Ministr zdravotnictví Leoš Heger říká, že prezident Zeman zrovna nepomáhá potírat kouření.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger říká, že prezident Zeman zrovna nepomáhá potírat kouření. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Heger vede zdravotnictví tisíc dnů. Vytáhne proti kouření a alkoholu

  • 42
Lékař Leoš Heger šéfuje rezortu zdravotnictví právě tisíc dnů. Stal se dokonce rekordmanem mezi českými ministry zdravotnictví po roce 1989. Do konce řádného mandátu chce ještě třeba zregulovat kouření v restauracích a zpřísnit podmínky prodeje alkoholu mladistvým.

Odborník na radiologii a dlouholetý ředitel královéhradecké fakultní nemocnice poskytl MF DNES exkluzivní rozhovor, v němž hodnotí uplynulé období a vzpomíná na Hradec. "Věřím, že pražská ´bublina´ mě dosud nepohltila," říká Heger.

Co o Hegerovi říkají

Hradecký primátor a lékař Zdeněk Fink:

"Už to, že je nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví, o něčem svědčí. Myslím, že pan ministr Heger má velkou snahu ušetřit tam, kde se nešetří, a přidat tam, kde je to potřeba. Líbí se mi, že u nemocnic nechává rozhodování na nich. Naopak se mi nelíbí, že ambulantní složku řídí příliš direktivně prostřednictvím pojišťoven. Ale je to jedna z cest. Potřeboval by podle mne někdy více naslouchat hlasům z praxe, které je už léta vzdálen, a méně některým svým poradcům, ale od toho tam jsou."

Senátor Vladimír Dryml (SPOZ), šéf Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí:

"Nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví je asi proto, že to vyhovuje určitým skupinám, jako kupříkladu panu Chrenkovi (Tomáš Chrenek, podnikatel a vlastník zdravotní pojišťovny Agel - pozn. redakce). Jeden den řekne, že nepřipustí, aby se dvě zdravotní pojišťovny sloučily, a o pár dnů později k tomu dá souhlas. To ukazuje, co je za člověka. Jeho neznalost lékařského prostředí ukazuje, že jako rentgenolog vůbec nepřišel do styku s pacienty, a když, tak velmi výjimečně," tvrdí Dryml, který Hegera označuje jako nejhoršího ministra zdravotnictví v historii.

 "Je neskutečný jak po stránce odborné, tak po stránce právní. Veškeré pravomoci se daly pacientům a lékaři se snížili na úroveň služebníka."

Profesor Leo Steinhart, Hegerův učitel:

"Leoš je člověk, který rád překonává překážky. Byl třeba na Pamíru , kdo to zvládne? Jeho taková práce baví a má na to. Jsem si jistý, že jeho rodný špitál by ho vzal zpět s otevřenou náručí. Vždyť když odcházel z ředitelského křesla, vznikaly v nemocnici i nějaké podpisové petice zaměstnanců na jeho podporu."

Jak hodnotíte tisíc dnů v křesle ministra zdravotnictví? Co se vám povedlo a na co naopak moc pyšný nejste?
Několik zásadních věcí, u kterých předchozí ministři zůstali pouze v přípravě, se mi prosadit podařilo, některé zatím nikoli. Zdravotnictví je citlivé na každou změnu a každou změnu může pocítit i pacient.

Reformní kroky je proto třeba dělat postupně a s náležitou rozvahou, není to záležitost několika měsíců, ale otázkou let. Držím se svého oblíbeného motta: Pokrok? Ano. Krok po kroku… A proto nejsem zastáncem rychlých a tvrdých zásahů.

Co si kladete za cíl pro zbytek volebního období?
Rád bych prosadil regulaci kouření v restauracích a zpřísnění podmínek prodeje alkoholu mladistvým. Zákon, který všechny tyto oblasti upravuje, je nyní připraven k celému legislativnímu procesu.Uvidíme, zda se podaří sehnat podporu u členů vlády a následně i u poslanců, senátorů a pana prezidenta.

Dále bych byl rád, kdyby se stihl prosadit zákon o univerzitních nemocnicích, zákon o regulaci reklamy, zákon o zdravotnických prostředcích, novelu zákona o zdravotních pojišťovnách. Podtrženo a sečteno, práce je ještě dost, odpočívat rozhodně nebudu.

Jak vnímáte počínání prezidenta Miloše Zemana, který je silný kuřák a kdykoli může, s chutí si zapálí? Háže vám tím při vašem protikuřáckém tažení klacky pod nohy?
Pan prezident si v prvé řadě poškozuje své zdraví a v druhé řadě nám svým příkladem nepomáhá. Samozřejmě bych uvítal, kdyby ve vztahu ke kouření působil na veřejnost opačně. Klacky pod nohy nám však házejí jiní.

Jaké máte plány po skončení svého mandátu?
Konkrétní plány zatím nemám, ale mám pocit, že než se pustím do něčeho dalšího, ze všeho nejdřív budu aspoň dva měsíce odpočívat. Po politických funkcích neprahnu. Práce ministra zdravotnictví je psychicky fyzicky velice náročné zaměstnání, nehledě na to, že nikdy nemůžete uspokojit všechny. Taková optimální řešení neexistují, a s tím se člověk musí neustále vyrovnávat.

Bylo pro vás stěhování do Prahy těžké? Jak se vám zvykalo na to, že do práce nemůžete denně jezdit na kole jako v Hradci?
Praha mě zajímala. Popravdě, myslel jsem si, že si ji užiji víc. Brzy se ale ukázalo, že volného času je skutečně málo. Ona každodenní jízda na kole mi tu chybí - ráno vás skvěle probudí a večer z práce při ní alespoň na chvíli vypnete a nemyslíte na všechny starosti a problémy. Je to dobrá mezihra, která udrží fyzičku a dobrou náladu.

Je něco, co vám v Praze opravdu hodně chybí?
Do Hradce se vždycky těším, mám tu zázemí, rodinu a přátele, je tu větší klid. Trávím zde velmi rád většinu volného času.

Jak často se vám daří do Hradce jezdit?
Záleží pochopitelně na pracovních povinnostech, pokud mne ale v průběhu víkendů žádné nečekají, vyrážím do Hradce. Snažím se udržovat povědomí o aktuálním dění ve městě a v celém kraji. Věřím, že pražská "bublina" mě dosud nepohltila.

Máte čas sledovat, co se děje v hradecké fakultní nemocnici?
Aktuální dění v nemocnici samozřejmě sleduji. Pan ředitel Roman Prymula je skvělý profesionál a vede si velice dobře, přestože musí reagovat na tvrdší ekonomické podmínky, než které panovaly za mého vedení.

Jste stále ve styku s některými bývalými kolegy? Máte od nich zpětnou vazbu na práci ministra?
S některými bývalými kolegy ano, udržujeme spíše virtuální kontakt, jak pracovní vytížení dovolí. Zpětná vazba je pro mě důležitá, konstruktivní kritiku by měl přijmout a zhodnotit každý, kdo ve veřejné politice působí. Jsou věci, se kterými ne všichni lékaři souhlasí. Jejich postoje, ale nejen jejich, často vycházejí z domnění, že ministr může ve svém rezortu ovlivnit vše. Není tomu tak.