Ředitel developmentu skupiny CPI Property Group Igor Klajmon ukazuje, co bude...

Ředitel developmentu skupiny CPI Property Group Igor Klajmon ukazuje, co bude stát místo hradecké dominanty Černigov. Bude to nový hotel a kongresové centrum (9.12.2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stát odmítl zařadit hotel Černigov mezi památky, je chudý a průměrný

  • 15
Perla socialistické architektury? Nikoliv. Hradecký hotel Černigov neuspěl u odborníků z ministerstva kultury, kteří rozhodli, že ho kulturní památkou nevyhlásí. Padesát pět metrů vysoká budova ze 70. let tak může podle plánu jejího majitele padnout.

Odborníci z ministerstva kultury hotel Černigov, který část hradecké odborné veřejnosti chtěla nechat prohlásit za kulturní památku, označili hotel za „chudý a průměrný již v době svého vzniku.“  

Správní řízení o zápisu na seznam památek ministerstvo vůbec nezahájí, a tak může pokračovat demoliční řízení na nejvyšší stavbu ve městě.

„Dle posudků stavba značně trpí nedostatečně propracovanou vnitřní dispozicí s řadou zásadních vad, nelogických, rušivých či nevyužitých míst, a nekvalitním řešením detailů. Hotel postrádá většinu původních interiérů, stávající byly přizpůsobeny novodobým požadavkům,“ odůvodňuje závěr mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Posudek ministerstva stavbu nešetří v žádném z bodů: na západní straně budovy vynikne méně kvalitní provedení detailů s nekvalitním řemeslným zpracováním, dlážděnou pseudoterasu před hlavním průčelím označuje za dispozičně nezvládnuté místo a většinu prvků v interiéru vidí jako běžnou užitkovou produkci své doby bez estetických uměleckořemeslných kvalit.

O povolení k demolici Černigova, jehož stavba v roce 1975 stála rekordních 77 milionů korun, zažádal jeho vlastník společnost CPI loni na podzim. U části veřejnosti rozhodnutí vlastníka vyvolalo nevoli, a proto vznikla petice, kterou na internetu podepsalo 305 lidí.

„Proti tomu se těžko odvolává“

V čele protestů stojí hradecký architekt Jiří Zídka, syn autora projektu stavby Jana Zídky. „Určitě se nevzdáváme, taktiku na další postup ještě musíme doladit, protože je všechno zatím ještě čerstvé,“ sdělil své první dojmy viditelně zklamaný architekt, který se snažil investora přesvědčit, aby místo bourání a stavby nového hotelu za téměř jednu miliardu korun kompletně zrekonstruoval ten stávající (více o jeho názorech čtěte zde).

To se zatím nepovedlo, hoteliérská síť CPI kvituje ministerské rozhodnutí. „Oznámení ministerstva považujeme za správné a racionální. Rozhodnutí zpečetilo jen to, co renomovaní odborníci říkají již dlouhou dobu, totiž že hotel Černigov nevykazuje žádné parametry historické, kulturní ani jiné. A shodují se také na tom, že zejména z důvodů nevyhovujících dispozic a světlé výšky pater je budova nerekonstruovatelná,“ uvedl mluvčí společnosti Jan Burian.

Postup musí odpůrci bourání promyslet i proto, že ministerstvo vlastně nevydalo žádné rozhodnutí, ale pouze oznámilo, že nezahájí správní řízení. „Proti tomu se těžko odvolává,“ podotkl Zídka. 

Připomněl, že ministerstvo uznalo některé hodnoty stavby, na které petenti upozorňovali, ale že prohlášení památkou odmítlo kvůli něčemu jiném: kvůli nedochovanému interiéru.

Znalci ministerstva sice příznivě ohodnotili části fasády, jako obklad z fasády ušlechtilého jugoslávského mramoru Majlat či zasklené lodžie, avšak ani to nepostačilo k tomu, aby se Černigov stal památkou.

Na jeho místě má zhruba za 4 roky vyrůst moderní čtyřhvězdičkový hotel Clarion s kongresovým centrem, s obchody a parkem. Celý komplex by měl mít tvar ulity (více o projektu čtěte zde).