Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí architekti kritizovali vedení Trutnova, teď spolu navázali dialog

  15:40aktualizováno  15:40
Nastupující generace trutnovských architektů, seskupená ve spolku TUarch, před rokem kritizovala radnici kvůli kontroverzní opravě Jiráskova náměstí. Teď však mladí odborníci s vedením města navázali dialog a budou hledat nápravu problematických míst ve městě.

Opravené Jiráskovo náměstí v Trutnově. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Po vzoru jiných samospráv i oni rozjeli projekt Městské zásahy, jehož cílem je ve spolupráci s veřejností vytipovat problematické ulice, přechody, křižovatky a další veřejná místa a najít jejich vhodnější řešení. Radnice aktivitu přivítala.

Co je projekt Městské zásahy

Projekt Městské zásahy vznikl teprve v roce 2007 v Bratislavě, odkud se rozšířil do Brna, Prahy, Jablonce nad Nisou a dalších českých měst.

Hned první ročník se setkal s obrovským úspěchem. Organizátorům dorazilo od veřejnosti 95 podnětů, některé se dokonce podařilo zrealizovat.

Ve slovenské metropoli vzniklo díky projektu a připomínkám mobilní informační centrum, v Brně například po urgenci místních došlo k rozšíření jedné ulice.

„Je to šance ukázat městu, že je možné něco tvořit také zezdola. Smyslem projektu je zprostředkovat komunikaci s radnicí,“ říká spoluzakladatel kritické platformy Jan Veisser, jenž před rokem patřil k nejhlasitějším kritikům betonové přestavby náměstí u zdejšího gymnázia.

Každým nápadem, který lidé předloží, se bude zabývat architekt a současně navrhne řešení. Organizátoři poté podněty předají odborům na trutnovské radnici a jejich stanovisko zveřejní. Náprava problematických míst už bude záviset na politické vůli radnice.

„Je samozřejmě otázkou, jak se k tomu město postaví. Je to hozená rukavice,“ říká Michal Rouha ze spolku TUarch.

Podle architektů je v Trutnově celá řada míst, která by si zasloužila kultivaci. Nedořešený je například prostor mezi kulturním centrem Uffo a autobusovým nádražím, jenž představuje jakousi vstupní bránu do největšího krkonošského města. V současnosti tomuto prostoru dominuje staré parkoviště.

„Dnes to rozhodně není místo, kterým bychom se chtěli chlubit,“ zdůrazňuje Viesser.

Sdružení kritizovalo přestavbu Jiráskova náměstí

Sdružení na sebe upozornilo v loňském roce ostrou kritikou přestavby Jiráskova náměstí. Vadilo jim jak zvolené řešení, tak údajná absence veřejné diskuse. Tu se jim sice na sociálních sítích podařilo rozpoutat, realizaci projektu v původní podobě však nezabránili (o opravě jsme psali zde).

Přesto se nyní pokusí s městem najít společnou řeč. Radnice jim podala pomocnou ruku a na projekt Městské zásahy poskytla peníze.

„Nejsme vztahovační. Ať ukážou, co umí. Pokud to přispěje alespoň k tomu, že mladí lidé získají povědomí o městské architektuře, bude to jen dobře,“ říká trutnovský starosta Ivan Adamec. Podle něj město bude brát závěry projektu jako vodítko.

Opravené Jiráskovo náměstí

„Pokud bude možné něco použít, tak to použijeme. Vstupuje do toho ale celá řada vlivů. Může se stát, že oni budou chtít, my také budeme chtít, ale ono to nepůjde,“ naznačuje starosta.

Chybějící debata u velkých projektů a nedostatek informací jsou častým trumfem rovněž opozičních zastupitelů. „Není chyba jen na straně města. Nejsme zvyklí se starat o své prostředí, hledat informace a sledovat úřední desku. Většinou kritizujeme, až když je něco hotové,“ namítá trutnovská radní Silvie Šidáková.

Tématem, o kterém se v blízké době bude hodně mluvit, je revitalizace pěší zóny, která spojuje prostor před moderním Uffem s historickým Krakonošovým náměstím. Radnice v letošním roce vypíše architektonickou soutěž.

Obyvatelé Trutnova mohou své podněty do konce srpna zasílat na elektronickou adresu zasahy@tuarch.cz nebo problematická místa označit připíchnutím špendlíku na mapy Trutnova, které budou viset na některých městských budovách. Projekt má vlastní internetové stránky i facebookový profil.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Najdete na iDNES.cz