Nejhorší situace je v povodí horního Labe, Úpy, Metuje a horní Orlice (ilustrační snímek).

Nejhorší situace je v povodí horního Labe, Úpy, Metuje a horní Orlice (ilustrační snímek). | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Sucho přišlo dřív, v podhůří Krkonoš a Orlických hor vysychají studny

  • 1
Varování hydrologů se naplňuje. Kvůli slabé zimě průtoky řek v Královéhradeckém kraji klesají, v obcích ubývá voda ve studních. Nejhorší situace je v podhůří Krkonoš a Orlických hor.

V hradeckém kraji je už řada obcí, v nichž lidé bojují s nedostatkem vody. Jde zejména o vesnice na Náchodsku, Trutnovsku a Rychnovsku, jež dosud nejsou napojeny na vodovod, a tak místní musí spoléhat na vlastní zdroje.

Problémy s vodou jsou letos v létě ještě citelnější kvůli nedostatku sněhu na horách v uplynulé zimě.

Hydrologie východních Čech

Ovlivňují ji především pohraniční hory Krkonoše a Orlické hory, které tvoří nárazník pro frontální systémy postupující převážně od západu. V těchto oblastech nejvíce prší, sněží a voda postupně stéká do nížin. V jižní části východních Čech ovlivňuje hydrologii Českomoravská vrchovina.

K nejvýznamnějším zdrojům pitné vody ve východočeském regionu patří oblasti Adršpach na Broumovsku, okolí Dobrušky, Cerekvice-Litomyšl, Svitavsko a také Chrast u Chrudimi. Co se týče kvality vody, mezi nejkvalitnější zdroje patří Broumovsko.

„Problémy s vodou už máme. Opakuje se v poslední době každé léto, že někomu z obyvatel dochází ve studni voda. Řešíme to tím, že ji dovážíme v cisternách. Po nedávných deštích se situace nakrátko zlepšila, avšak nyní to už je špatné. Situace je taková, že lidé musí s vodou šetřit," uvedl starosta Libotova Otto Tasler.

Obec není dosud napojená na vodovod. „Podali jsme žádost o dotaci. Pokud ji dostaneme, rádi bychom příští rok začali s výstavbou. Napojíme se na vodovod, který nyní končí v sousedních Hřibojedech. Stavební povolení a vše potřebné máme vyřízené,“ dodal Tasler.

„Zatím voda teče. Studnu máme hlubokou nějakých osmadvacet metrů. Kolik je tam vody, to však nedokážu říci,“ uvedl Milan Řehák z Libotova.

Nepříznivou situaci s hladinou podzemních vod v kraji potvrzuje hydrolog z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Alexandr Zajcev.

„Na všech měřicích stanicích pozorujeme, že hladina spodní vody má klesající tendenci. V meziročním porovnání v červnu výrazně poklesla a to trvá i dál. Co se týče stavu podzemních vod a vydatnosti pramenů, situace se v prvních dvou červencových dekádách zásadně nezměnila,“ potvrdil Zajcev.

Z hydrologických měření vyplývá, že v Královéhradeckém kraji je nejhorší situace v povodí horního Labe, Úpy, Metuje a horní Orlice.

„O kritickou situaci tam však zatím nejde. Jsme tam o sedmnáct procent pod dlouhodobým průměrem. Na horní Orlici jsme na čtrnácti procentech. Způsobuje to především nedostatek sněhu v zimním období. Situace je horší na horních tocích z prostého důvodu: doplňování a vyprazdňování vody v krajině se tam děje mnohem rychleji než v nižších polohách. Zkrátka voda z hor dříve odteče. Proto se v horských a podhorských oblastech projevuje sucho dříve, a to přesto, že přicházejí náhlé bouřky. V rovinatých oblastech se voda drží déle,“ vysvětlil Zajcev.

Mírná zima chudá na sněhovou pokrývku také může za to, že letos přišlo sucho dříve než jindy.

„Místy už mohou lidé pociťovat nedostatek vody ve studních, avšak že by to byl plošný problém, tak to zatím ne. Těžko říci, jestli hladina spodní vody letos dosáhne historického minima, o tom je zatím předčasné hovořit. Každopádně sucho přišlo letos dříve a to není dobrá zpráva,“ dodal opatrně Alexandr Zajcev.

Pocítí to zemědělství i doprava

Optimističtí nejsou ani vodohospodáři, kteří sledují zejména povrchové vody. Situaci zřejmě nezmění ani bouřky, které střídají tropická vedra. I když občas zaprší, voda z krajiny rychle odteče.

„Už od prosince loňského roku zaznamenáváme méně srážek, než je obvyklé, a to mezi třiceti až padesáti procenty měsíčního průměru. Průtoky v řekách však nejsou zatím výrazně snížené, důvodem je i to, že občas zaprší. O krizovém stavu zatím hovořit nelze. V menších tocích však může být místy méně vody. Suché období se vždy nejdříve projeví v potocích a menších řekách. Problémy byly například na horní Úpě,“ uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Nevyloučil, že zhoršení situace může brzy nastat i v nižších polohách regionu.

„Negativní důsledky se mohou při pokračujícím nepříznivém vývoji projevit ve všech oblastech lidské činnosti, jako je zásobování vodou, zemědělství, vodní doprava, rekreace, životní prostředí. Situaci podrobně sledujeme a připravujeme některá z možných opatření tak, abychom minimalizovali negativní dopady ve všech zmiňovaných oblastech,“ dodal Jiří Petr.

Vodohospodáři v kraji zatím doporučení na omezení odběru vody nevydali.

„V případě pokračujícího suššího období může dojít k omezení rekreačních funkcí nádrží. Zajišťování odběru pitné vody není v současné době ohroženo, v případě nepříznivého vývoje hydrologické situace k němu však může v dalším období dojít. Nelze také vyloučit lokální zhoršení jakosti vody, které by mohlo zhoršit úpravu vody,“ dodal Petr.