Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče podle soudu děti netýrali, šest potomků teď chtějí zpět

  19:37aktualizováno  19:37
Kvůli podezření z týrání sebrala sociálka manželům Kovářovým z Dobrušky šest dětí včetně právě narozené Nikoly. Po dvou letech však soud vyhráli a děti mohou žádat zpět. Jenže nemají peníze.

Stanislav a Marcela Kovářovi z Dobrušky by chtěli své děti zpět. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vojta, Markéta, Marek, Veronika, Jiřík a čtrnáctiměsíční Nikolka. Šest sourozenců, z nichž nejstaršímu je osm let, není už víc než dva roky u svých rodičů. Pět z nich žije v dětském domově, šestou a nejmladší Nikolu, která se narodila o něco později, dokonce vychovávají pěstouni.

Se Stanislavem a Marcelou Kovářovými z Dobrušky, kteří jsou spolu už deset let, se život příliš nemazlí. Dvaačtyřicetiletý Stanislav je v invalidním důchodu, o tři roky mladší manželka by měla být na mateřské. Jenže není, děti včetně nejmladší dcery jim sebrali sociální pracovníci kvůli podezření z vážného zanedbání.

Rodičů se zastal ombudsman

Pohled soudu možná ovlivnil i fakt, že se manželů částečně zastalo ministerstvo práce a sociálních věcí i kancelář ombudsmana. V dopisech, které měla redakce MF DNES k dispozici k nahlédnutí, ministerští úředníci připouštějí, že měl orgán sociálně-právní ochrany dětí s rodiči lépe komunikovat a problémy rodiny se detailněji zabývat.

Podobně se vyjádřila kancelář Veřejného ochránce práv, ta sociální pracovníky nabádá, aby se případem nepřestali zabývat, s rodinou dále spolupracovali a pokusili se jim ve složité situaci pomoci.

"Tvrdili, že jsme své děti dokonce fyzicky týrali," vysvětluje Stanislav Kovář. Soud v Rychnově nad Kněžnou ale nakonec došel po dvou letech k závěru, že Kovářovi své děti netýrali.

Rodiče chtějí své děti zpět

"Musíme si sice vystačit jen s několika tisíci na měsíc, o děti jsme se však vždy starali a každý den bojujeme za to, aby nám je úřady vrátily. Nikdy jsme je netýrali. Sociální pracovníci nám je vzali bezdůvodně, nikdo nám nic pořádně nevysvětlil. Skoro všechny peníze teď dáváme za cesty do dětského domova, kam jezdíme každý týden za dětmi na návštěvu. Trávíme tam s nimi celý den," líčí Kovář.

S manželkou bydlí v paneláku, v jednopokojovém bytě s kuchyní. Když je teď soud omilostnil, mají rodiče po dlouhé době důvod k radosti.

"Budeme samozřejmě žádat o jejich navrácení. Ale jsme na to sami, nikdo pro to nic nedělá, ani úřady nám od začátku nepomáhají. Slíbily, že nám nechají alespoň tu nejmladší, když už nám vzaly zbylých pět. I tu si však převzal krátce po jejím narození kojenecký ústav a hned potom ji předal pěstounům. Ti nám Nikolku ani neukazují a sourozenci sestřičku vůbec nevidí. Přitom se na ni pořád ptají. Půjčili jsme si tehdy patnáct tisíc na kočárek a další výbavu, přesto nám ji vzali," stěžuje si se slzami v očích matka šesti dětí Marcela Kovářová.

Za dětmi jezdí do dětského domova v Holicích, ředitel Aleš Drozd se však nechce o případu ani dětech bavit. Manžele teď živí alespoň naděje. "Už nevíme, kam dál, přesto doufáme. Děti se nás ptají, kdy už budou moct jít domů, my jim však neumíme odpovědět," pokračuje Kovář.

Ačkoliv okresní soud zprostil manžele Kovářovi obžaloby, ne každý s verdiktem souhlasí. Například ředitelka jindřichohradeckého Klokánku, kam byly děti před dvěma lety umístěny ještě před začátkem soudního procesu, se domnívá, že rodiče děti zanedbali naprosto zásadně.

Děti prý byly silně zanedbané

"Děti k nám přišly ve špatné stavu, byly hodně opožděné. Jeden ze synů byl zcela retardovaný, u dvou dalších lehká retardace už také hrozila. Bylo zřejmé, že rodiče péči absolutně nezvládali, někdo jim měl už dávno pomáhat. Tříletý chlapec neuměl skoro chodit," vzpomíná Emílie Popelková ze zařízení pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc.

Když byly děti ještě v Jindřichově Hradci, museli za nimi Kovářovi dojíždět skoro dvě stě kilometrů, teď do Holic to mají o poznání blíž.

Zda se děti budou moct vrátit k rodičům, je pořád dost nejasné, vítězstvím u soudu jsou rodiče zatím pouze na půl cesty. Nejenže se budou muset dále hájit před sociálními pracovníky, vyřešit musí hlavně špatnou finanční situaci, do které se dostali.

"Nejdříve si chceme najít jiné bydlení, kde bude nižší nájem a majitelům nebude vadit tolik dětí. Poté budeme žádat úřady, aby nám je vrátily a prosíme lidi, aby nám pomohli. Za každou pomoc budeme moc vděčni," říkají manželé, kteří zatím nemají informace o tom, že by se státní zástupce odvolal, a jejich případ tak musel otevřít ještě krajský soud.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Hostinné i Trutnov budou lákat cyklisty na pumptrack, trať s vlnami

Místostarosta Petr Kesner představuje plány radnice v Hostinném na výstavbu...

Podkrkonošská města chtějí přilákat více cyklistů. V Hostinném mezi vlakovou zastávkou a bývalým továrním komínem pro...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz