Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za zločiny v pečovatelských domech dostala seniorka třicet let vězení

  14:08aktualizováno  15:02
Sedmdesátiletá Marie Panská dostala u hradeckého soudu za vraždu a další pokus o ni třicet let vězení. Jedná se o úhrnný výjimečný trest. Loni v srpnu zavraždila známou v domě s pečovatelskou službou, druhou seniorku o dva měsíce později málem umlátila kovovou tyčí.

Obžalovaná Marie Panská u hradeckého krajského soudu (17. 9. 2012) | foto: ČTK

"Jedinou motivací byla jakási nenávist a povaha obžalované, která si vyřizovala účty zvlášť brutálním způsobem," řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Miloslav Ježek a dodal, že sedmdesátiletá důchodkyně je pro společnost vysoce nebezpečná a možnost nápravy je u ní minimální.

Státní zástupkyně pro Panskou navrhovala doživotní trest a proti 30 letům ve věznici s ostrahou se odvolala. "Obžalovaná netrpí žádnou psychickou nemocí, ale je egocentrická, citově chladná a necítí pocit viny," řekla Lenka Faltusová.

Byla prý nóbl a uměla vystupovat

"Byla nóbl, hezky oblečená a uměla vystupovat," popsala bývalou zdravotní sestru její druhá oběť. Anna Č. z Tmaně na Berounsku útok v pečovatelském domě loni v říjnu přežila. Se zraněními se však léčí dodnes.

Marie Panská už sice u soudu s pouty na rukou nepůsobila "nóbl", ale svých činů litovala a k první vraždě v pečovatelském domě v Ledči nad Sázavou se přiznala. Její brutální útok pěstmi a skleněnou vázou tehdy nepřežila šestasedmdesátiletá Věra L.

Výjimečné tresty

Naposledy udělil Krajský soud v Hradci Králové doživotní trest letos v červnu recidivistovi Jiřímu Mlíkovi, který na vycházce z psychiatrické léčebny zavraždil seniorku v Moravanech na Pardubicku.

Měsíc předtím dostala v Hradci Králové doživotí také Romana Z. ze Širokého Dolu na Svitavsku za vraždu čtyř vlastních dětí. Případem se bude ve středu zabývat Vrchní soud v Praze, ke kterému se žena odvolala.

"Velmi silnými údery pěstí způsobila poškozené rozsáhlá poranění obličeje, následně nejméně třemi údery vázou směřovala na hlavu, při pitvě byla zjištěna i další poranění svědčící o rdoušení a zlomeniny žeber," vyjmenovala zranění stařenky státní zástupkyně Lenka Faltusová. 

Podle ní se nepodařilo prokázat motiv útoků a ani obžalovaná nedovedla u soudu své násilné jednání vysvětlit. Prý ji rozčílilo, jak se její bývalá kolegyně vytahovala a chtěla ji umlčet (více z její výpovědi najdete zde).

Seniorka z Berounska se dodnes léčí

"U mě by ani nic nenašla," pokrčila rameny sedmasedmdesátiletá Anna Č. z Tmaně, která také nechápe, proč na ni o sedm let mladší žena zaútočila. Znaly se jen od vidění a Panská ji byla v pečovatelském domě navštívit.

Obžalovaná u soudu tvrdila, že se jen bránila, prý na ni zaútočila jako první Anna Č. Ta něco takového odmítá a říká, že skoro půl metru dlouhou kovovou tyč si přinesla obžalovaná v tašce. Ani sousedka napadené ženy, která jí přiběhla na pomoc, výpovědi Panské nevěří.

"Slyšela jsem ránu a paní Č. křičela: 'Pomoc, pomoc, chce mě zabít!' Tak jsem tam běžela a viděla jsem, jak se perou o tu tyč. Paní Č. měla rozseklou hlavu a hrozně krvácela, tak jsme je od sebe s další sousedkou odtrhly," vyprávěla Jana Kněbortová, která seniorce nejspíš zachránila život.

"Nejdřív mi podrazila nohy a pak mě začala mlátit. Bránila jsem se a křičela, chtěla jsem tu tyč chytit, ale ona mi zkroutila ruce," popsala boj Anna Č., která se léčí s dodnes viditelnými zraněními, "Chodím na injekce, dodnes mě to bolí, s loktem budu muset jít na operaci."  

"Pak jsem se od policie dozvěděla, že měla v druhé tašce pepř, proto mi asi pořád otevírala pusu, taky mě chtěla shodit z balkonu dolů," řekla Anna Č., které útočnice nacpala ruku hluboko do úst, až se dusila, ale ruku nakonec vytáhla, a mohla tak přivolat pomoc.

Za vraždu a pokus vraždy hrozil sedmdesátileté Marii Panské až doživotní trest. Nakonec dostala úhrnný výjimečný trest v délce třiceti roků. "Senát nepřistoupil k nejpřísnějšímu trestu, protože ten je ukládán za daleko závažnější zločiny," vysvětlil soudce. 

Na místě se odvolal i obhájce obžalované seniorky. "Trest je zjevně nepřiměřený," reagoval na rozsudek advokát Panské Miroslav Rybář. Případem se bude zabývat vrchní soud.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Potápěčka vídá málo ryb, zato hory odpadků. Oceány zachraňuje uměním

Anna Milerová z Jaroměře se ráda potápí. Na pomoc mořím rozjela projekt Be Sea.

Třiadvacetiletá Anna Milerová z Jaroměře ve volném čase „zachraňuje“ oceány. Studentka a grafička rozjela projekt Be...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Najdete na iDNES.cz