Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělci z Hradce touží po městské galerii. Vyhlédli si Novákovy garáže

  8:59aktualizováno  8:59
Citelný nedostatek výstavních prostor a na dva roky zavřená Galerie moderního umění přivedla hradecké umělce na nápad zřídit městskou galerii. Hradec totiž žádnou nemá. Našli už i vhodné místo v centru - nevyužívané Novákovy garáže.

Novákovy garáže v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Každé větší město má svoji galerii, v níž dostávají prostor i noví mladí umělci. V Hradci ale městská galerie neexistuje, byť jsme krajské město. Rádi bychom proto takový prostor tady vytvořili," říká Jana Vincencová z hradeckého KK3 klubu konkretistů.

Krajská galerie je na 2 roky zavřená

Když se na jaře kvůli velké rekonstrukci uzavřela Galerie moderního umění v Hradci Králové, příznivci výtvarného umění přišli na dva roky o velké výstavní prostory. V hradeckých uměleckých kruzích to vyvolalo diskusi o potřebě městské galerie, kterou Hradec postrádá. Uzavřená Galerie moderního umění je totiž krajskou organizací a zakládá si hlavně na své stálé expozici.

Spolu s kolegy si už dokonce vytipovali prostory, v nichž by nová galerie mohla vzniknout. Velké, momentálně nevyužívané sály jsou ve dvou patrech Novákových garáží v blízkosti centra města.

"Je to krásný prostor, který by byl pro výstavy jak dělaný. Velké úpravy by nebyly nutné, a tudíž by to nebylo ani příliš drahé," míní Vincencová.

Právě peníze jsou bodem, na němž se může projekt trochu zadrhnout. Novákovy garáže nepatří městu, nýbrž Pražské správě nemovitostí, která má do budoucna v plánu z jejich části udělat kanceláře nebo malé obchodní centrum.

"Zatím nevíme, zdali taková možnost bude vůbec reálná. Nyní čekáme na návrh druhé strany, s níž bychom se měli do konce tohoto týdne sejít a vše prodiskutovat," říká zástupce Pražské správy nemovitostí Josef Horák.

Garáže hostí výstavu Sexplicit on tour

Že by část garáží mohla sloužit jako výstavní síň, se přesvědčili už návštěvníci výstavy o sexu a erotice Sexplicit on tour, která je v bývalém autosalonu až do poloviny letošního září (více najdete zde).

"Velmi jednoduchým a levným způsobem místnost přetvořili ve výstavní sál. Chtěli bychom jít podobným směrem," popisuje Vincencová.

Možnost vzniku galerie už projednala také radniční kulturní komise. "Shodli jsme se, že Novákovy garáže jsou naprosto ideální, protože mají i výborné zázemí venku, kde by se daly v létě pořádat různé akce. Zřízení galerie ale bude nejspíš otázkou až pro příští zastupitelstvo, taková akce se musí pořádně rozmyslet a naplánovat," odhaduje šéf kulturní komise Miroslav Půža.

Obdobnou výstavní plochu, v níž by se mohli střídat mladí umělci nebo se tam pořádaly různé workshopy a další kulturní a společenské záležitosti, podle něj Hradec Králové nemá. Ve městě je jen několik menších prostorů a umělci vystavují po různých kavárnách.

Idea městské galerie bez stálého fundusu se líbí i hradeckému primátorovi Zdeňku Finkovi. Ten ale ví, že městská kasa není bezedná.

"Autorům nápadu jsem řekl, ať udělají odhad, kolik by vše stálo, a zároveň ať mi přinesou i čísla, kolik lidí navštěvuje Galerii moderního umění," říká primátor.

Rozpočet už se pomalu rýsuje. "Přesnější částky budeme vědět zhruba za čtrnáct dní. Momentálně jsme ve fázi dalšího rozvoje nápadu," říká spoluautor myšlenky sochař Štěpán Málek. Podle něj by funkcionalistické budově z 30. let minulého století výstavní prostor slušel víc než obchody.

"Hradec má obchodních center až moc, teď se ještě připravují dvě nová U Koruny a u malšovického stadionu. Tato budova v centru města by šla využít mnohem lépe," míní Málek.

Novákovy garáže ale nejsou jediným velkým a přitom volným prostorem ve městě, kde by plánovaná městská galerie mohla vzniknout. "Na kulturní komisi padly i jiné návrhy, například obchodní dům Don. To je sice zajímavá stavba, ale je na špatném místě. Tam by se nikdo nezastavil a nešel do galerie," říká Půža.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz