Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památka, ke které turisté nemohou. Obec zvonici přestěhuje na kopec

  14:30aktualizováno  14:30
Maršov na Úpicku má památku, kterou mu okolní obce mohou závidět: unikátní dřevěnou zvoničku z 18. století. Jenže není vidět a turisté se k ní prakticky nedostanou. Obec to chce změnit a historickou stavbu přestěhovat na kopec, kde se má stát dominantou okolí.

Zvonička se přesune o 800 metrů západně do horní části Maršova. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Zatímco v nedaleké Rtyni je starobylá zvonice ze 16. století jasnou dominantou města a je od ní krásný výhled do celého kraje, maršovská stavba mnoho výletníků neláká. Nevede k ní turistický ukazatel a z hlavní silnice je vidět jen vrchol. Běžný turista ji tak snadno přehlédne.

Ani její okolí se zemědělskou usedlostí, garáží, skladem dřeva a kurníkem neodpovídá jejímu významu. Přes soukromé pozemky a ploty není možné se přímo ke zvonici dostat.

Fotogalerie

„Je to pro obec dlouhodobý problém. Jsme ochotni do této památky investovat za předpokladu, že se z ní budou moci těšit jak místní občané, tak turisté,“ říká starostka Maršova Jitka Vítková.

Jako nové místo radnice vybrala obecní pozemek na kopci nad zdejším koupalištěm, 800 metrů západně od stávajícího stanoviště. Výletníci by se ke zvoničce pohodlně dostali z hlavní komunikace i z cyklotrasy. V horní části Maršova tak vznikne nová dominanta a místo pro setkávání.

Kdy k přestěhování dojde, ještě není známé. Radnice nejprve musí vyřídit všechny potřebné administrativní záležitosti včetně stavebního povolení a také zajistit financování projektu.

„Zkusíme získat dotaci, chtěli bychom se vejít do půl milionu korun. Myslím si, že letos asi přesun zvoničky ještě nestihneme,“ naznačuje starostka.

Veřejnost přesun podpořila

Kvůli přesunu historické zvoničky obec vypsala anketu mezi místními, ze 148 obyvatel jich se záměrem souhlasí 107. Kladné stanovisko pro přemístění památky vydali památkáři i Krajský úřad Královéhradeckého kraje. Objevily se však také opačné názory.

„Nabízejí se i jiná řešení, která napomohou situaci, a nemusí se likvidovat logická a symbolická pozice zvoničky v centru obce na nejvyšším místě nad údolím Maršovky, které si předkové vybrali a odkud je zvonění nejúčinnější,“ domnívá se Ivan Kaplan.

Pro zvýšení viditelnosti je podle něj možné zvonici výrazněji zvednout na vyvýšený základ. Jediná kulturní památka v majetku obce vznikla v roce 1753, na konci 19. století ji však zastínila budova dnes již bývalé školy. Dodnes vyzvání dvakrát denně.

Poslední rekonstrukce se uskutečnila v roce 1993, kdy obec také zakoupila nový zvon. V současnosti je stavba ve špatném stavu, nutná je oprava především spodní roubené části, kterou napadly plísně a červotoč.

Zatímco nestabilní základy by při stěhování na nové místo restaurátoři rozebrali, stříšku a věž památky přemístí jeřáb jako jeden celek. Dřevěné základy chce obec posadit na kamenný sokl z pískovcových kvádrů. Rekonstruovat zvonici na stávajícím místě není kvůli přístupu přes soukromé pozemky možné.

Dřevěných zvoniček se na Trutnovsku mnoho nedochovalo. Kromě Radče a Rtyně v Podkrkonoší ji mají také v nedalekých Suchovršicích. „Byla to místa, kde neměli kostel, ale pouze kapli. Jelikož ta kaple byla malá, bylo potřeba postavit někde v sousedství zvoničku,“ vysvětluje historik Muzea Podkrkonoší Ondřej Vašata.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz