Argentinská antarktická stanice Marambio na ostrově Seymour. | foto: Archiv Michala Janoucha

Česká expedice je opět na cestě do Antarktidy, kde měří ozon a UV záření

  • 0
Tři vědci z Hradce Králové a Prahy vyrazili na další expedici do Antarktidy. Na argentinské stanici Marambio Češi měří množství ozonu a slunečního UV záření. Jejich data pak využívají vědci i vlády po celém světě.

Michal Janouch a Martin Staněk z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové spolu s Ladislavem Siegerem z Fakulty elektrotechnické na ČVUT v Praze po roce vyrazili zkontrolovat měřicí stanici v Antarktidě.

Členové české antarktické ozonové expedice - Martin Staněk (ČHMÚ Hradec

V neděli odletěli z Prahy do Frankfurtu nad Mohanem a pokračují přes Buenos Aires a Rio de Gallegos až do polární základny Marambio na ostrově Seymour v oblasti Antarktického poloostrova, kde je nyní léto a teploty se pohybují kolem nuly. V zimě se ale klesají k minus 15 stupňům a vítr je může srazit až k 60 °C pod nulou.

"Pokud nás nezradí technika, tedy satelitní přenos z Antarktidy do České republiky, budeme vás o expedici informovat," slibuje Michal Janouch ze Solární a ozonové observatoře v hradecké Hvězdárně.

Brewerův spektrofotometr, který provádí monitoring celkového množství ozonu v

Vědci se chystají zkontrolovat takzvaný Brewerův spektrofotometr, který na argentinské stanici Marambio instalovali v roce 2010.

"Tento unikátní přístroj již více než 35 měsíců provádí monitoring celkového množství ozonu v atmosféře a slunečního ultrafialového záření v oblasti Antarktidy. Letošní pracovní pobyt se zaměří na analýzu kvality dat, jejich zpracování. Zároveň je nezbytné provést pravidelnou kalibraci a údržbu měřicí techniky," uvedl vědec z Hradce Králové.

Data o stavu ozonové vrstvy se přenášejí on-line ke zpracování na Solární ozonové observatoři v Hradci Králové a využívají je pak vědci z celého světa. Na základě hodnocení Světové meteorologické organizace v Ženevě (WMO) tato data využívají také vlády při rozhodování o celosvětové regulaci.

"Za 25 let práce v této oblasti proto výkonný ředitel Programu OSN pro životní prostředí Achim Steiner a výkonný tajemník Ozonového sekretariátu Marco González udělili České republice plaketu, která uznává její zásadní přínos k ochraně ozonové vrstvy pro další generace," upozorňuje Michal Janouch.

Montrealský protokol snížil škodlivé látky o 98 %

Před více než pětadvaceti lety byla podepsána mezinárodní smlouva, na jejímž základě se činí konkrétní opatření k zastavení poškozování ozonové vrstvy Země - 16. 9. 1987 byl sjednán Montrealský protokol o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu. Díky plnění závazků, stanovených v protokolu, se podařilo snížit spotřebu a výrobu látek poškozujících ozonovou vrstvu (freonů, halonů, methylbromidu, tetrachlormetanu) od roku 1987 o 98 %.

Dohodu o spolupráci s Argentinou schválila česká vláda v listopadu 2009.