Sníh na svazích v Peci pohlídá satelitní systém, ušetří elektřinu a vodu

  18:05aktualizováno  18:05
Vlekaři v Peci pod Sněžkou začnou jako první u nás jezdit s rolbami vybavenými technologií na monitorování výšky sněhu na sjezdovkách. Díky čidlům a datům z družice uspoří naftu a vodu a připraví sjezdovky rychleji a kvalitněji.

Chytré „krabičky“ technologie Snowsat díky datům vysílaným družicí i systému GPS vlekařům ukážou, v které části svahu je sněhu málo a kam ho hrnout. Systémem vlekaři vybaví všechny rolby, které se starají o úpravu tratí v Peci. Pokud se osvědčí, SkiResort Černá hora-Pec ho nasadí i do dalších středisek v Krkonoších.

Fotogalerie

„Hlavní výhoda systému spočívá v tom, že rolbař bude přesně vědět, kolik sněhu na sjezdovce leží. Díky tomu budeme také schopní reagovat na oblevy. Doteď jsme odhadovali a ověřovali sondami, kolik vody na výrobu technického sněhu na každou sjezdovku pošleme,“ vysvětlil ředitel SkiResortu Petr Hynek. 

Úprava svahů podle něj bude rychlejší i efektivnější. Středisko ušetří na spotřebě elektřiny a vody pro umělé zasněžování a také nafty, která pohání rolby. 

„Předpokládáme, že úspory budou kolem patnácti procent, což jsou miliony korun,“ naznačil šéf největšího lyžařského resortu v Krkonoších.

Zařízení technici instalují do všech pěti roleb, které upravují sjezdovky v Peci pod Sněžkou. Chytrá krabička váží několik kilogramů. 

„Základními komponentami jsou počítač, na kterém celý software běží, a ovládání GPS signálu, které umožňuje přijímání a zároveň vysílání dat. Zařízení se umísťuje přímo pod sedadlo spolujezdce v kabině,“ vysvětlil technik Jan Kosek z českého zastoupení společnosti Kässbohrer, která technologii Snowsat vyrábí. Rolby jsou vybavené třemi anténami pro přijímání a odesílání signálu a komunikaci s operátorem. Instalace zařízení do jedné rolby zabere šest hodin.

V kabině je zároveň monitor, na kterém řidič vidí celou mapu areálu, místo, kde se pohybuje, kolik je pod ním sněhu, a další údaje. Ještě více toho bude vidět v kanceláři. 

„Díky této technologii budou vědět, jaké otáčky má motor, jestli pracuje fréza, kam přesně stroj jede nebo jestli svítí světla a blikají majáky,“ vyjmenoval Kosek.

Skenování sjezdovek

Ještě než napadne sníh, technici naskenují povrch sjezdovek v Peci pod Sněžkou a data převedou do digitální mapy. „Jakmile sjezdovky pokryje sníh a vjedou na ně rolby, systém změří výšku sněhu tak, že porovná pozici rolby na sněhu s modelem sjezdovky bez něj,“ uvedl technik.

Data o výšce sněhu zaznamenaná zařízením v rolbách se do mapy promítnou s přesností na tři centimetry. Základna systému s anténou a hlavním přijímačem GPS signálu je zřízena u horní stanice vleku Smrk, odtud se bude vysílat do všech pěti roleb. Zesilovač signálu bude na druhé straně skiareálu, na Hnědém vrchu.

Technologie Snowsat v zahraničí začala před osmi lety. V současnosti ji po celém světě má v arzenálu okolo třiceti lyžařských areálů, například ve finském Levi, rakouském Hoch Königu, francouzském Alp d´Huez nebo v Mottolinu, který je součástí italského střediska Livigno.

SkiResort sice provozuje lanovky a vleky také na Černé hoře, ve Velké Úpě nebo v Černém Dole, ale v Peci by podle statistik měl systém přinést největší úspory. Náklady na jeho pořízení se podle Petra Hynka pohybují v řádech milionů korun.

SkiResort před nadcházející sezonou investuje celkem 25 milionů korun, a to do nového odbavovacího systému na parkovištích v Peci, do umělého zasněžování v Černém Dole nebo do nové rolby s navijákem na Černé hoře. 

„Na konci sezony vyhodnotíme, jak se Snowsat osvědčil, a podle toho budeme pokračovat. Uplatnění by mohl mít také na Černé hoře, která má jižní expozici. Budeme se moci připravit na jarní počasí a odtávání sněhu. Nejraději bychom si tento systém přáli mít všude, ale není to úplně levná záležitost,“ připomněl ředitel SkiResortu.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

Nová Paka pomůže zachránit klášter, firmy se však do opravy nehrnou

Bývalý klášter v Nové Pace čeká na opravu.

Už jen poslední šanci na získání desítek milionů z dotací má paulánský klášter v Nové Pace. Do tendru na jeho opravu se...

Žalobce musí doplnit spis ke korupci při opravě Kuksu, soud obžalobu vrátil

Barokní areál na Kuksu v červenci zaznamenal jednodenní rekord návštěvnosti...

Kauza zmanipulování veřejné zakázky na revitalizaci barokního areálu Kuks na Trutnovsku zatím k soudu nepůjde. Pražský...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz