Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památka, ke které turisté nemohou. Obec zvonici přestěhuje na kopec

  14:30aktualizováno  14:30
Maršov na Úpicku má památku, kterou mu okolní obce mohou závidět: unikátní dřevěnou zvoničku z 18. století. Jenže není vidět a turisté se k ní prakticky nedostanou. Obec to chce změnit a historickou stavbu přestěhovat na kopec, kde se má stát dominantou okolí.

Zvonička se přesune o 800 metrů západně do horní části Maršova. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Zatímco v nedaleké Rtyni je starobylá zvonice ze 16. století jasnou dominantou města a je od ní krásný výhled do celého kraje, maršovská stavba mnoho výletníků neláká. Nevede k ní turistický ukazatel a z hlavní silnice je vidět jen vrchol. Běžný turista ji tak snadno přehlédne.

Ani její okolí se zemědělskou usedlostí, garáží, skladem dřeva a kurníkem neodpovídá jejímu významu. Přes soukromé pozemky a ploty není možné se přímo ke zvonici dostat.

Fotogalerie

„Je to pro obec dlouhodobý problém. Jsme ochotni do této památky investovat za předpokladu, že se z ní budou moci těšit jak místní občané, tak turisté,“ říká starostka Maršova Jitka Vítková.

Jako nové místo radnice vybrala obecní pozemek na kopci nad zdejším koupalištěm, 800 metrů západně od stávajícího stanoviště. Výletníci by se ke zvoničce pohodlně dostali z hlavní komunikace i z cyklotrasy. V horní části Maršova tak vznikne nová dominanta a místo pro setkávání.

Kdy k přestěhování dojde, ještě není známé. Radnice nejprve musí vyřídit všechny potřebné administrativní záležitosti včetně stavebního povolení a také zajistit financování projektu.

„Zkusíme získat dotaci, chtěli bychom se vejít do půl milionu korun. Myslím si, že letos asi přesun zvoničky ještě nestihneme,“ naznačuje starostka.

Veřejnost přesun podpořila

Kvůli přesunu historické zvoničky obec vypsala anketu mezi místními, ze 148 obyvatel jich se záměrem souhlasí 107. Kladné stanovisko pro přemístění památky vydali památkáři i Krajský úřad Královéhradeckého kraje. Objevily se však také opačné názory.

„Nabízejí se i jiná řešení, která napomohou situaci, a nemusí se likvidovat logická a symbolická pozice zvoničky v centru obce na nejvyšším místě nad údolím Maršovky, které si předkové vybrali a odkud je zvonění nejúčinnější,“ domnívá se Ivan Kaplan.

Pro zvýšení viditelnosti je podle něj možné zvonici výrazněji zvednout na vyvýšený základ. Jediná kulturní památka v majetku obce vznikla v roce 1753, na konci 19. století ji však zastínila budova dnes již bývalé školy. Dodnes vyzvání dvakrát denně.

Poslední rekonstrukce se uskutečnila v roce 1993, kdy obec také zakoupila nový zvon. V současnosti je stavba ve špatném stavu, nutná je oprava především spodní roubené části, kterou napadly plísně a červotoč.

Zatímco nestabilní základy by při stěhování na nové místo restaurátoři rozebrali, stříšku a věž památky přemístí jeřáb jako jeden celek. Dřevěné základy chce obec posadit na kamenný sokl z pískovcových kvádrů. Rekonstruovat zvonici na stávajícím místě není kvůli přístupu přes soukromé pozemky možné.

Dřevěných zvoniček se na Trutnovsku mnoho nedochovalo. Kromě Radče a Rtyně v Podkrkonoší ji mají také v nedalekých Suchovršicích. „Byla to místa, kde neměli kostel, ale pouze kapli. Jelikož ta kaple byla malá, bylo potřeba postavit někde v sousedství zvoničku,“ vysvětluje historik Muzea Podkrkonoší Ondřej Vašata.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Najdete na iDNES.cz