Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradečtí nově uvidí na mapách, kde nesmí popíjet nebo venčit psy

  9:03aktualizováno  9:03
Obyvatelé Hradce Králové budou mít napříště jasno, kde platí městské vyhlášky. Magistrát zveřejnil na webu nové mapy ploch, na nichž se nesmí popíjet alkohol, kam nemohou psi bez vodítka a košíku nebo kudy jede MHD.

Velké náměstí v Hradci Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nové mapy na webu magistrátu Hradce Králové poslouží občanům i strážníkům v terénu. Bude to však i bič na hříšníky. Kdo bude popíjet alkohol u hřišť, škol nebo v parku, toho strážníci hned upozorní s mapou z webu.

Kde jsou mapy?

* Rozcestník k mapovým podkladům najdete zde 

* Jedna mapa ukazuje "Veřejná prostranství - zákaz konzumace a pravidla pro pohyb psů", další je "Projekt MHD - linky a zastávky MHD a docházkové vzdálenosti".

Město už loni zpřísnilo vyhlášku o zákazu popíjení alkoholu na veřejných místech a rozšířilo ji o řadu ploch, například kolem terminálu, historického středu, sportoviště Bavlna, okolí mlhovišť nebo některých supermarketů. Teď jsou v mapě vidět všechna zapovězená místa najednou.

"Vyhláška platí už několik let, ale je potřeba to zopakovat, aby si občané připomněli, na která místa se vztahuje. Týká se to psů i alkoholu," řekla mluvčí hradeckých strážníků Eva Čížková.

Vymahatelnost pokut je často obtížná

Pro strážníky je to každodenní práce. Nejčastěji kontrolují bezdomovce na nábřežích či v parcích, s oblibou se tam na jaře a v létě schází i mládež a také popíjí.

"Setkáváme se velice často s porušováním vyhlášky, hlavně u lidí bez domova. Řešíme to pokutou do tisíce korun, ale vymahatelnost u těchto lidí je obtížná. Strážníci jim vlastně znepříjemňují pobyt na těchto místech a vykazují je. Daří se to díky častým kontrolám," uvedla mluvčí Čížková.

V centru města si teď lidé stěžují spíš na jiné potíže než popíjení alkoholu. "Spíš se stížnosti týkaly hluku z některých nočních podniků a problém je tu i s nepořádkem po lidech, kteří odcházejí v noci z restaurací. Přes den tu bezdomovci neotravují, to spíš v noci a řeší to strážníci," řekla Lenka Dedeciusová, která vede komisi místní samosprávy ve středu Hradce.

Majitelé psů by se měli do městské mapy podívat, kam vlastně smějí, když by chtěli zvíře venčit na volno. V celé síti hlavních ulic totiž musí chodit se psem na vodítku. Na nejfrekventovanějších místech od nádraží po Malé náměstí musí mít psi dokonce náhubek. Jinak mohou běhat po Hradci podle libosti, ale jejich majitelé za ně zodpovídají, pokud by zvířata někoho pokousala nebo udělala škodu.

Strážníci budou mít mapy při sobě i v terénu. "Strážník může na svém příručním MDA přístroji občanům takovýto mapový podklad ukázat nejen v rámci prevence, ale také jako důkaz," upozorňuje Kamil Rous z hradecké městské policie.

Další mapa ukazuje linky MHD

Obyvatelé Hradce si na webu nově taky mohou vyhledat mapu s docházkovými vzdálenostmi k linkám veřejné dopravy a jejich zastávkám. Tvůrci tam zařadili i linku, která od loňska spojila centrum Hradce s nemocnicí.

"Chtěli jsme v rámci těchto úprav poskytnout občanům lepší přehled spojený s vizuálním zobrazením," řekl Jiří Stuchlík, který s kolegy z dopravního podniku vytvořil mapový podklad.

Město vloni vylepšilo svůj geografický informační systém (GIS) o nový Geografický informační a publikační systém ArcGIS Server, v němž už tvořilo nové mapové podklady. Ty stávající do něj převede také. Kromě magistrátu a Dopravního podniku spolupracovala na mapách také hradecká firma T-Mapy.

Další vylepšení map budou podle magistrátu postupně následovat. Na webu jsou například historické mapy, termovizní snímky, územní plán a další mapy.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Najdete na iDNES.cz