Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí architekti kritizovali vedení Trutnova, teď spolu navázali dialog

  15:40aktualizováno  15:40
Nastupující generace trutnovských architektů, seskupená ve spolku TUarch, před rokem kritizovala radnici kvůli kontroverzní opravě Jiráskova náměstí. Teď však mladí odborníci s vedením města navázali dialog a budou hledat nápravu problematických míst ve městě.

Opravené Jiráskovo náměstí v Trutnově. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Po vzoru jiných samospráv i oni rozjeli projekt Městské zásahy, jehož cílem je ve spolupráci s veřejností vytipovat problematické ulice, přechody, křižovatky a další veřejná místa a najít jejich vhodnější řešení. Radnice aktivitu přivítala.

Co je projekt Městské zásahy

Projekt Městské zásahy vznikl teprve v roce 2007 v Bratislavě, odkud se rozšířil do Brna, Prahy, Jablonce nad Nisou a dalších českých měst.

Hned první ročník se setkal s obrovským úspěchem. Organizátorům dorazilo od veřejnosti 95 podnětů, některé se dokonce podařilo zrealizovat.

Ve slovenské metropoli vzniklo díky projektu a připomínkám mobilní informační centrum, v Brně například po urgenci místních došlo k rozšíření jedné ulice.

„Je to šance ukázat městu, že je možné něco tvořit také zezdola. Smyslem projektu je zprostředkovat komunikaci s radnicí,“ říká spoluzakladatel kritické platformy Jan Veisser, jenž před rokem patřil k nejhlasitějším kritikům betonové přestavby náměstí u zdejšího gymnázia.

Každým nápadem, který lidé předloží, se bude zabývat architekt a současně navrhne řešení. Organizátoři poté podněty předají odborům na trutnovské radnici a jejich stanovisko zveřejní. Náprava problematických míst už bude záviset na politické vůli radnice.

„Je samozřejmě otázkou, jak se k tomu město postaví. Je to hozená rukavice,“ říká Michal Rouha ze spolku TUarch.

Podle architektů je v Trutnově celá řada míst, která by si zasloužila kultivaci. Nedořešený je například prostor mezi kulturním centrem Uffo a autobusovým nádražím, jenž představuje jakousi vstupní bránu do největšího krkonošského města. V současnosti tomuto prostoru dominuje staré parkoviště.

„Dnes to rozhodně není místo, kterým bychom se chtěli chlubit,“ zdůrazňuje Viesser.

Sdružení kritizovalo přestavbu Jiráskova náměstí

Sdružení na sebe upozornilo v loňském roce ostrou kritikou přestavby Jiráskova náměstí. Vadilo jim jak zvolené řešení, tak údajná absence veřejné diskuse. Tu se jim sice na sociálních sítích podařilo rozpoutat, realizaci projektu v původní podobě však nezabránili (o opravě jsme psali zde).

Přesto se nyní pokusí s městem najít společnou řeč. Radnice jim podala pomocnou ruku a na projekt Městské zásahy poskytla peníze.

„Nejsme vztahovační. Ať ukážou, co umí. Pokud to přispěje alespoň k tomu, že mladí lidé získají povědomí o městské architektuře, bude to jen dobře,“ říká trutnovský starosta Ivan Adamec. Podle něj město bude brát závěry projektu jako vodítko.

Opravené Jiráskovo náměstí

„Pokud bude možné něco použít, tak to použijeme. Vstupuje do toho ale celá řada vlivů. Může se stát, že oni budou chtít, my také budeme chtít, ale ono to nepůjde,“ naznačuje starosta.

Chybějící debata u velkých projektů a nedostatek informací jsou častým trumfem rovněž opozičních zastupitelů. „Není chyba jen na straně města. Nejsme zvyklí se starat o své prostředí, hledat informace a sledovat úřední desku. Většinou kritizujeme, až když je něco hotové,“ namítá trutnovská radní Silvie Šidáková.

Tématem, o kterém se v blízké době bude hodně mluvit, je revitalizace pěší zóny, která spojuje prostor před moderním Uffem s historickým Krakonošovým náměstím. Radnice v letošním roce vypíše architektonickou soutěž.

Obyvatelé Trutnova mohou své podněty do konce srpna zasílat na elektronickou adresu zasahy@tuarch.cz nebo problematická místa označit připíchnutím špendlíku na mapy Trutnova, které budou viset na některých městských budovách. Projekt má vlastní internetové stránky i facebookový profil.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Advantage Consulting, s.r.o.
ABSOLVENTI TECHNICKÝCH OBORŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz