Ministr sliboval, ale Královéhradecký kraj lékařům a sestrám nepřidá

  19:12aktualizováno  19:12
Královéhradeckému kraji chybí 80 milionů korun, které by potřeboval na šestiprocentní zvýšení platů lékařů a sester ve "svých" nemocnicích. Právě o tolik jim slíbil přidat ministr zdravotnictví Leoš Heger. Kraj ale ministrův slib nedodrží. A odboráři už v reakci na rozhodnutí zvažují další protesty.
Lékaři a sestry v krajské nemocnici

Lékaři a sestry v krajské nemocnici | foto: Michal Klíma, MAFRA

Krizi, během níž lékaři hrozili odchodem do ciziny a pacienti neměli jistotu, že je v nemocnicích někdo ošetří, před pár měsíci zažehnal až ministr zdravotnictví Leoš Heger. Lékařům a sestrám slíbil každoroční šestiprocentní zvýšení platů.

Fakultní nemocnice včetně královéhradecké dostaly zvýšení mezd prakticky příkazem. Avšak nemocnice spravované kraji na to nemají peníze. V úterý to přiznalo vedení Královéhradeckého kraje.

A tak přestože odborné statistiky považují zdravotnictví v regionu za druhé nejlepší v republice, lékaři, zdravotní sestry i další střední zdravotnický personál v oblastních nemocnicích v Náchodě, Jičíně, Trutnově či Rychnově nad Kněžnou si mohou o slibovaném zvýšení platů zatím jen nechat zdát.

Kraj by totiž musel mít na takové navýšení platů ve svém rozpočtu navíc 80 milionů korun, a ty podle hejtmana Lubomíra France nemá.

O formě protestů rozhodnou lékaři do konce února

Vedení kraje už o tom informovalo odboráře zastupující sestry a střední zdravotnický personál, se zástupci Lékařského odborového klubu bude jednat ve čtvrtek. Nesplnění ministerského slibu lékařům oznámí šéf krajského zdravotnického holdingu Martin Scháněl.

Podle krajského koordinátora Lékařského odborového klubu Václava Dostála budou lékaři zvažovat další protesty. "Že nejsou peníze, to říkají pořád. Peníze nebyly nikdy. Nepamatuji si jediný rok, kdy by management řekl, že má na zvýšení platů. Proto budeme ve čtvrtek jednat s vedením kraje a krajského zdravotnického holdingu a na konci února s ostatními odboráři v Praze," řekl Dostál.

Na pražském jednání se rozhodne, k jakým protestům lékaři kvůli zvýšení platů sáhnou tentokrát. "Protesty určitě budou, ale zatím nelze předjímat, jaké a kdy," poznamenal Dostál.

Tvrdí, že někteří lékaři už začali odcházet za vyššími platy do zahraničí. "Například jeden lékař právě z krajské nemocnice odešel už po loňských protestech. Nebyl spokojen ani s tím, čeho se dosáhlo. Znal jsem ho osobně. Odcházet budou spíš jednotlivci, ale bohužel utíkat budou hlavně mladí doktoři," domnívá se odborář.

O zvýšení platů bude řeč až v druhé půli roku

Definitivní ne zvyšování platů zdravotníků ve svých nemocnicích však krajský úřad dosud neřekl. Hejtman Lubomír Franc slíbil, že o případném zvýšení platů bude kraj uvažovat poté, co bude znát výsledky hospodaření nemocnic.

"To bude až v průběhu první poloviny roku. O případném zvýšení platů se budeme moci bavit až ve druhé polovině letošního roku," uvedl Franc. Připomněl, že sestry a lékaři v krajských nemocnicích dostali přidáno minulý i předminulý rok, kdy kraj čelil hrozbě protestů středního zdravotnického personálu kvůli nízkým platům a odchodům sester jinam.

Podle odborářky Ivy Řezníčkové, která zastupuje střední zdravotnický personál, jsou možné úvahy kraje o zvyšování platů pro sestry novou informací: "Žádný příslib jsme nedostali. Víme jen, že letos peníze na zvýšení platů nebudou a že asi osmdesát procent nemocnic v Česku na zvýšení platů nemá. Věc se má řešit spíše systémově ještě v únoru s ministrem Hegerem a premiérem Nečasem."

Upozornila však, že hospodaření krajských nemocnic s největší pravděpodobností nemůže dopadnout tak, aby zvýšení mezd umožnilo. "Nemocnice jsou na tom ekonomicky hůř než před rokem," míní Řezníčková. Uvedla také, že o nějakých protestech sestry zatím neuvažují. "Spokojeny ale samozřejmě nejsme."

Dodala, že kraj dosud nesplnil ani celou dohodu z roku 2010. "Vloni měl kraj podle dohody sestrám přidat osm set korun, ale přidal jen dvě stě padesát. Rozdíl mezi platy sester ve fakultní nemocnici a sester v krajských nemocnicích je tak tři až čtyři tisíce korun. A to už historicky," tvrdí Řezníčková.

Autor:

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Dívky si stěžují na modelingovou agenturu. Mění názvy, dál vybírá tisíce

Ilustrační snímek

Kontroverzní modelingová agentura ze Slovenska mění názvy, ale v Česku nadále působí pod stejnými vlastníky. Loni před...

Další z rubriky

Na Rychnovsku auto srazilo chodce. S vážným zraněním skončil v nemocnici

Na Hodonínsku vběhl opilý muž pod kola projíždějícímu autu. Náraz ho odhodil...

Všechny složky integrovaného záchranného systému vyjížděly v sobotu brzo ráno ke střetu osobního auta a chodce na...

Sester v Hradeckém kraji chybí už stovka, hejtman žádá pomoc od vlády

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010).

Na sto zdravotních sester schází nemocnicím v Královéhradeckém kraji. V dalších letech může být ještě hůř. Hradecký...

Hradec se pře se státem, kdo chce podjezd pod budoucí dvoukolejkou

Správa železniční dopravní cesty chce nechat vykácet vzrostlé kaštany v...

Nové vedení Hradce Králové matou protichůdná prohlášení o kontroverzním podjezdu pod železniční dvoukolejkou na...

Najdete na iDNES.cz