Replika dřevěného kostelíku ve slovenské obci Habura.

Replika dřevěného kostelíku ve slovenské obci Habura. | foto: Archiv obce Habura

Mezi válkami prodali kostelík do Hradce, teď Slováci postavili kopii

  • 0
Ve východoslovenské obci Habura po téměř třech stoletích opět stojí dřevěný kostelík. Na pohled stejný, jako je v Jiráskových sadech v Hradci Králové. Právě východočeské město tuto stavbu v roce 1935 koupilo a zachránilo. Slováci si teď postavili jeho kopii a Hradec se u nich může inspirovat k opravám.

Představitelé Habury přišli s myšlenkou vrácení kostelíku před třemi roky. Originál ale nezískali, a proto postavili kopii. V sobotu ji vysvětil kněz. Na slavnost se kromě zástupců Hradce sjeli i tamní rodáci.

Slovenští tesaři na replice pracovali několik měsíců a ke své práci dostali spoustu podkladů. Pomohl Hradec, který jim umožnil udělat si přímo v Jiráskových sadech fotodokumentaci a zaměření kostela.

Ten původní na Slovensku byl postaven zřejmě mezi roky 1502 až 1510, ovšem s jistotou to neví ani starosta Habury Mikuláš Juščík.

Dřevěný kostelík v Jiráskových sadech v Hradci Králové.
Stavba repliky dřevěného kostelíku ve slovenské obci Habura.
Stavba repliky dřevěného kostelíku ve slovenské obci Habura.

"V souvislosti s naším zájmem o kostelík se ukázalo, že může být ještě starší. Některé skutečnosti naznačují, že ani Habura nebyla místem, kde vznikl. Například podle použitého tisového dřeva usuzujeme, že byl postaven v polské Haliči a do Habury převezen," řekl před časem při návštěvě Hradce Králové starosta slovenské obce.

V Habuře kostelík sloužil do roku 1740, kdy ves vyhořela a spolu s novými domy byl postaven kamenný kostel. Koupí dřevěného kostelíku Hradec zachránil významnou památku slovenské lidové architektury pro budoucí generace.

"V dubnu 1935 se delegace zástupců Hradce Králové vydala za účelem zakoupení kostela na východní Slovensko. Hradečtí tehdy navštívili několik kostelů, ovšem nejvíce se jim líbil ten z Habury, který však tehdy už vlastnila Malá Poľana," sdělil vedoucí odboru památkové péče na hradeckém magistrátu Jan Falta. Tehdy stavba stála 12 tisíc korun.

Dřevěný kostelík v Jiráskových sadech nyní slouží pravoslavným věřícím z Hradce a okolí.

Replika bude poučením pro opravu originálu

Zkušenosti slovenských stavebníků by následně mohla využít i hradecká radnice, která chystá opravu svého kostelíku.

Výzdoba dřevěného kostelíku v Jiráskových sadech v Hradci Králové.
Výzdoba dřevěného kostelíku v Jiráskových sadech v Hradci Králové.

Výzdoba dřevěného kostelíku v Jiráskových sadech v Hradci Králové.

"Na Slovensku se můžeme poučit, jak tamní stavitelé postupovali, i když obě stavby nelze úplně srovnávat. V Hradci je originál z počátku 16. století, takže přístup při plánované obnově kostela bude muset být striktně památkářský," uvedl .

Největším nepřítelem kostelíku v Jiráskových sadech je vlhkost a s ní související napadení dřevokazným hmyzem. Opravě proto bude předcházet důkladný průzkum objektu, který musí dát odpověď na otázku, jak vlhkost odstranit.