Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za zločiny v pečovatelských domech dostala seniorka třicet let vězení

  14:08aktualizováno  15:02
Sedmdesátiletá Marie Panská dostala u hradeckého soudu za vraždu a další pokus o ni třicet let vězení. Jedná se o úhrnný výjimečný trest. Loni v srpnu zavraždila známou v domě s pečovatelskou službou, druhou seniorku o dva měsíce později málem umlátila kovovou tyčí.

Obžalovaná Marie Panská u hradeckého krajského soudu (17. 9. 2012) | foto: ČTK

"Jedinou motivací byla jakási nenávist a povaha obžalované, která si vyřizovala účty zvlášť brutálním způsobem," řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Miloslav Ježek a dodal, že sedmdesátiletá důchodkyně je pro společnost vysoce nebezpečná a možnost nápravy je u ní minimální.

Státní zástupkyně pro Panskou navrhovala doživotní trest a proti 30 letům ve věznici s ostrahou se odvolala. "Obžalovaná netrpí žádnou psychickou nemocí, ale je egocentrická, citově chladná a necítí pocit viny," řekla Lenka Faltusová.

Byla prý nóbl a uměla vystupovat

"Byla nóbl, hezky oblečená a uměla vystupovat," popsala bývalou zdravotní sestru její druhá oběť. Anna Č. z Tmaně na Berounsku útok v pečovatelském domě loni v říjnu přežila. Se zraněními se však léčí dodnes.

Marie Panská už sice u soudu s pouty na rukou nepůsobila "nóbl", ale svých činů litovala a k první vraždě v pečovatelském domě v Ledči nad Sázavou se přiznala. Její brutální útok pěstmi a skleněnou vázou tehdy nepřežila šestasedmdesátiletá Věra L.

Výjimečné tresty

Naposledy udělil Krajský soud v Hradci Králové doživotní trest letos v červnu recidivistovi Jiřímu Mlíkovi, který na vycházce z psychiatrické léčebny zavraždil seniorku v Moravanech na Pardubicku.

Měsíc předtím dostala v Hradci Králové doživotí také Romana Z. ze Širokého Dolu na Svitavsku za vraždu čtyř vlastních dětí. Případem se bude ve středu zabývat Vrchní soud v Praze, ke kterému se žena odvolala.

"Velmi silnými údery pěstí způsobila poškozené rozsáhlá poranění obličeje, následně nejméně třemi údery vázou směřovala na hlavu, při pitvě byla zjištěna i další poranění svědčící o rdoušení a zlomeniny žeber," vyjmenovala zranění stařenky státní zástupkyně Lenka Faltusová. 

Podle ní se nepodařilo prokázat motiv útoků a ani obžalovaná nedovedla u soudu své násilné jednání vysvětlit. Prý ji rozčílilo, jak se její bývalá kolegyně vytahovala a chtěla ji umlčet (více z její výpovědi najdete zde).

Seniorka z Berounska se dodnes léčí

"U mě by ani nic nenašla," pokrčila rameny sedmasedmdesátiletá Anna Č. z Tmaně, která také nechápe, proč na ni o sedm let mladší žena zaútočila. Znaly se jen od vidění a Panská ji byla v pečovatelském domě navštívit.

Obžalovaná u soudu tvrdila, že se jen bránila, prý na ni zaútočila jako první Anna Č. Ta něco takového odmítá a říká, že skoro půl metru dlouhou kovovou tyč si přinesla obžalovaná v tašce. Ani sousedka napadené ženy, která jí přiběhla na pomoc, výpovědi Panské nevěří.

"Slyšela jsem ránu a paní Č. křičela: 'Pomoc, pomoc, chce mě zabít!' Tak jsem tam běžela a viděla jsem, jak se perou o tu tyč. Paní Č. měla rozseklou hlavu a hrozně krvácela, tak jsme je od sebe s další sousedkou odtrhly," vyprávěla Jana Kněbortová, která seniorce nejspíš zachránila život.

"Nejdřív mi podrazila nohy a pak mě začala mlátit. Bránila jsem se a křičela, chtěla jsem tu tyč chytit, ale ona mi zkroutila ruce," popsala boj Anna Č., která se léčí s dodnes viditelnými zraněními, "Chodím na injekce, dodnes mě to bolí, s loktem budu muset jít na operaci."  

"Pak jsem se od policie dozvěděla, že měla v druhé tašce pepř, proto mi asi pořád otevírala pusu, taky mě chtěla shodit z balkonu dolů," řekla Anna Č., které útočnice nacpala ruku hluboko do úst, až se dusila, ale ruku nakonec vytáhla, a mohla tak přivolat pomoc.

Za vraždu a pokus vraždy hrozil sedmdesátileté Marii Panské až doživotní trest. Nakonec dostala úhrnný výjimečný trest v délce třiceti roků. "Senát nepřistoupil k nejpřísnějšímu trestu, protože ten je ukládán za daleko závažnější zločiny," vysvětlil soudce. 

Na místě se odvolal i obhájce obžalované seniorky. "Trest je zjevně nepřiměřený," reagoval na rozsudek advokát Panské Miroslav Rybář. Případem se bude zabývat vrchní soud.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Najdete na iDNES.cz