Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vraždy dvou novorozeňat dostala bezcitná matka dvacet let vězení

  13:46aktualizováno  14:44
Krajský soud v Hradci Králové potrestal jednadvacetiletou Lucii K. z Havlíčkobrodska dvaceti lety za mřížemi. Přiznala se, že v letech 2012 a 2013 tajně porodila dvě holčičky. Obě novorozeňata podle obžaloby chladnokrevně zavraždila.

„Chování obžalované svědčí o tom, že se chtěla dětí zbavit. Jednala sebestředně a nepodnikla nic, aby se na porod a dítě připravila. Když jí to prošlo jednou, tak proč by to nezkusila i podruhé,“ řekl během odůvodňování rozsudku předseda senátu Jiří Vacek.

Jednadvacetiletá žena se k oběma utajovaným těhotenstvím i porodům u soudu přiznala. Údajně se styděla, připadala si na děti příliš mladá a bála se svého tehdejšího přítele. Jemu, svým spolužákům a později i spolupracovníkům tvrdila, že jí břicho roste kvůli zdravotním problémům.

V závěrečné řeči svých činů litovala a dodala, že do budoucna děti plánovala. „Vždycky jsem děti měla ráda. Trest si zasloužím, ale toho, co se stalo, budu litovat do konce života,“ řekla se slzami v očích obžalovaná.

První dítě porodila na veřejných toaletách, druhé doma

První holčičku porodila v březnu 2012 cestou na střední školu v Jihlavě. Z veřejných toalet na jihlavském autobusovém nádraží pak novorozeně zabalené do deky přenesla do křoví u silničního přivaděče a stopem odjela domů. Následující den se pro tělíčko vrátila a ukryla ho pod schody v domě své babičky.

Obyvatelé domu ho kvůli velkému zápachu odklidili až po půl roce, kdy už nebylo patrné, co bylo v černém pytli zabalené. Na vraždu tak nikdo nepřišel a obžalovaná ji o rok později zopakovala znovu. Na jaře 2013 porodila doma na záchodě.

„Podle mě se druhá holčička narodila mrtvá, nijak se neprojevovala, proto jsem ji zabalila do igelitky,“ hájila se Lucie K. Podle znalců by ale přežily obě holčičky.

„Novorozenec podle pitevního nálezu po porodu dýchal,“ vyvrátil dopoledne u soudu tvrzení obžalované soudní lékař. Příčinu úmrtí se podle něj nepodařilo zjistit, dítě se mohlo buď udusit v igelitové tašce, mohlo zemřít na podchlazení, nebo kvůli neposkytnutí poporodní péče.

Podle znalců je obžalovaná bezcitná a sebestředná

„Obě děti se narodily živé a životaschopné, jedno umřelo v řádu minut, jedno v řádu desítek minut, maximálně několika hodin,“ uvedla státní zástupkyně Lucie Žabková. „Podle znalců je obžalovaná chladnokrevná, bezcitná a soustředěná sama na sebe,“ dodala žalobkyně.

Znalkyně z oboru psychologie a psychiatrie dopoledne doplnily, že mladá žena netrpí duševní poruchou, ani nejednala ve stavu, který je kvalifikován jako rozrušení vyvolané porodem. Jednala racionálně a účelově, stejně tak pracuje s informacemi.

U soudu se například hájila, že nevyhledala gynekologa, protože se odmalička bojí lékařů. „To slyším poprvé. Mně se s ničím takovým nesvěřila, naopak ve vazbě nekolikrát lékaře vyhledala,“ řekla překvapeně znalkyně Marta Skulová. 

„Má sklon k bájné lhavosti, má narcistické rysy a vůči ostatním je tvrdá a necitlivá. Má ráda především sama sebe. Přítele měla ráda, dokázal ji materiálně zabezpečit, ale není pravda, že by na něm byla závislá. Naopak je samostatná, spíše dominantní,“ uvedla psycholožka.

K prvnímu činu se sama přiznala, tělo se nenašlo

Policie zveřejnila nález tělíčka novorozeněte u rybníka Drátovec na Havlíčkobrodsku loni v dubnu, po matce dítěte ale marně pátrala dalšího půl roku. Až v listopadu se na policii obrátil otec obou dětí, který Lucii K. pomáhal zbavit se těla druhého dítěte, a provinil se tak pouze proti zákonu o pohřebnictví (více najdete zde).

Vypověděl, že doma našel v igelitce zabalené mrtvé dítě a o prvním porodu vůbec nevěděl. První čin z roku 2012 vyplynul na povrch až z výslechů matky a svědků, tělíčko se nikdy nenašlo.

„Raději nemyslet na to, jak by pokračovala, kdyby se ani na druhý skutek nepřišlo,“ uvedl soudce. Obžalovanou poslal do věznice se zvýšenou ostrahou na 20 let, což je horní hranice trestní sazby za dvojnásobný zločin vraždy, i když formálně její činy splňovaly podmínky pro výjimečný trest.

„Závažnost a společenská škodlivost jejích činů je velmi vysoká, nicméně bez jejího doznání bychom tady první skutek vůbec neřešili. Polehčující okolností je i věk blízký mladistvé,“ vysvětlil Vacek. Státní zástupkyně i obžalovaná si ponechaly lhůtu na odvolání.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Najdete na iDNES.cz