Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Masáží srdce nic nezkazíte, pobídnou k záchraně samolepky v autobusech

  20:38aktualizováno  20:38
V autobusech a trolejbusech královéhradecké MHD se objevily nové samolepky. Podporují kampaň České resuscitační rady, která se snaží zvýšit počet přeživších po srdeční zástavě. "Zavolejte záchranku, provádějte srdeční masáž a nebojte se, nic nezkazíte," říká ve zkratce. Rozšíří se i do dalších měst.

Plakát Zachraňte život na autobusu královéhradeckého Dopravního podniku | foto: Česká resuscitační rada

Češi podle statistik zaostávají ve schopnosti účinně pomoci lidem postiženým srdeční zástavou. Ta přitom často vzniká neočekávaně, bez varovných příznaků a může postihnout i zdánlivě zdravého člověka.

"Ústav zdravotnických informací a statistiky evidoval v roce 2009 v České republice 7 815 resuscitací s přežitím pouhých 5,6 procenta, zatímco v jiných evropských zemích přežívá téměř jedenáct procent postižených," uvedl šéf České resuscitační rady Anatolij Truhlář.

Kampaň v krajských městech

Česká resuscitační rada sdružuje lékaře a další odborníky na urgentní medicínu z celé republiky. Oficiální sídlo má na klinice anesteziologie a resuscitace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a předsedou je lékař Anatolij Truhlář, zástupce ředitele pro výuku a výzkum na krajské záchrance.

Také proto začala osvětová akce Zachraňte život právě v Hradci, ale už začátkem října se objeví také v Brně a pak v dalších městech. "Domluvená je Jihlava a v řešení Ostrava," nastínil Truhlář, že v první fázi půjde hlavně o města krajská. Zatím je připraveno 1 800 samolepek, jejichž tisk sponzorovala poradenská společnost Kapitol. V Praze už podobná kampaň běží pod taktovkou záchranné služby hlavního města.

Právě toto číslo chce kampaň změnit. Lidé mají podle Truhláře stále v podvědomí, že resuscitace rovná se masáž srdce plus umělé dýchání a to je odrazuje. Přitom oživování zahájené svědky srdeční zástavy zvyšuje šanci postižených na přežití trojnásobně oproti případům bez první pomoci.

"Největší šanci na přežití mají lidé, u kterých srdeční zástava vznikne v podstatě z plného zdraví. V takovém případě stačí srdeční masáž, která v těle rozpohybuje okysličenou krev a dostane ji do mozku," vysvětlil Truhlář.

Kombinace s umělým dýcháním je podle něj složitá a měli by ji provádět jen vyškolení lidé.

Hlavní však zůstává pomoci hned. "Když se promarní první minuty, už to nelze člověku vrátit, i když máte sebelepší záchranku nebo kardiocentrum," dodal lékař záchranné služby.

Sanitka přijíždí většinou do osmi minut, ale to už je šance na kvalitní přežití člověka nechaného bez pomoci mizivá, mozek bývá nevratně poškozen.

Důraz klade Truhlář také na to, aby lidé volali tísňovou linku 155, kterou obsluhují vyškolení zdravotníci. Ti jsou schopni pomáhajícímu člověku poradit s resuscitací na dálku.

"Nevadí, když člověk nepozná třeba epileptický záchvat a zahájí srdeční masáž. Nejhorší je nedělat nic, masáží nic nepokazíte," ubezpečil předseda České resuscitační rady.

Hradcem budou samolepky jezdit nejméně rok

Dopravní podnik Hradce Králové už oboustranné samolepky ve formátu A5 vylepil do téměř všech vozidel, kterými disponuje. Zdarma je tam nechá nejméně rok. Provozuje 101 autobusů a 37 trolejbusů.

"Samolepky jsou umístěny vždy na druhé okno po straně vozu k chodníku a obdobně na straně řidiče na protějším oknu, takže budou dobře viditelné jak z pohledu cestujících, tak pěších," sdělil vedoucí marketingu Dopravního podniku František Meduna.

Jak poznat zástavu a resuscitovat

Plakát Zachraňte život

Srdeční zástava se projevuje náhlou ztrátou vědomí, obvykle s pádem postiženého na zem. Většina lidí po vzniku srdeční zástavy nepřestane dýchat úplně (jak bylo v minulosti popisováno), ale po dobu několika dalších minut se ještě lapavě nadechuje ("jako kapr"). Tento stav vyžaduje okamžité přivolání záchranné služby prostřednictvím tísňové linky 155 a zahájení resuscitace.
Pro záchranu postiženého je nejdůležitější nepřímá srdeční masáž. Střed hrudníku musí být stlačován do hloubky 5 až 6 centimetrů frekvencí 100 až 120krát za minutu. Rytmickým stlačováním hrudníku lze rozpohybovat krev transportující kyslík do mozku. Srdeční masáž je nutné bez váhání zahájit co nejdříve, protože mozkové buňky přežijí bez kyslíku jen velmi krátkou dobu.
Provádění samotné srdeční masáže stačí k přežití většiny postižených, a proto ji musí zvládnout úplně každý. Umělé dýchání je naopak vyhrazeno jenom dobře vyškoleným zachráncům. Každý by měl proto vyhledat kurz první pomoci, kde je tato technika prakticky vyučována. Velký význam má umělé dýchání u dětí nebo tonoucích.

Zdroj: Česká resuscitační radaNejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz