Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké stavby v Hradci ohrožuje nový démon, říká si systémová podjatost

  8:02aktualizováno  8:02
Hradec Králové narazil na nový fenomén, který dokáže na několik let zastavit, nebo dokonce zrušit dlouho připravované finanční projekty. Strašák má jméno systémová podjatost.

Křižovatka Mileta v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal

Zdržení přinejmenším o několik let a v nejhorším případě dokonce i konečná pro rekonstrukci křižovatky Mileta za více než 220 milionů. Zmrazení oprav Velkého náměstí za dalších 200 milionů. Průtahy v ostře sledované kauze kolem proměny hájovny U Dvou šraňků.

Zdržení, zmrazení i průtahy mají společného jmenovatele. Všechny tři hradecké investiční akce narazily na systémovou podjatost.

Fotogalerie

Sousloví, na které je vedení města už vyloženě alergické, lze charakterizovat docela srozumitelně. Systémová podjatost vzniká, jestliže úředník obecního úřadu rozhoduje o věci, na níž má obec výrazný zájem. Úředník je totiž zaměstnancem obce a je na ní ekonomicky závislý. Proto může vzniknout pochybnost o jeho nestrannosti při rozhodování.

Podjatost může namítnout účastník řízení. Třeba aktivisté, kteří tímto jednoduchým způsobem zastavili rekonstrukci Velkého náměstí. Anebo krajský úřad, který v případě proměny Milety paradoxně za podjatého označil sám sebe.

A je tu další paradox: aktivisté i politici, kteří si navzájem nemohou přijít na jméno, se shodují, že podjatost je nutné co nejdříve vyřešit v zákonech. Když o problému mluví jindy hyperkorektní náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09), je znát, jak mu optika systémové podjatosti leze na nervy.

„Ta věc mě opravdu děsí a celá je naprosto absurdní. My jako představitelé samosprávy chceme mít město v pořádku a chceme o něj pečovat. Ale když tak postupujeme, jsme za to dokonce sankcionováni. To je něco neuvěřitelného,“ čilí se Vedlich.

Jako příklad uvádí nejaktuálnější krizi - přestavbu křižovatky Mileta. Tam se objevila velmi závažná otázka, totiž zda kvůli průtahům nevycouvá z akce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), tedy investor zhruba 170 milionů korun.

„Bude snad rozhodovat Čína?“ zlobí se náměstek

„Pokud je tam několik investorů, musíme uzavřít plánovací smlouvu mezi ŘSD, krajem a městem. Jenže když ji uzavřeme a splníme zákon, stát nás označí za systémově podjaté, což je naprostá absurdita. A mohla by se projevit i následujícím způsobem: účastníkem je ŘSD, což je stát. A co kdyby byl podjatý i stát? Kdo o tom bude rozhodovat? Polsko, Egypt nebo Zimbabwe? Anebo tady máme projekty evropské, přičemž jsme členy Evropské unie. To by o tom rozhodovala Čína?“ zlobí se náměstek.

Co nejrychlejší úpravu zákona navrhuje aktivista a člen spolku Kruh pro občanskou společnost (KOS) Aleš Dohnal.

„Zákon není úplně ideální, řekl bych dokonce, že je vyloženě hloupý. Mělo by se to řešit na celostátní úrovni. Třeba tím stavební úřady vyvést mimo obecní úřady, aby stály úplně mimo. Tak bychom se nedostávali do těchto neřešitelných situací,“ navrhuje Dohnal.

Zároveň však namítá, že každé hradecké podezření na podjatost bylo podloženo konkrétními důkazy: „V případě rekonstrukce Velkého náměstí je součástí spisu, že z kanceláře primátora odcházely maily na stavební úřad. V tu chvíli je přece naprosto jasné, že úřad je podjatý. To by si měl primátor uvědomit.“

Nejreprezentativnější část města v žalostném stavu

Vedlich však jakékoli ovlivňování či zásahy striktně odmítá: „My jsme úředníky žádným způsobem neovlivňovali, řízení šlo naprosto standardně. Samozřejmě je však naším zájmem rekonstruovat Velké náměstí, protože spravujeme jedno z posledních měst, kde je nejreprezentativnější část města v žalostném stavu.“

Podle něj k rozhodnutí o podjatosti posloužila vyjádření představitelů města v médiích. Tedy například slova primátora, jež současný stav náměstí považují za vřed města.

Že vedoucí představitelé města úředníky skutečně ovlivňovali, nepochybuje třeba opoziční zastupitel Martin Hanousek (ZPH): „Vedení města je v problematice systémové podjatosti zcela mimo a naopak samo má máslo na hlavě. Jednoznačně se prokázalo, že politici zasahovali do práce úředníků stavebního úřadu, aby spolupracovali proti jiným účastníkům řízení. To, že spolu vymýšleli, jak omezit účastníky z řad vlastníků a veřejnosti, je naprosto nepřijatelným zasahováním politiků - tedy samosprávy - do nezávislosti státní správy.“

Náměstek primátora se brání a opakuje, že vedení města úředníky neúkolovalo: „Stojím si za tím, že je nezadatelným právem města, stejně jako každého jiného vlastníka a stavebníka, prosazovat takovou podobu rekonstrukce, kterou považuje za optimální. Ani fakt, že odstranění současného stavu Velkého náměstí považuje vedení Hradce Králové za prioritní věc, přece neznamená, že v důsledku toho jsou všichni úředníci magistrátu podjatí a že tím bude ovlivněno jejich rozhodování.“

Ještě zamotanější je systémová podjatost, jež vrací na začátek a až na několik let vyřazuje ze hry proměnu křižovatky Mileta. Když už to vypadalo, že rekonstrukci nejvytíženější krajské křižovatky nestojí nic v cestě, s výhradami k poslední změně územního rozhodnutí se na hejtmanství obrátil spolek KOS.

O Miletě rozhodovali liberečtí úředníci

Krajský úřad se rozhodnutí dobrovolně vzdal, protože je jedním ze spoluinvestorů, řízení se proto přesunulo do Libereckého kraje a ten námitky KOS uznal. Miletou se velkou oklikou znovu zabývá jen hradecký stavební úřad. Projekt kromě jiných posudků musí získat zcela novou studii o vlivu na životní prostředí EIA. Kromě významného zdržení tak hrozí, že ŘSD svých slíbených 170 milionů raději odevzdá lépe připravenému záměru.

„Podle mě se krajští úředníci báli jakkoli rozhodnout a využili možnosti případu se zbavit. Každopádně krajský úřad v Liberci našel i další protizákonnosti než pouze systémovou podjatost,“ zdůrazňuje Dohnal.

Ten prý KOS na podjatost neupozorňoval: „Důležité jsou skutečné přešlapy jako zfixlovaná stanoviska nebo účelové ohýbání zákona. To je právě příklad Milety, kdy v řízení docházelo k nezákonnostem. S jistotou jsme věděli, že nadřízený orgán rozhodnutí zruší.“

Existuje nějaké východisko, když už se všechny strany musí shodnout, že systémová podjatost dokáže převážně jen škodit a často bývá i zneužívána? Řešení Systémové podjatosti zatím bohužel není.

„Podjatost je scestná“

„Podle mých informací se na ministerstvech pro místní rozvoj a vnitra připravuje zákonná úprava. Nemám zcela přesné informace, ale věřím, že se zákony přijmou co nejdříve,“ doufá Vedlich.

„Ten systém je nelogický a měl by se od základu změnit. A právě k tomu politici mají mandát. Třeba primátor je dlouhodobým zastupitelem krajského úřadu, který má zákonodárnou iniciativu. Pokud tedy má pochybnosti, že ten zákon je špatný, má pravomoc zákonnou změnu předložit,“ nabízí řešení Dohnal.

Primátor Zdeněk Fink se domnívá, že fenomén systémové podjatosti lze vyřešit i jinak: „Ministerstvo se snaží ukázat, že je potřeba stavební úřady dostat mimo kompetence obcí. To je podle mě hlavním důvodem, proč nyní poukazují na podjatost. Když k tomu dojde, jen to uvítáme. Podjatost je scestná.“

Vedlich se pozastavuje nad možnostmi účastníků řízení, kdy každý z nich libovolně může proces brzdit třeba i v dobré víře, anebo škodit záměrně.

„Není to jen systémová podjatost, ale i nejrůznější odvolání, posuzování krajinného rázu a podobné obstrukce. Chápu, že tu musí být občanská společnost, která by se měla vyjadřovat k přípravě staveb. Ale myslím si, že by neměla mít tak velké možnosti a zhatit prakticky kteroukoli stavbu,“ domnívá se náměstek.

Podle něj je situace čím dál horší: „Bavil jsem se s bývalými hradeckými primátory, kteří mně potvrdili, že za jejich úřadování příprava investičních akcí nebyla tak komplikovaná jako nyní. Kdyby to podobně bylo nastavené i dobách Gočára a Ulricha, nepostavili bychom v Hradci vůbec nic. O tom jsem skálopevně přesvědčen.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz