Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělci z Hradce touží po městské galerii. Vyhlédli si Novákovy garáže

  8:59aktualizováno  8:59
Citelný nedostatek výstavních prostor a na dva roky zavřená Galerie moderního umění přivedla hradecké umělce na nápad zřídit městskou galerii. Hradec totiž žádnou nemá. Našli už i vhodné místo v centru - nevyužívané Novákovy garáže.

Novákovy garáže v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Každé větší město má svoji galerii, v níž dostávají prostor i noví mladí umělci. V Hradci ale městská galerie neexistuje, byť jsme krajské město. Rádi bychom proto takový prostor tady vytvořili," říká Jana Vincencová z hradeckého KK3 klubu konkretistů.

Krajská galerie je na 2 roky zavřená

Když se na jaře kvůli velké rekonstrukci uzavřela Galerie moderního umění v Hradci Králové, příznivci výtvarného umění přišli na dva roky o velké výstavní prostory. V hradeckých uměleckých kruzích to vyvolalo diskusi o potřebě městské galerie, kterou Hradec postrádá. Uzavřená Galerie moderního umění je totiž krajskou organizací a zakládá si hlavně na své stálé expozici.

Spolu s kolegy si už dokonce vytipovali prostory, v nichž by nová galerie mohla vzniknout. Velké, momentálně nevyužívané sály jsou ve dvou patrech Novákových garáží v blízkosti centra města.

"Je to krásný prostor, který by byl pro výstavy jak dělaný. Velké úpravy by nebyly nutné, a tudíž by to nebylo ani příliš drahé," míní Vincencová.

Právě peníze jsou bodem, na němž se může projekt trochu zadrhnout. Novákovy garáže nepatří městu, nýbrž Pražské správě nemovitostí, která má do budoucna v plánu z jejich části udělat kanceláře nebo malé obchodní centrum.

"Zatím nevíme, zdali taková možnost bude vůbec reálná. Nyní čekáme na návrh druhé strany, s níž bychom se měli do konce tohoto týdne sejít a vše prodiskutovat," říká zástupce Pražské správy nemovitostí Josef Horák.

Garáže hostí výstavu Sexplicit on tour

Že by část garáží mohla sloužit jako výstavní síň, se přesvědčili už návštěvníci výstavy o sexu a erotice Sexplicit on tour, která je v bývalém autosalonu až do poloviny letošního září (více najdete zde).

"Velmi jednoduchým a levným způsobem místnost přetvořili ve výstavní sál. Chtěli bychom jít podobným směrem," popisuje Vincencová.

Možnost vzniku galerie už projednala také radniční kulturní komise. "Shodli jsme se, že Novákovy garáže jsou naprosto ideální, protože mají i výborné zázemí venku, kde by se daly v létě pořádat různé akce. Zřízení galerie ale bude nejspíš otázkou až pro příští zastupitelstvo, taková akce se musí pořádně rozmyslet a naplánovat," odhaduje šéf kulturní komise Miroslav Půža.

Obdobnou výstavní plochu, v níž by se mohli střídat mladí umělci nebo se tam pořádaly různé workshopy a další kulturní a společenské záležitosti, podle něj Hradec Králové nemá. Ve městě je jen několik menších prostorů a umělci vystavují po různých kavárnách.

Idea městské galerie bez stálého fundusu se líbí i hradeckému primátorovi Zdeňku Finkovi. Ten ale ví, že městská kasa není bezedná.

"Autorům nápadu jsem řekl, ať udělají odhad, kolik by vše stálo, a zároveň ať mi přinesou i čísla, kolik lidí navštěvuje Galerii moderního umění," říká primátor.

Rozpočet už se pomalu rýsuje. "Přesnější částky budeme vědět zhruba za čtrnáct dní. Momentálně jsme ve fázi dalšího rozvoje nápadu," říká spoluautor myšlenky sochař Štěpán Málek. Podle něj by funkcionalistické budově z 30. let minulého století výstavní prostor slušel víc než obchody.

"Hradec má obchodních center až moc, teď se ještě připravují dvě nová U Koruny a u malšovického stadionu. Tato budova v centru města by šla využít mnohem lépe," míní Málek.

Novákovy garáže ale nejsou jediným velkým a přitom volným prostorem ve městě, kde by plánovaná městská galerie mohla vzniknout. "Na kulturní komisi padly i jiné návrhy, například obchodní dům Don. To je sice zajímavá stavba, ale je na špatném místě. Tam by se nikdo nezastavil a nešel do galerie," říká Půža.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Najdete na iDNES.cz