Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo zeleně chtějí u hradeckého Futura přistavět další supermarket

  17:04aktualizováno  17:04
Vedle stále rostoucího obchodního centra Futurum v Hradci Králové má vzniknout další supermarket. Majitelé už obcházejí zastupitele a žádají podporu pro prodej městských pozemků. Z Moravského Předměstí tak může zmizet další zeleň.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Parčík u křižovatky naproti obchodnímu centru Futurum se zalíbil provozovateli Penny Marketu, který místo něj chce postavit svoji druhou hradeckou filiálku. Její zástupce už začal kontaktovat zastupitelské kluby a hledat u nich podporu.

"Náš záměr jsme už konzultovali s hlavním architektem města Petrem Brůnou a městskému úřadu jsme předali žádost o odprodej pozemků," píše ve svém dopise zastupitelským klubům Miroslav Bulva z oddělení expanze Penny Marketu. Brůna si ale na kontakt se zástupcem supermarketu nemohl vzpomenout. "O ničem takovém nevím. Nejspíš se to na naše oddělení ještě nedostalo," tvrdil.

Jiní lidé z vedení města o záměru Penny Marketu vědí, všichni se ale shodují na tom, že vše je teprve na začátku. "Firma už vedení města oslovila, ale zatím nevím o tom, že by se rada měla prodejem pozemků zabývat," řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich. Svůj postoj k plánované výstavbě ale nechtěl řetězci sdělovat přes média.

Kapacita křižovatky už teď nestačí

Nový supermarket by měl zabrat plochu přes 1 000 metrů čtverečních a navíc by u něj mělo být parkoviště pro zhruba šedesát automobilů.

"Křižovatka u Futura patří k nejkritičtějším v Hradci a výstavba nového obchodu by v té lokalitě dopravu ještě zhoršila," řekl předseda zastupitelského klubu Změny pro Hradec Adam Záruba, k němuž se dopis dostal také. On sám výstavbu nehodlá v žádném případě podpořit. Kromě Změny pro Hradec zástupce marketu vyprovodili i komunisté.

Parčík, který by měl obchoďáku ustoupit, je jednou z mála zelených ploch, které v místě jsou. "Tamní zeleň alespoň trochu mírní dopady dopravy na Brněnské," vysvětlil Záruba. Nevyvrátil, že se pokusí o změnu územního plánu, lokalita je v něm zahrnuta jako plocha určená pro občanskou vybavenost.

Supermarket by měl vyrůst naproti obchodnímu centru Futurum.

Supermarket by měl vyrůst naproti obchodnímu centru Futurum.

Otázkou je i potřeba nového obchodu. V protějším Futuru je velký hypermarket Tesco a v blízkosti jsou tři další menší supermarkety. Avšak Bulva záměr Penny Marketu zastavět parčík uprostřed sídliště obhajuje: "Posouzením konkurence ve městě jsme dospěli k názoru, že naše zastoupení je nedostatečné, hlavně co se týká potřeb zákazníků a dostupnosti našich služeb. Rozhodli jsme se proto vybudovat ve městě ještě jednu až dvě další prodejny."

Počítá se i s bytovými domy

Nová prodejna ale není jedinou stavbou, která Moravskému Předměstí hrozí. Na loukách mezi ulicemi Jana Masaryka a Mandysova mají vzniknout tři nové bytové domy.

Tamní obyvatelé se proti tomu bouřili už před rokem. Sepsali petici a na město poslali i spoustu připomínek. Úřad ale loni v prosinci vydal územní rozhodnutí a všechny námitky v něm zamítl.

Bytový dům Pilot 1 má vyrůst na místě lesoparku a dětského hřiště v Mandysově ulici. Pilot 2 a 3 zase mají zabrat travnatou pláň za domy v Masarykově ulici, kterou od jara do podzimu využívají děti na fotbal a pejskaři na venčení.

"Navržený čtyřpodlažní dům Pilot 3 vyplní relaxační a odpočinkovou plochu z větší části domy a parkovacími plochami. Mimo jiné bude zrušeno fotbalové hřiště, které je nyní jako jediné přístupné po celý den. V místě jednoznačně dojde ke zhoršení kvality prostředí pro současné obyvatele," napsali lidé na odbor hlavního architekta na hradeckém magistrátu. Projekty se peticemi podařilo pouze trochu pozměnit, nikoliv odvrátit.

Lidem kromě zastavění zelených ploch vadí i možné zhoršení parkování, které je v dané lokalitě už teď tristní. Situaci mají vyřešit dvouúrovňová podzemní stání, jež budou součástí nových bytových domů, a rovněž i plánovaný parkovací dům na Moravském Předměstí. Ten ale bude placený, na rozdíl od míst u paneláků, o jejichž zabrání novými sousedy se tamní obyvatelé bojí.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Najdete na iDNES.cz