Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mapy Googlu už pohltily celý kraj, svůj dům v nich najde kdokoliv

  12:10aktualizováno  12:10
Unikátní aplikace Google Street View krok za krokem mapuje silnice Královéhradeckého kraje. Svůj dům si v ní může najít kdokoliv. Kraj totiž v současnosti patří k nejlépe zdokumentovaným regionům v České republice.

Oficiální foto Google Street View Car | foto: Google

Několika kliknutími myši si projít Prahu nebo Český Krumlov mohou lidé z celého světa už několik let přes internetové mapy Google. Její funkce nazvaná Street View se nově rozšířila i o Královéhradecký kraj.

Virtuální turisté teď mají jako na dlani Bílou věž v Hradci Králové nebo třeba Krakonošovo náměstí v Trutnově. Mapy kraje sice slouží teprve několik týdnů, ale lidé si je už chválí.

Kateřina Ziková z Hradce Králové s jejich pomocí například naviguje návštěvy. "Zrovna dneska mi jedna kamarádka přijede, tak se nám to možná bude hodit. Mohu jí ukázat, co kde je, a ona se tak snadno neztratí," míní mladá dívka.

Co to je Google Street View?

Street View je funkce map Google, která uživatelům umožňuje prohlížet snímky ulic z různých měst a krajiny na celém světě v 360stupňovém pohledu.

V oblastech, ve kterých je Street View dostupné, lze tuto funkci využít jednoduše: stačí přiblížit do nejnižší vrstvy map nebo přetáhnout oranžového panáčka "Peg-mana" v levé straně mapy do modře vyznačených míst.

Street View doplňuje i funkce Panoramio, s jejíž pomocí mohou uživatelé internetu přímo do map vkládat své obrázky pořízené na místě.

Stejně jako ona mohou službu využít i další návštěvníci kraje, především ti zahraniční, při hledání svého hotelu, nádraží nebo zajímavostí v místě, které navštíví. Užitečné jsou i křižovatky nebo kruhové objezdy, na nichž si přespolní nemusí být příliš jisti.

"Věříme, že o letních prázdninách bude velká Street View mapa skvělou inspirací kam na výlet pro všechny příznivce cestování z domova i zahraničí," říká produktový manažer Google Jaroslav Bengl.

Zpracování snímků trvalo téměř celý rok

Auto s unikátním fotoaparátem na střeše v loňském roce pečlivě projelo a nafotilo každou jednotlivou silnici v kraji, a to i v těch nejzapadlejších vesničkách.

Internetový turista se proto může podívat třeba i na hranici s Polskem v Horní Malé Úpě, pokochat se Krkonošemi nebo nahlédnout do obce s nejmenším počtem obyvatel v kraji - do Kostelce na Jičínsku.

"Konkrétní čísla pro jednotlivé kraje nemáme, auta a tříkolky po celé republice najely v součtu desítky tisíc kilometrů," říká Janka Ziková z české pobočky Google.

Společnost začala s mapováním Královéhradeckého kraji loni v červenci, zpracování snímků trvalo téměř celý rok. Na dobu zpracování mělo vliv třeba i počasí nebo dopravní situace v místech, kde Google auto zrovna fotilo.

Několik měsíců bylo potřeba jen na rozmazání obličejů chodců a SPZ projíždějících nebo zaparkovaných aut.

"Je to kvůli ochraně soukromí. Funkce Street View navíc umožňuje i dodatečné odstranění snímků. Každý uživatel může jednoduše označit obrázky k odstranění, které považuje za nevhodné, jednoduchým kliknutím na tlačítko Nahlásit problém. Zcela vymazat tak na žádost uživatele můžeme nejen jednotlivce, ale i jeho dítě, auto, nebo dokonce celý dům," vykládá Ziková.

Aplikaci chce využít i krajské město

Ve světě Google začíná snímat nejprve velká města, ale například Skandinávie, Benelux nebo Velká Británie jsou už nafoceny téměř celé. Lze si tedy virtuálně prohlédnout i to nejzapadlejší finské jezero nebo skotskou vesničku.

Google Street View v České republice doposud pokrýval jen Prahu a okolí, Brno, Ostravu, dálnici D1 a kulturní památky Českého Krumlova. Teď se k nim přidal i Královéhradecký kraj.

Nejvíc chce funkci Street View využít asi krajské město. "Začneme postupně dávat odkazy na naše webové stránky nebo na stránky různých akcí, které město pořádá," říká mluvčí radnice v Hradci Králové Magdaléna Vlčková a dodává, že o spuštění aplikace na mapě města se dozvěděli teprve nedávno.

Některá místa nedostupná ze silnice si k nafocení společnost Google navrhla sama, jiné jí doporučili úředníci města, kteří řidiče automobilu nebo tříkolky spolu s městskými strážníky doprovázeli. "Například Flošnu jsme museli jet fotit brzy ráno, aby tam nebyli žádní lidé. V sezoně by tam totiž pro tříkolku nebylo k hnutí," vzpomíná na loňské léto Vlčková.

Kamera nasnímala třeba i celý areál Šrámkova statku v Pileticích. Zajímavá místa fotil Google i u sousedů v Pardubickém kraji. Kdo se chystá třeba na hokej do ČEZ arény v Pardubicích, může si ji na Street View prohlédnout zevnitř i zvenčí. Podobně je nafocen i kampus pardubické univerzity.

Pozornosti unikátního fotoaparátu neuniklo ani krásné centrum Litomyšle nebo Chrudimi. Tříkolka vyjela i na hrad Kunětická Hora, kde nasnímala nádvoří i okolí.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz