Vizualizace nového bytového domu a  opraveného pivovaru ve Vrchlabí.

Vizualizace nového bytového domu a opraveného pivovaru ve Vrchlabí. | foto: Onset

V bývalém pivovaru ve Vrchlabí vyroste 78 nových bytů

  • 0
Soukromá firma oživila projekt a v bývalém vrchlabském pivovaru z přelomu 19. a 20. století chce postavit desítky bytů pro mladé lidi. Bydlení nedaleko Špindlerova Mlýna bude stát od 30 tisíc korun za metr čtvereční.

Nejeden pivař či vyznavač národního českého nápoje možná někdy zatoužil bydlet přímo v pivovaru. Toto přání, byť nadneseně, splní brzy řadě lidí soukromý investor, společnost Onset.

Vrchlabský pivovar nevaří už osmatřicet let

Bývalý akciový pivovar ve Vrchlabí vznikl po stržení starého vrchnostenského pivovaru na dnešním náměstí T. G. Masaryka v roce 1896, kdy se město ocitlo na sedm let bez pivovaru. Roku 1902 vznikl na jih od centra nový akciový pivovar a začal vařit pivo o rok později. Tento pivovar dal také jméno celé dnešní Komenského ulici, která se dříve jmenovala Bräuhaustrasse, tedy Pivovarská ulice.

Do roku 1949 byl pivovar majetkem akciové společnosti, od roku 1948 do roku 1952 ho vlastnily Hradecké pivovary. V letech 1953 až 1957 patřil Krkonošským pivovarům, do rukou Hradeckých pivovarů se vrátil ještě v letech 1958 až 1959, poté až do roku 1973 byly jeho majitelem Východočeské pivovary.

Před osmatřiceti lety ukončil pivovar se sodovkárnou svoji činnost.

Více než sto let starý snímek pivovaru ve Vrchlabí.
Více než sto let starý snímek pivovaru ve Vrchlabí.

Dokončí totiž dva roky spící projekt obnovy starého vrchlabského akciového pivovaru, který v letech 2007 až 2009 začala měnit ve skutečnost firma Orco.

Nový investor teď slibuje, že už v prosinci letošního roku dostaví v areálu pivovaru, v jedné z nejvyhledávanějších lokalit v centru Vrchlabí, téměř 80 nových bytů.

Projekt spočívá v rekonstrukci dřívějšího pivovaru a dostavbě nového bytového domu. Firma nabídne lidem byty v místě, které v letech 1903 až 1973 sloužilo výrobě piva značky Rýbrcoul a později i sodovek. Kromě nového rezidenčního bydlení tu vzniknou také veřejné prostory s obchody a službami.

Byty za dva miliony s výhledem na Krkonoše

"Předpokládáme, že novými majiteli bytů budou zejména mladí lidé a rodiny s dětmi. Největší zájem je dnes už o dvoupokojové byty, za něž zájemci zaplatí kolem dvou milionů korun," řekl zástupce investora Dušan Čížek a vysvětlil, že všechny byty budou mít prostorné lodžie, v nejvyšším patře potom terasy.

Ceny bytů se budou pohybovat od 30 tisíc korun za metr čtvereční. V šestipodlažním domě s výhledem na panorama Krkonoš najde nové bydlení celkem 78 rodin. Investoři zdůrazňují výhodnou polohu areálu - leží pouhých 15 kilometrů od oblíbeného lyžařského střediska Špindlerův Mlýn.

Vizualizace nového bytového domu, který vyroste vedle opraveného pivovaru ve

"Toto místo se předurčuje také pro zájemce o víkendové bydlení, kteří chtějí mít ráj lyžařů a turistů skutečně na dosah. Komfort bytů umocňuje 45 krytých parkovacích stání, které lze k bytu dokoupit," upřesnil Čížek.

V přízemí původního objektu pivovaru jsou komerční nebytové prostory, které investor upraví podle konkrétních požadavků zájemců, kteří je budou chtít provozovat. Výstavbu zajišťuje trutnovská stavební společnost BAK, která má na svém kontě třeba výstavbu společenského centra UFFO v Trutnově.