Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladík znásilnil malou holčičku a chlapce, soud ho potrestal podmínkou

  16:38aktualizováno  16:38
Tříletou podmínkou potrestal soud mladíka, který podle obžaloby znásilnil malou holčičku a chlapce. Kromě toho mu nařídil ochranné psychiatrické léčení a poté, co opustí léčebnu i dozor probačního úředníka.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Rozsudek je pravomocný. Přesto o odsouzeném, kterému ještě nebylo osmnáct let, nelze uvést nic, co by prozradilo jeho identitu či vedlo ke ztotožnění jeho obětí. Na mladíka se vztahuje zákon na ochranu nezletilých zločinců. Také proto bylo hlavní líčení neveřejné. Novinářům byl přístupný jen rozsudek.

„Vzhledem k citlivosti případu se zakazují zveřejnit i iniciály obžalovaného, jeho věk, místo skutku, stejně tak jako věk poškozených,“ zdůraznil předseda senátu krajského soudu Zdeněk Šulc před vynesením trestního příkazu, který je řečí právníků pouze jiným označením pro rozsudek nad nezletilými zločinci.

Dívka si chodila hrát se sestrou odsouzeného

Oba případy znásilnění se staly v rozmezí několik týdnů na jaře roku 2014. Podle obžaloby nejprve v rodinném domě své babičky v Královéhradeckém kraji znásilnil ani ne desetiletou holčičku. Stalo se to v období, když měl na několik dní propustku z psychiatrické léčebny, kam byl umístěn kvůli výchovným problémům.

Dívka si občas chodila hrát se sestrou odsouzeného, která často pobývala u babičky. Tam se s dívkou náhodou setkal. Dívka na policii vypověděla, že si k ní odsouzený přilehl, protože „se chtěl zahřát“. K pohlavnímu styku nedošlo, avšak dívku osahával a nalehl na ní.

I když se odsouzený mladík nepřiznal, podle soudu není o zločinu pochyb. „Nechápala smysl jeho jednání. Na předložených figurkách (dívka) ukázala, jak se k ní choval. Nemáme jediný důvod pochybovat o věrohodnosti výpovědi poškozené. Stejně jako není důvod nevěřit druhému poškozenému,“ uvedl Šulc.

Nedlouho poté, co se vrátil zpět do léčebny, znásilnil chlapce, kterému nebylo ještě patnáct let. Také on podrobně popsal, co mu odsouzený prováděl.

Krajský soud se až na detaily ztotožnil s podanou obžalobou. Zatímco žalobce mluvil o dvojnásobném zločinu znásilnění, soud případ uzavřel, jako „pokračující provinění znásilnění“. „Oproti obžalobě je to jen kosmetická změna, trestní sazba se nemění,“ uvedl Šulc.

„Pokud uděláš nějakou volovinu, půjdeš na dva roky do vězení“

Soud stál před složitým úkolem: izolovat mladíka na čas od společnosti a zároveň mu zajistit šanci na návrat do běžného života a psychiatricko-psychologickou léčbu. Soudní znalci u něho nezjistili žádnou sexuální deviací, jen poruchy aktivity a pozornosti.

„Když je nad tebou pevná ruka, funguješ. Bože chraň, když se však dostaneš do volného prostoru,“ řekl odsouzenému Zdeněk Šulc. Mladík měl už v minulosti výchovné problémy. V současnosti je ve vazební věznici.

„Ve vězeňském režimu je problém zajistit ti školu a léčbu, kterou potřebuješ. Proto jsme zvolili ústav, kde je možné vše potřebné skloubit. Protože je naše rozhodnutí pravomocné, už v tuto chvíli ti začíná běžet zkušební lhůta. Uvědom si, že pokud uděláš nějakou volovinu, půjdeš na dva roky do vězení,“ dodal Šulc.

Nezletilému mladíkovi hrozilo kvůli nízkému věku za znásilnění nejvýše pět let. Dospělému by hrozilo pět až dvanáct let vězení.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz