Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo dopravy má kraj v oblibě, dá peníze na 11 důležitých silnic

  9:04aktualizováno  9:04
Z ministerstva dopravy minulý týden unikl dokument o budoucí stavbě silnic. Počítá se v něm například s protažením dálnice D11 do Smiřic, které má začít už v příštím roce. Je to první krok k odvedení kamionové dopravy z centra Hradce, odepsaná není ani takzvaná Jižní spojka.
Dálnice D11 se má protáhnout až do Smiřic

Dálnice D11 se má protáhnout až do Smiřic | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ministr Vít Bárta by do roku 2016 rád protáhl dálnici D11 až do Smiřic a je velmi pravděpodobné, že silnice bude protínat pole v bezprostřední blízkosti kruhového objezdu u ČKD na okraji Hradce.

Právě od bývalé křižovatky smrti vedou všechny tři dosud uvažované varianty severního obchvatu, a tak dotažení dálnice od Prahy alespoň k ČKD experti považují za první krok k němu.

Přiblížila se také stavba takzvané Jižní spojky, protože stát uznal, že bude sloužit coby propojka dvou komunikací I. třídy, a proto ji nebude muset platit město.

Bude-li dálnice ústit u ČKD, je z poloviny vyhráno

Přestože severní tangentu většina dopravních odborníků považuje za stavbu strategického významu, její užitečnost zpochybňuje kromě ekologů třeba i Martin Samohrd, který se podílel na přípravě současného územního plánu Hradce.

"Až bude dokončena rychlostní silnice R35 z Liberce do Lipníka nad Bečvou, tangenta ztratí smysl," tvrdí projektant, jemuž hraje do karet také další Bártův záměr. Ministr totiž považuje komunikaci R35 za absolutní prioritu, budovat by se mohla začít už příští rok.

"Severní tangenta by zefektivnila přesun tranzitní dopravy," obhajuje stavbu hlavní hradecký architekt Petr Brůna, podle něj je však klíčové napojení D11 na obchvat v prostoru křižovatky u ČKD. "Současný územní plán počítá s propojkou obchvatu na jaroměřskou komunikaci," upozorňuje Brůna a dodává, že definitivní varianta bude ke schválení předložena v květnu nebo červnu.

I když stále existují tři alternativní trasy severní tangenty, nejpravděpodobněji se jeví její směřování od křižovatky u ČKD přes Plotiště nad Labem k letišti ve Věkoších. Areál letiště by proťala mezi kasárnami a plochou s letovým provozem. Odtud má pokračovat k Pouchovu a Slatině, kde by překřížila Kladskou ulici a za skladištní oblastí vyústila do výpadovky na Ostravu.

Bártův seznam je ke kraji neobyčejně velkorysý

Seznam plánovaných dopravních staveb, který má redakce MF DNES k dispozici, je ke Královéhradeckému kraji neobyčejně velkorysý. V příštích 11 letech má jít na budování chybějících komunikací 22,92 miliardy korun. Více mají dostat pouze Středočeský a Zlínský kraj.

Kromě dokončení D11 počítá rovněž s dálnicí do Jaroměře, rychlostní silnicí k polským hranicím, obchvatem Nové Paky a úsekem silnice R35 mezi Mohelnicí a Hradcem Králové.

Zlom už je také za další hradeckou páteřní stavbou - Jižní spojkou. Už je jisté, že ji nebude platit město, nýbrž coby spojku dvou komunikací I. třídy stát.



Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...



Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz