Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo zeleně chtějí u hradeckého Futura přistavět další supermarket

  17:04aktualizováno  17:04
Vedle stále rostoucího obchodního centra Futurum v Hradci Králové má vzniknout další supermarket. Majitelé už obcházejí zastupitele a žádají podporu pro prodej městských pozemků. Z Moravského Předměstí tak může zmizet další zeleň.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Parčík u křižovatky naproti obchodnímu centru Futurum se zalíbil provozovateli Penny Marketu, který místo něj chce postavit svoji druhou hradeckou filiálku. Její zástupce už začal kontaktovat zastupitelské kluby a hledat u nich podporu.

"Náš záměr jsme už konzultovali s hlavním architektem města Petrem Brůnou a městskému úřadu jsme předali žádost o odprodej pozemků," píše ve svém dopise zastupitelským klubům Miroslav Bulva z oddělení expanze Penny Marketu. Brůna si ale na kontakt se zástupcem supermarketu nemohl vzpomenout. "O ničem takovém nevím. Nejspíš se to na naše oddělení ještě nedostalo," tvrdil.

Jiní lidé z vedení města o záměru Penny Marketu vědí, všichni se ale shodují na tom, že vše je teprve na začátku. "Firma už vedení města oslovila, ale zatím nevím o tom, že by se rada měla prodejem pozemků zabývat," řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich. Svůj postoj k plánované výstavbě ale nechtěl řetězci sdělovat přes média.

Kapacita křižovatky už teď nestačí

Nový supermarket by měl zabrat plochu přes 1 000 metrů čtverečních a navíc by u něj mělo být parkoviště pro zhruba šedesát automobilů.

"Křižovatka u Futura patří k nejkritičtějším v Hradci a výstavba nového obchodu by v té lokalitě dopravu ještě zhoršila," řekl předseda zastupitelského klubu Změny pro Hradec Adam Záruba, k němuž se dopis dostal také. On sám výstavbu nehodlá v žádném případě podpořit. Kromě Změny pro Hradec zástupce marketu vyprovodili i komunisté.

Parčík, který by měl obchoďáku ustoupit, je jednou z mála zelených ploch, které v místě jsou. "Tamní zeleň alespoň trochu mírní dopady dopravy na Brněnské," vysvětlil Záruba. Nevyvrátil, že se pokusí o změnu územního plánu, lokalita je v něm zahrnuta jako plocha určená pro občanskou vybavenost.

Supermarket by měl vyrůst naproti obchodnímu centru Futurum.

Supermarket by měl vyrůst naproti obchodnímu centru Futurum.

Otázkou je i potřeba nového obchodu. V protějším Futuru je velký hypermarket Tesco a v blízkosti jsou tři další menší supermarkety. Avšak Bulva záměr Penny Marketu zastavět parčík uprostřed sídliště obhajuje: "Posouzením konkurence ve městě jsme dospěli k názoru, že naše zastoupení je nedostatečné, hlavně co se týká potřeb zákazníků a dostupnosti našich služeb. Rozhodli jsme se proto vybudovat ve městě ještě jednu až dvě další prodejny."

Počítá se i s bytovými domy

Nová prodejna ale není jedinou stavbou, která Moravskému Předměstí hrozí. Na loukách mezi ulicemi Jana Masaryka a Mandysova mají vzniknout tři nové bytové domy.

Tamní obyvatelé se proti tomu bouřili už před rokem. Sepsali petici a na město poslali i spoustu připomínek. Úřad ale loni v prosinci vydal územní rozhodnutí a všechny námitky v něm zamítl.

Bytový dům Pilot 1 má vyrůst na místě lesoparku a dětského hřiště v Mandysově ulici. Pilot 2 a 3 zase mají zabrat travnatou pláň za domy v Masarykově ulici, kterou od jara do podzimu využívají děti na fotbal a pejskaři na venčení.

"Navržený čtyřpodlažní dům Pilot 3 vyplní relaxační a odpočinkovou plochu z větší části domy a parkovacími plochami. Mimo jiné bude zrušeno fotbalové hřiště, které je nyní jako jediné přístupné po celý den. V místě jednoznačně dojde ke zhoršení kvality prostředí pro současné obyvatele," napsali lidé na odbor hlavního architekta na hradeckém magistrátu. Projekty se peticemi podařilo pouze trochu pozměnit, nikoliv odvrátit.

Lidem kromě zastavění zelených ploch vadí i možné zhoršení parkování, které je v dané lokalitě už teď tristní. Situaci mají vyřešit dvouúrovňová podzemní stání, jež budou součástí nových bytových domů, a rovněž i plánovaný parkovací dům na Moravském Předměstí. Ten ale bude placený, na rozdíl od míst u paneláků, o jejichž zabrání novými sousedy se tamní obyvatelé bojí.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz