Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Masáží srdce nic nezkazíte, pobídnou k záchraně samolepky v autobusech

  20:38aktualizováno  20:38
V autobusech a trolejbusech královéhradecké MHD se objevily nové samolepky. Podporují kampaň České resuscitační rady, která se snaží zvýšit počet přeživších po srdeční zástavě. "Zavolejte záchranku, provádějte srdeční masáž a nebojte se, nic nezkazíte," říká ve zkratce. Rozšíří se i do dalších měst.

Plakát Zachraňte život na autobusu královéhradeckého Dopravního podniku | foto: Česká resuscitační rada

Češi podle statistik zaostávají ve schopnosti účinně pomoci lidem postiženým srdeční zástavou. Ta přitom často vzniká neočekávaně, bez varovných příznaků a může postihnout i zdánlivě zdravého člověka.

"Ústav zdravotnických informací a statistiky evidoval v roce 2009 v České republice 7 815 resuscitací s přežitím pouhých 5,6 procenta, zatímco v jiných evropských zemích přežívá téměř jedenáct procent postižených," uvedl šéf České resuscitační rady Anatolij Truhlář.

Kampaň v krajských městech

Česká resuscitační rada sdružuje lékaře a další odborníky na urgentní medicínu z celé republiky. Oficiální sídlo má na klinice anesteziologie a resuscitace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a předsedou je lékař Anatolij Truhlář, zástupce ředitele pro výuku a výzkum na krajské záchrance.

Také proto začala osvětová akce Zachraňte život právě v Hradci, ale už začátkem října se objeví také v Brně a pak v dalších městech. "Domluvená je Jihlava a v řešení Ostrava," nastínil Truhlář, že v první fázi půjde hlavně o města krajská. Zatím je připraveno 1 800 samolepek, jejichž tisk sponzorovala poradenská společnost Kapitol. V Praze už podobná kampaň běží pod taktovkou záchranné služby hlavního města.

Právě toto číslo chce kampaň změnit. Lidé mají podle Truhláře stále v podvědomí, že resuscitace rovná se masáž srdce plus umělé dýchání a to je odrazuje. Přitom oživování zahájené svědky srdeční zástavy zvyšuje šanci postižených na přežití trojnásobně oproti případům bez první pomoci.

"Největší šanci na přežití mají lidé, u kterých srdeční zástava vznikne v podstatě z plného zdraví. V takovém případě stačí srdeční masáž, která v těle rozpohybuje okysličenou krev a dostane ji do mozku," vysvětlil Truhlář.

Kombinace s umělým dýcháním je podle něj složitá a měli by ji provádět jen vyškolení lidé.

Hlavní však zůstává pomoci hned. "Když se promarní první minuty, už to nelze člověku vrátit, i když máte sebelepší záchranku nebo kardiocentrum," dodal lékař záchranné služby.

Sanitka přijíždí většinou do osmi minut, ale to už je šance na kvalitní přežití člověka nechaného bez pomoci mizivá, mozek bývá nevratně poškozen.

Důraz klade Truhlář také na to, aby lidé volali tísňovou linku 155, kterou obsluhují vyškolení zdravotníci. Ti jsou schopni pomáhajícímu člověku poradit s resuscitací na dálku.

"Nevadí, když člověk nepozná třeba epileptický záchvat a zahájí srdeční masáž. Nejhorší je nedělat nic, masáží nic nepokazíte," ubezpečil předseda České resuscitační rady.

Hradcem budou samolepky jezdit nejméně rok

Dopravní podnik Hradce Králové už oboustranné samolepky ve formátu A5 vylepil do téměř všech vozidel, kterými disponuje. Zdarma je tam nechá nejméně rok. Provozuje 101 autobusů a 37 trolejbusů.

"Samolepky jsou umístěny vždy na druhé okno po straně vozu k chodníku a obdobně na straně řidiče na protějším oknu, takže budou dobře viditelné jak z pohledu cestujících, tak pěších," sdělil vedoucí marketingu Dopravního podniku František Meduna.

Jak poznat zástavu a resuscitovat

Plakát Zachraňte život

Srdeční zástava se projevuje náhlou ztrátou vědomí, obvykle s pádem postiženého na zem. Většina lidí po vzniku srdeční zástavy nepřestane dýchat úplně (jak bylo v minulosti popisováno), ale po dobu několika dalších minut se ještě lapavě nadechuje ("jako kapr"). Tento stav vyžaduje okamžité přivolání záchranné služby prostřednictvím tísňové linky 155 a zahájení resuscitace.
Pro záchranu postiženého je nejdůležitější nepřímá srdeční masáž. Střed hrudníku musí být stlačován do hloubky 5 až 6 centimetrů frekvencí 100 až 120krát za minutu. Rytmickým stlačováním hrudníku lze rozpohybovat krev transportující kyslík do mozku. Srdeční masáž je nutné bez váhání zahájit co nejdříve, protože mozkové buňky přežijí bez kyslíku jen velmi krátkou dobu.
Provádění samotné srdeční masáže stačí k přežití většiny postižených, a proto ji musí zvládnout úplně každý. Umělé dýchání je naopak vyhrazeno jenom dobře vyškoleným zachráncům. Každý by měl proto vyhledat kurz první pomoci, kde je tato technika prakticky vyučována. Velký význam má umělé dýchání u dětí nebo tonoucích.

Zdroj: Česká resuscitační rada
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Najdete na iDNES.cz