Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vraždy dvou novorozeňat dostala bezcitná matka dvacet let vězení

  13:46aktualizováno  14:44
Krajský soud v Hradci Králové potrestal jednadvacetiletou Lucii K. z Havlíčkobrodska dvaceti lety za mřížemi. Přiznala se, že v letech 2012 a 2013 tajně porodila dvě holčičky. Obě novorozeňata podle obžaloby chladnokrevně zavraždila.

„Chování obžalované svědčí o tom, že se chtěla dětí zbavit. Jednala sebestředně a nepodnikla nic, aby se na porod a dítě připravila. Když jí to prošlo jednou, tak proč by to nezkusila i podruhé,“ řekl během odůvodňování rozsudku předseda senátu Jiří Vacek.

Jednadvacetiletá žena se k oběma utajovaným těhotenstvím i porodům u soudu přiznala. Údajně se styděla, připadala si na děti příliš mladá a bála se svého tehdejšího přítele. Jemu, svým spolužákům a později i spolupracovníkům tvrdila, že jí břicho roste kvůli zdravotním problémům.

V závěrečné řeči svých činů litovala a dodala, že do budoucna děti plánovala. „Vždycky jsem děti měla ráda. Trest si zasloužím, ale toho, co se stalo, budu litovat do konce života,“ řekla se slzami v očích obžalovaná.

První dítě porodila na veřejných toaletách, druhé doma

První holčičku porodila v březnu 2012 cestou na střední školu v Jihlavě. Z veřejných toalet na jihlavském autobusovém nádraží pak novorozeně zabalené do deky přenesla do křoví u silničního přivaděče a stopem odjela domů. Následující den se pro tělíčko vrátila a ukryla ho pod schody v domě své babičky.

Obyvatelé domu ho kvůli velkému zápachu odklidili až po půl roce, kdy už nebylo patrné, co bylo v černém pytli zabalené. Na vraždu tak nikdo nepřišel a obžalovaná ji o rok později zopakovala znovu. Na jaře 2013 porodila doma na záchodě.

„Podle mě se druhá holčička narodila mrtvá, nijak se neprojevovala, proto jsem ji zabalila do igelitky,“ hájila se Lucie K. Podle znalců by ale přežily obě holčičky.

„Novorozenec podle pitevního nálezu po porodu dýchal,“ vyvrátil dopoledne u soudu tvrzení obžalované soudní lékař. Příčinu úmrtí se podle něj nepodařilo zjistit, dítě se mohlo buď udusit v igelitové tašce, mohlo zemřít na podchlazení, nebo kvůli neposkytnutí poporodní péče.

Podle znalců je obžalovaná bezcitná a sebestředná

„Obě děti se narodily živé a životaschopné, jedno umřelo v řádu minut, jedno v řádu desítek minut, maximálně několika hodin,“ uvedla státní zástupkyně Lucie Žabková. „Podle znalců je obžalovaná chladnokrevná, bezcitná a soustředěná sama na sebe,“ dodala žalobkyně.

Znalkyně z oboru psychologie a psychiatrie dopoledne doplnily, že mladá žena netrpí duševní poruchou, ani nejednala ve stavu, který je kvalifikován jako rozrušení vyvolané porodem. Jednala racionálně a účelově, stejně tak pracuje s informacemi.

U soudu se například hájila, že nevyhledala gynekologa, protože se odmalička bojí lékařů. „To slyším poprvé. Mně se s ničím takovým nesvěřila, naopak ve vazbě nekolikrát lékaře vyhledala,“ řekla překvapeně znalkyně Marta Skulová. 

„Má sklon k bájné lhavosti, má narcistické rysy a vůči ostatním je tvrdá a necitlivá. Má ráda především sama sebe. Přítele měla ráda, dokázal ji materiálně zabezpečit, ale není pravda, že by na něm byla závislá. Naopak je samostatná, spíše dominantní,“ uvedla psycholožka.

K prvnímu činu se sama přiznala, tělo se nenašlo

Policie zveřejnila nález tělíčka novorozeněte u rybníka Drátovec na Havlíčkobrodsku loni v dubnu, po matce dítěte ale marně pátrala dalšího půl roku. Až v listopadu se na policii obrátil otec obou dětí, který Lucii K. pomáhal zbavit se těla druhého dítěte, a provinil se tak pouze proti zákonu o pohřebnictví (více najdete zde).

Vypověděl, že doma našel v igelitce zabalené mrtvé dítě a o prvním porodu vůbec nevěděl. První čin z roku 2012 vyplynul na povrch až z výslechů matky a svědků, tělíčko se nikdy nenašlo.

„Raději nemyslet na to, jak by pokračovala, kdyby se ani na druhý skutek nepřišlo,“ uvedl soudce. Obžalovanou poslal do věznice se zvýšenou ostrahou na 20 let, což je horní hranice trestní sazby za dvojnásobný zločin vraždy, i když formálně její činy splňovaly podmínky pro výjimečný trest.

„Závažnost a společenská škodlivost jejích činů je velmi vysoká, nicméně bez jejího doznání bychom tady první skutek vůbec neřešili. Polehčující okolností je i věk blízký mladistvé,“ vysvětlil Vacek. Státní zástupkyně i obžalovaná si ponechaly lhůtu na odvolání.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz