Vedoucí památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta uložil do kovové...

Vedoucí památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta uložil do kovové schránky určené do makovice Bílé věže také výtisk MF DNES. (2. 6. 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Čtyřlístky, Havel i MF DNES budou v Bílé věži čekat na další generace

  • 0
Pamětní list od osobností města, mince, známky, současné fotografie a také výtisk pondělní MF DNES historici uložili do kovového pouzdra, které poputuje pro další generace do makovice Bílé věže v Hradci Králové.

Nové pouzdro do makovice Bílé věže, ve němž naše generace zanechá to nejdůležitější lidem, kteří budou hradeckou dominantu opravovat za desítky let, se pondělí uzavřelo.

Historici ho naplnili fotografiemi, tiskem, medailemi i poselstvím primátora Zdeňka Finka, biskupa Jana Vokála a rektora Josefa Hynka. V zavařeném pouzdru nechybí ani výtisk MF DNES se vzkazy dalších hradeckých osobností.

Bílá věž uchová MF DNES pro další generace

Redakce MF DNES pracovníkům magistrátu poskytla kromě výtisku z 2. června 2014 také kopie novin v elektronické formě popisujících například velké povodně, které v roce 1997 zatopily i Malšovický stadion, zpravodajství o návštěvě papeže Jana Pavla II. v témže roce, výtisky z let, kdy Hradec navštívili tři porevoluční prezidenti Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman, a nechybí ani výtisky, které v roce 2011 přinesly reportáž z pohřbu hradeckého biskupa Karla Otčenáška či zprávy o přivedení dálnice těsně před Hradec Králové v roce 2006.

Kromě tradičních věcí do makovice poputují třeba i tři vylisované čtyřlístky, které do pouzdra poslali úředníci radnice.

"Našla je kolegyně, která je v jejich hledání zběhlá. Vylisovali jsme je v Pravidlech českého pravopisu a teď je v obálce uložíme mezi dokumenty, ať mají budoucí generace štěstí," řekla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Další raritou, která se v kovové schránce objeví, bude i stará etiketa a tácek bývalého hradeckého pivovaru.

"Není to ale etiketa obyčejná, stejně ani tácek. Na obou je z druhé strany originální podpis bývalého prezidenta Václava Havla," otočil sběratelské předměty vedoucí památkové péče magistrátu Jan Falta, který ukládání do pouzder organizoval.

Co všechno do makovice poputuje, museli odsouhlasit městští radní. Návrhy na předměty a dokumenty jim dávali historici a pracovníci muzea.

"Doufám, že až někdo za dlouhá léta makovici znovu otevře, že bude spokojený s tím, co v ní od nás najde," projevil přání Falta.

Neznámý Hradečan daroval městu staré výtisky

Jelikož poslední pouzdro stavbaři do makovice uložili začátkem listopadu 1989, historici sesbírali i dobový tisk od roku 1990, z nějž si budoucí generace budou moct udělat obrázek o životě v Hradci Králové.

Artefakty zaletované pro budoucí generace do kovových schránek poputují do...
Vedoucí památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta a architekt Jaromír...

"Nejstarším výtiskem novin, který do naší schránky uložíme, budou noviny Nové Hradecko z roku 1990, které informuje o návštěvě nově zvoleného prezidenta Václava Havla v Hradci Králové. Dostali jsme ho darem od jednoho z Hradečanů," uvedl Falta. Neznámý dárce do makovice poslal třeba i výtisk MF DNES z listopadu 1999, který se věnoval desetiletému výročí sametové revoluce.

Ředitelka Muzea východních Čech Naďa Machková Prajzová zároveň prozradila, proč při otevírání ostatních osmi schránek z let 1836 až 1989 přesně nevěděli, co se bude nacházet v té poslední.

"Tehdy šlo o trochu partyzánskou akci. Pouzdro letoval pan Poláček, který byl členem Klubu přátel památek, jenž byl tehdy trochu protirežimní, takže některé materiály do makovice nešly úplně oficiální cestou. Šlo například o informace o záborech půdy na Chlumu," prozradila.

Řemeslníci nové pouzdro v pondělí za dozoru úředníků zaletovali a v úterý nebo ve středu ho uloží do makovice. Ta na Bílou věž poputuje nejspíš v pátek dopoledne. Makovice má v průměru 75 centimetrů a podle odhadu stavbařů by se do ní v budoucnosti mohla vejít ještě tři až čtyři další pouzdra s dokumenty.

Spolu s novou schránkou do věže poputují i ty původní, z nichž nejstarší je z roku 1836. Odborníci v nich ale nechali pouze ty věci, které v makovici přežijí další desetiletí. Ostatní artefakty, jako třeba bankocetle nebo mince s velkou historickou hodnotou, vystaví v muzeu či poputují do archivu.

Nejstarším artefaktem, který do makovice poputuje, bude zinková deska z roku 1729. Tu stavebníci do vrcholku vložili, když makovici poprvé otevřeli. "Tehdy v ní totiž nic nenašli, protože všechny dokumenty po zásahu bleskem shořely. Proto nechali udělat zinkovou desku jako ochranu," vysvětlil Falta. Deska na sobě nese vyrytá jména tehdejších zastupitelů města a panovníků.

16. dubna 2014