Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr sliboval, ale Královéhradecký kraj lékařům a sestrám nepřidá

  19:12aktualizováno  19:12
Královéhradeckému kraji chybí 80 milionů korun, které by potřeboval na šestiprocentní zvýšení platů lékařů a sester ve "svých" nemocnicích. Právě o tolik jim slíbil přidat ministr zdravotnictví Leoš Heger. Kraj ale ministrův slib nedodrží. A odboráři už v reakci na rozhodnutí zvažují další protesty.
Lékaři a sestry v krajské nemocnici

Lékaři a sestry v krajské nemocnici | foto: Michal Klíma, MAFRA

Krizi, během níž lékaři hrozili odchodem do ciziny a pacienti neměli jistotu, že je v nemocnicích někdo ošetří, před pár měsíci zažehnal až ministr zdravotnictví Leoš Heger. Lékařům a sestrám slíbil každoroční šestiprocentní zvýšení platů.

Fakultní nemocnice včetně královéhradecké dostaly zvýšení mezd prakticky příkazem. Avšak nemocnice spravované kraji na to nemají peníze. V úterý to přiznalo vedení Královéhradeckého kraje.

A tak přestože odborné statistiky považují zdravotnictví v regionu za druhé nejlepší v republice, lékaři, zdravotní sestry i další střední zdravotnický personál v oblastních nemocnicích v Náchodě, Jičíně, Trutnově či Rychnově nad Kněžnou si mohou o slibovaném zvýšení platů zatím jen nechat zdát.

Kraj by totiž musel mít na takové navýšení platů ve svém rozpočtu navíc 80 milionů korun, a ty podle hejtmana Lubomíra France nemá.

O formě protestů rozhodnou lékaři do konce února

Vedení kraje už o tom informovalo odboráře zastupující sestry a střední zdravotnický personál, se zástupci Lékařského odborového klubu bude jednat ve čtvrtek. Nesplnění ministerského slibu lékařům oznámí šéf krajského zdravotnického holdingu Martin Scháněl.

Podle krajského koordinátora Lékařského odborového klubu Václava Dostála budou lékaři zvažovat další protesty. "Že nejsou peníze, to říkají pořád. Peníze nebyly nikdy. Nepamatuji si jediný rok, kdy by management řekl, že má na zvýšení platů. Proto budeme ve čtvrtek jednat s vedením kraje a krajského zdravotnického holdingu a na konci února s ostatními odboráři v Praze," řekl Dostál.

Na pražském jednání se rozhodne, k jakým protestům lékaři kvůli zvýšení platů sáhnou tentokrát. "Protesty určitě budou, ale zatím nelze předjímat, jaké a kdy," poznamenal Dostál.

Tvrdí, že někteří lékaři už začali odcházet za vyššími platy do zahraničí. "Například jeden lékař právě z krajské nemocnice odešel už po loňských protestech. Nebyl spokojen ani s tím, čeho se dosáhlo. Znal jsem ho osobně. Odcházet budou spíš jednotlivci, ale bohužel utíkat budou hlavně mladí doktoři," domnívá se odborář.

O zvýšení platů bude řeč až v druhé půli roku

Definitivní ne zvyšování platů zdravotníků ve svých nemocnicích však krajský úřad dosud neřekl. Hejtman Lubomír Franc slíbil, že o případném zvýšení platů bude kraj uvažovat poté, co bude znát výsledky hospodaření nemocnic.

"To bude až v průběhu první poloviny roku. O případném zvýšení platů se budeme moci bavit až ve druhé polovině letošního roku," uvedl Franc. Připomněl, že sestry a lékaři v krajských nemocnicích dostali přidáno minulý i předminulý rok, kdy kraj čelil hrozbě protestů středního zdravotnického personálu kvůli nízkým platům a odchodům sester jinam.

Podle odborářky Ivy Řezníčkové, která zastupuje střední zdravotnický personál, jsou možné úvahy kraje o zvyšování platů pro sestry novou informací: "Žádný příslib jsme nedostali. Víme jen, že letos peníze na zvýšení platů nebudou a že asi osmdesát procent nemocnic v Česku na zvýšení platů nemá. Věc se má řešit spíše systémově ještě v únoru s ministrem Hegerem a premiérem Nečasem."

Upozornila však, že hospodaření krajských nemocnic s největší pravděpodobností nemůže dopadnout tak, aby zvýšení mezd umožnilo. "Nemocnice jsou na tom ekonomicky hůř než před rokem," míní Řezníčková. Uvedla také, že o nějakých protestech sestry zatím neuvažují. "Spokojeny ale samozřejmě nejsme."

Dodala, že kraj dosud nesplnil ani celou dohodu z roku 2010. "Vloni měl kraj podle dohody sestrám přidat osm set korun, ale přidal jen dvě stě padesát. Rozdíl mezi platy sester ve fakultní nemocnici a sester v krajských nemocnicích je tak tři až čtyři tisíce korun. A to už historicky," tvrdí Řezníčková.

Autor:Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Hlavní tah kolem Nového Města se opravuje, silnice se však nerozšíří

Kvůli opravě silnice u Nového Města a objížďkám se tvoří kolony v centru města.

Stavaři v dubnu začali opravovat důležitý tříkilometrový úsek silnice v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Byť je to...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Grafton Recruitment Praha
Operator produkcje - Hradec Králové

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz