Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidička nabídla rodině zabitého motorkáře 400 tisíc, soud posvětil smír

  17:36aktualizováno  17:36
Řidička, která před čtyřmi lety na Jičínsku zavinila smrt dvou mladých mužů na motorce, nabídla pozůstalým 400 tisíc korun. Rodina na mimosoudní vyrovnání kývla, a tak se hradecký krajský soud už nemusel zabývat žalobou na ochranu osobnosti.
Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové. | foto: Martin VeselýMF DNES

Pouhý den si užíval vysněnou motorku sedmnáctiletý chlapec z Obrub na Mladoboleslavsku, než ho srazila nepozorná řidička. Těžkým zraněním v nemocnici podlehl, zemřel i jeho o dva roky starší spolujezdec - bratranec a nejlepší kamarád.

„Od čtrnácti let měl sen, že chce motorku. Udělal si řidičák, v sobotu si koupil motorku a v neděli nám ho zabila. Z motorky měl strašnou radost, děda mu na ni přidal peníze a doteď se s tím nemůže smířit,“ vzpomíná Hana Č., která spolu s manželem, dcerou a otcem podala žalobu na Zdeňku Nikodémovou. Právě ona řídila automobil a nedala chlapcům na motocyklu přednost. 

Řidička už dříve dostala podmínku

Soud ji za nedbalostní čin už dříve potrestal podmíněným ročním trestem odloženým na tři roky. Pozůstalým přiřkl odškodnění, dospělým podle zákona 240 tisíc korun, prarodičům a sourozencům po 175 tisících. Dohromady jim pojišťovna vyplatila přes milion korun.

Nyní se měl hradecký krajský soud zabývat žalobou a rozhodnout, zda žalovaná zaplatí 300 tisíc korun každému z pozůstalých jako náhradu nemajetkové újmy.  

Přišel ale nečekaný zvrat. Žalovaná řidička se sice omluvila a kvůli nemoci k soudu odpoledne nedorazila, její advokát ale rodině nabídl mimosoudní vyrovnání. Nikodémová nabídla každému z žalobců 100 tisíc korun.

„Moje klientka samozřejmě cítí odpovědnost za to, co se stalo. Na těch 400 tisíc korun si chce vzít úvěr,“ řekl advokát žalované Zdeněk Blažek.

Rodina se po krátké poradě rozhodla, že na smírné řešení přistoupí. „Je to překvapení, nečekali jsme to. Je to strašně citlivé doteď a kdyby to paní udělala dřív, mohli jsme se vyhnout tomuhle všemu,“ plakala na chodbě soudu matka zemřelého chlapce.

Nehoda rodině převrátila život, první odškodné už dostala

„Je to malá částka, ale asi je dobře, že nám to nabídla. Po nehodě neměla vůbec zájem a neudělala nic, jenom poslala dopis, který jsem ani nečetla, četl ho jen manžel. Myslím, že by si za to měla jít sednout. Rok podmínka mi přijde strašně málo za dva životy, syn byl strašně báječnej,“ řekla se slzami v očích Hana Č.

„Chtěla bych jí vzkázat, že chápu, že to asi nechtěla udělat a že to byla asi náhoda. Ale mrzí mě, že nebyla schopná se nám podívat do očí a přijít za námi, jestli něco nepotřebujeme,“ dodala matka.

Nehoda jí i její rodině převrátila život. „V práci jsem přišla o místo, protože nejsem schopná se soustředit, nejsem schopná mít žádný vztah, přišla jsem o plno kamarádů, protože se s nimi nestýkám,“ vyprávěla. 

Soudce Jan Fifka vydal usnesení, že se strany dohodly „na celkem rozumné částce“, kterou žalovaná zaplatí nejpozději do konce listopadu. Každá ze stran uhradí náklady řízení ze svého, žalovaná je navíc povinna zaplatit třítisícový soudní poplatek. Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz