hradeckém kraji po přijetí novely zmizely. Majitelé narychlo zavřeli jak Nederlandshop na hradeckém Smetanově nábřeží, tak Esmartshopy na hradecké pěší zóně a v Náchodě.

"Ve zkráceném trestním řízení jsme obvinili a předali k soudu zaměstnankyni firmy, která v obchodě prodávala," řekla policejní mluvčí. Za šíření toxikomanie byla odsouzena k šesti měsícům vězení s podmínečným odkladem na jeden rok.

Firmu v srpnu 2010 založil Martin Chamr a v prosinci téhož roku ji prodal Macieji Konradu Markovi. "Společnost jsem prodal tomu Polákovi jako čistou a ryzí společnost bez obsahu. Co s tím udělal on, za to už žádnou odpovědnost nenesu," tvrdí Chamr, který má v obchodním rejstříku zapsáno dalších 40 firem.

Podle informací policejního toxi týmu, jenž obchod dlouhodobě monitoruje, funguje prodejna stále stejným latentním způsobem. To znamená, že zákazníci se s obsluhou domlouvají nejspíš telefonicky.

Ještě v lednu se z pootevřených dveří linul na ulici marihuanový dým a uvnitř se na sedačkách bavili mladíci evidentně pod vlivem omamných látek. "To není cítit to, co si myslíte," usmíval se zeširoka prodavač, který tvrdil, že v obchodě jen zaskakuje. Pod pultem se válely bílé sáčky s podezřelým obsahem a varováním: Ne pro lidskou spotřebu, produkt je určen pro sběratele.

Nyní jsou už majitelé i prodavači mnohem opatrnější a dovnitř každého nepustí. Přesto, že na dveřích je vyvěšena otevírací doba začínající v poledne a končící dvacátou hodinou, jsou dveře zamčené. Občas se ale do obchůdku trousí party mladých lidí.

,