Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vracím se domů, říká nový ředitel královéhradecké policie Červíček

  12:19aktualizováno  12:19
Bývalý šéf náchodské kriminálky a policejní exprezident Martin Červíček v pondělí usedl do křesla ředitele krajské policie. Na co se rodák z Náchodska zaměří a co chce změnit? Co soudí o akci "kulový blesk" a kam by se rád podíval na své motorce?

Martin Červíček, ředitel Královéhradecké krajské policie. | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Pro mě to je návrat domů," komentoval první den ve funkci ředitele krajské policie Martin Červíček z Náchodska, který posledních sedm let strávil v Praze. V hlavním městě řídil dopravní policii (jakou fintu k povýšení použil čtěte zde)a poslední rok a půl strávil v pozici nejvyšší - byl policejním prezidentem.

"Jsem polda čtyřiadvacet let, z toho sedmnáct let jsem strávil v Královéhradeckém kraji. Jako policejní prezident jsem velmi pozorně sledoval zdejší ředitelství, které je stabilizované a velmi dobře funguje," řekl jednačtyřicetiletý brigádní generál.

Připomněl, že kriminalita byla loni v Hradeckém kraji obdobná jako v roce 2012, přičemž objasněnost trestné činnosti se zlepšila o čtyři procenta na 51 procent.

"Vracím se domů k velmi dobře fungující policii a v první řadě chci pokračovat v práci svého předchůdce. Nepřicházím s tím, že bych chtěl něco zásadně měnit, a nechystám žádné personální změny ve vedení krajského ředitelství. Chtěl bych, aby královéhradecká policie i v dalším období vytvořila pocit bezpečnosti pro všechny občany kraje. Možná to zní příliš obecně, ale pocit bezpečí podle mě nejsou jenom statistiky kriminality a objasněnosti," zdůraznil Červíček.

Jak vidí nového policejního prezidenta a akci "kulový blesk"

Období dvojvládí, které na policejním prezidiu nastalo v prosinci loňského roku, když ministr vrátil do služebního poměru jeho předchůdce Petra Lessyho, už Červíček nechce komentovat. Policie teď podle něj potřebuje nového policejního prezidenta s jasným a plnohodnotným mandátem, který už nebude zpochybňovaný.

Na co se chce zaměřit?

Cíle Martina Červíčka coby nového ředitele policie v Královéhradeckém kraji:

1. Velmi intenzivně se chce věnovat integrovanému operačnímu středisku. "Protože operační řízení je služba, která funguje napříč celým krajem a je absolutní prioritou," míní nový krajský šéf.

2. Chce vybudovat pohotovostní eskortní oddělení, kde budou působit policisté speciálně vyčlenění k hlídkové službě a k servisu pro obvodní oddělení v celém kraji. "Už jako policejní prezident jsem souhlasil s jeho vytvořením, začalo se na konci minulého roku, ale útvar není vybudován a čeká nás ještě hodně práce," řekl Červíček.

3. Zaměří se na fungování základních útvarů. "Ty považuji za základ celé policejní pyramidy. Kvůli událostem třeba v Novém Bydžově nebo Úpici mám dojem, že bychom se měli zamyslet nad strukturou obvodních oddělení, třeba jestli jsou všude správné počty policistů," podotkl.

4. Prověří i strukturu a efektivitu občanských zaměstnaneckých míst, kterých krajská policie má 433. Policejní místa, kterých je v kraji od letoška 1 746, jsou podle něj v pořádku.

"Kdybych věděl, že jako policejní prezident skončím, tak na začátku roku nepřidám v Královéhradeckém kraji jenom 36, ale rovnou 136 lidí," zavtipkoval.

5. Úzce hodlá spolupracovat s Pardubickým krajem, kam odešel dosavadní hradecký ředitel Jan Švejdar. "Chceme co nejvíce sblížit hradeckou a pardubickou policii, možná i v oblastech, kde to dosud nebylo zvykem," plánuje.

"K tomu ukončit svoji misi na policejním prezidiu, jsem byl motivován i tím, že dlouhodobě provizorní neřešená situace ve vedení je ku škodě policie samotné," říká.

Kdo se podle něj stane novým policejním prezidentem? "Měl by mít zkušenost s řízením kraje, popřípadě velkého celorepublikového útvaru, a měl by mít dílčí zkušenost s prací na policejním prezidiu. Umím si představit, že takových kandidátů je více," uvedl, ale jméno svého favorita neprozradil. Rozhodně to podle něj nebude nikdo z krajských ředitelů, kterých se dotkla akce "kulový blesk", při níž se 15. března v několika krajích vyměnili.

"Policie není cirkus, který každodenně mění lidi na významných pozicích. Jestliže se první náměstek policejního prezidenta rozhodl ke změnám, které nazývá kulový blesk nebo rotace kádrů, jsem přesvědčen, že tito ředitelé zůstanou na nových pozicích," říká. Zároveň nevylučuje podobné přesuny i v ostatních krajích.

Před dvěma lety přišel o body

Jako Náchoďák, jak sám sebe nazývá, bude pokračovat v častých kontrolách na vytížené silnici z Hradce Králové na Náchod.

"Velmi se to osvědčilo a s mým předchůdcem jsme se shodli, že v podobném duchu budeme pokračovat i na dalších rizikových místech v kraji, třeba na silnicích vedoucích na Moravu," řekl Červíček.

Před časem přitom sám na kontrolu doplatil. "Ještě donedávna jsem byl řidič, který nezažil, co to je dostat bod, pak se mi to asi před dvěma lety povedlo. Hádejte kde? Na Náchodsku," přiznává.

Rád by vyrazil na motorce na Korsiku

Nový krajský policejní šéf doufá, že si zase najde čas na koníčky. "Nepřicházím sem jako bývalý policejní prezident, který si myslí, že všechno půjde jako na drátkách. Rok a půl jsem pracoval od rána do večera a i tady si to chci s pokorou odpracovat," říká.

Zároveň ale věří, že se vrátí ke sportu a že bude mít víc času na rodinu, osobní život nebo třeba na motorku. "Za poslední rok a půl jsem najel jen 200 kilometrů. Snad to teď bude mnohem víc a třeba se mi jednou podaří jet na motorce na Korsiku, kam bych se chtěl podívat," sní nový krajský policejní šéf.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Další z rubriky

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Spoluvězeň se musí omluvit za větu o Wonkovi, výroky z filmu nevadily

Pavel Wonka

Bývalý spoluvězeň Václav Černík se podle rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové musí písemně omluvit za výrok...

Najdete na iDNES.cz