Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konzul v USA se po čtyřech měsících vzdal funkce hradeckého zastupitele

  12:14aktualizováno  16:31
Bývalý hradecký primátor Martin Dvořák se v létě odstěhoval do New Yorku, kde získal prestižní post generálního konzula. Odmítal se ale vzdát funkce hradeckého zastupitele, což mu mnozí vyčítali, protože na jednání zastupitelstva nepřiletěl ani jednou. Až nyní oznámil rezignaci.

Bývalý primátor Hradce Králové Martin Dvořák se stal generálním konzulem v USA a žije v New Yorku.

"Primátor města přijal od zastupitele Martina Dvořáka (Volba pro město) rezignaci na funkci člena zastupitelstva města s platností od 12. prosince 2012," oznámila mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Martin Dvořák

Narodil se 11. listopadu 1956 v Praze.Vystudoval finance na VŠE v Praze.V letech 1990-1998 byl prvním svobodně zvoleným primátorem Hradce Králové.

V říjnu 1999 působil v misi OSN při poválečné obnově Kosova, později vydal knihu reportáží Kosovo na vlastní kůži.

V roce 2003 odjel do Basry, kde jako politický poradce pomáhal při sestavování dočasných vlád Iráku. Následně pracoval v Bagdádu, od roku 2005 působil na zastupitelském úřadu ve Washingtonu a o dva roky později byl jmenován jeho vedoucím. Od srpna 2009 pracoval jako ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu.

Od září 2012 vede Generální konzulát ČR v New Yorku.

Martin Dvořák

Ve funkci zastupitele působil Dvořák od listopadu 2010. Od letošního září ale v New Yorku řídí Generální konzulát České republiky a jednání hradeckých zastupitelů se pravidelně neúčastnil. Proč tedy nesložil mandát? Schválně. 

"Po některých pro mě nepřijatelných kauzách jsem se totiž pokusil přesvědčit členy zastupitelského klubu VPM, abychom vystoupili z koalice a nadále už jen podporovali 'menšinovou vládu' ODS, TOP 09 a HDK, a to pouze tam, kde to je v souladu s naším volebním programem," vysvětlil Dvořák.

Strana ho ale nevyslyšela, a tak se rozhodl koalici oslabit alespoň o svůj hlas.

Dvořák: Opozice situaci zneužila k vydírání

"Když jsem ale poslouchal zvukový záznam prosincového jednání zastupitelstva, kde kromě mne opět chyběl pan europoslanec Vlasák, a nově i nemocný pan náměstek Krofta, pochopil jsem, že opozice této situace zneužívá k vydírání a obstrukcím, a proto jsem se rozhodl ve své malé vzpouře už nepokračovat a umožnit koalici efektivnější fungování," vzkázal konzul z New Yorku.

Někteří zastupitelé jeho rozhodnutí ponechat si mandát označili za klukovinu, škodolibost a uraženou ješitnost (více čtěte zde). Všem kolegům nyní Dvořák poslal dopis, ve kterém jim poděkoval za dvouletou spolupráci a popřál hodně sil a odvahy do zbytku volebního období. 

"Je to správné rozhodnutí, kterým městu výrazně pomohl, protože funkce generálního konzula ve Spojených státech a zastupitele je absolutně neslučitelná. Jsem rád, že jako bývalý emeritní primátor cítí zodpovědnost ke svému městu, kde v komunálních volbách dostal vysoké procento preferenčních hlasů," reagoval náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).  

Hradecký primátor Dvořákovu rezignaci očekával. "Je jednou z postav polistopadové historie, která se velmi výrazně vryla do města. Jeho primátorství je dodnes vzpomínáno ve velmi dobrém, nastavil nový kurz Hradce Králové," připomněl primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub).

Na uvolněné místo v zastupitelstvu nastoupí první náhradník za stranu Volba pro město Alexandr Hrabálek, děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Slib by měl složit na dalším zasedání 29. ledna 2013.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Najdete na iDNES.cz