Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradečtí nově uvidí na mapách, kde nesmí popíjet nebo venčit psy

  9:03aktualizováno  9:03
Obyvatelé Hradce Králové budou mít napříště jasno, kde platí městské vyhlášky. Magistrát zveřejnil na webu nové mapy ploch, na nichž se nesmí popíjet alkohol, kam nemohou psi bez vodítka a košíku nebo kudy jede MHD.

Velké náměstí v Hradci Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nové mapy na webu magistrátu Hradce Králové poslouží občanům i strážníkům v terénu. Bude to však i bič na hříšníky. Kdo bude popíjet alkohol u hřišť, škol nebo v parku, toho strážníci hned upozorní s mapou z webu.

Kde jsou mapy?

* Rozcestník k mapovým podkladům najdete zde 

* Jedna mapa ukazuje "Veřejná prostranství - zákaz konzumace a pravidla pro pohyb psů", další je "Projekt MHD - linky a zastávky MHD a docházkové vzdálenosti".

Město už loni zpřísnilo vyhlášku o zákazu popíjení alkoholu na veřejných místech a rozšířilo ji o řadu ploch, například kolem terminálu, historického středu, sportoviště Bavlna, okolí mlhovišť nebo některých supermarketů. Teď jsou v mapě vidět všechna zapovězená místa najednou.

"Vyhláška platí už několik let, ale je potřeba to zopakovat, aby si občané připomněli, na která místa se vztahuje. Týká se to psů i alkoholu," řekla mluvčí hradeckých strážníků Eva Čížková.

Vymahatelnost pokut je často obtížná

Pro strážníky je to každodenní práce. Nejčastěji kontrolují bezdomovce na nábřežích či v parcích, s oblibou se tam na jaře a v létě schází i mládež a také popíjí.

"Setkáváme se velice často s porušováním vyhlášky, hlavně u lidí bez domova. Řešíme to pokutou do tisíce korun, ale vymahatelnost u těchto lidí je obtížná. Strážníci jim vlastně znepříjemňují pobyt na těchto místech a vykazují je. Daří se to díky častým kontrolám," uvedla mluvčí Čížková.

V centru města si teď lidé stěžují spíš na jiné potíže než popíjení alkoholu. "Spíš se stížnosti týkaly hluku z některých nočních podniků a problém je tu i s nepořádkem po lidech, kteří odcházejí v noci z restaurací. Přes den tu bezdomovci neotravují, to spíš v noci a řeší to strážníci," řekla Lenka Dedeciusová, která vede komisi místní samosprávy ve středu Hradce.

Majitelé psů by se měli do městské mapy podívat, kam vlastně smějí, když by chtěli zvíře venčit na volno. V celé síti hlavních ulic totiž musí chodit se psem na vodítku. Na nejfrekventovanějších místech od nádraží po Malé náměstí musí mít psi dokonce náhubek. Jinak mohou běhat po Hradci podle libosti, ale jejich majitelé za ně zodpovídají, pokud by zvířata někoho pokousala nebo udělala škodu.

Strážníci budou mít mapy při sobě i v terénu. "Strážník může na svém příručním MDA přístroji občanům takovýto mapový podklad ukázat nejen v rámci prevence, ale také jako důkaz," upozorňuje Kamil Rous z hradecké městské policie.

Další mapa ukazuje linky MHD

Obyvatelé Hradce si na webu nově taky mohou vyhledat mapu s docházkovými vzdálenostmi k linkám veřejné dopravy a jejich zastávkám. Tvůrci tam zařadili i linku, která od loňska spojila centrum Hradce s nemocnicí.

"Chtěli jsme v rámci těchto úprav poskytnout občanům lepší přehled spojený s vizuálním zobrazením," řekl Jiří Stuchlík, který s kolegy z dopravního podniku vytvořil mapový podklad.

Město vloni vylepšilo svůj geografický informační systém (GIS) o nový Geografický informační a publikační systém ArcGIS Server, v němž už tvořilo nové mapové podklady. Ty stávající do něj převede také. Kromě magistrátu a Dopravního podniku spolupracovala na mapách také hradecká firma T-Mapy.

Další vylepšení map budou podle magistrátu postupně následovat. Na webu jsou například historické mapy, termovizní snímky, územní plán a další mapy.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Najdete na iDNES.cz