Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezejmenný mostek už rok nervuje tisíce řidičů v Hradci Králové

  11:16aktualizováno  11:16
Ještě nejméně jeden rok bude trvat omezení dopravy na Pražské třídě v Kuklenách v Hradci Králové. Podemletý mostek je v horším stavu, než se čekalo, opravy začnou v zimě.

Lidem v Kuklenách vadí, že na opravě mostku zatím neviděli žádného dělníka. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když loni v červnu velká voda poškodila více než stoletý mostek v Kuklenách, „blesková“ oprava měla trvat do března a hradecká radnice počítala s její cenou kolem 4 milionů korun.

Na podzim po opadnutí vody se však zjistilo, že mostek je v horším stavu, a následoval nový termín i cena: červenec a zhruba 10 milionů. Jenže ani tato data už neplatí. Nový projekt počítá s výdaji až 16 milionů, opravy začnou nejdříve v zimě a potrvají několik měsíců.

Fotogalerie

Už nyní je téměř jisté, že nepříjemné dopravní omezení na páteřní Pražské třídě potrvá minimálně další rok. „Na tu šikanu a sníženou rychlost si těžko zvykám už celý rok, a za celou dobu jsem tu neviděla nikoho pracovat. Nelíbí se mi to,“ řekla Jana Prokopová z Kuklen.

Opravy zastavil soudní znalec

Radnice však má pro „nečinnost“ na poškozeném mostku logické vysvětlení. Sice již měla projekt i stavební firmu, ale práce zatrhl soudní znalec.

„Nemůžeme začít opravovat podle stávající projektové dokumentace, protože stav mostku je horší, než jsme předpokládali, a existovalo riziko, že by se mohl zhroutit. Bylo to nebezpečné pro dělníky. Samozřejmě také víme, že kvůli opravě je v Kuklenách omezeno hodně lidí a podnikatelů,“ uvedla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Opravy silnic v Hradci Králové

Pražská třída v Kuklenách
Opravy poškozeného mostku podle nového projektu mají stát 16 milionů korun. Dva roky mohou trvat dopravní omezení v Kuklenách. Nyní jsou tedy přinejlepším v polovině.

Uzavírky budou končit
Už jen do konce srpna bude v Hradci Králové trvat řada dopravních omezení, která souvisí s opravami. Městská doprava se po dvou měsících vrátí například na jednu z nejvytíženějších zastávek v Hradci - Adalbertinum, i když rekonstrukce ulice ČSA bude pokračovat ještě několik měsíců. Trolejbusová linka i veškerá doprava se vrátí na malšovickou křižovatku u Husa. Skončí také oprava kanalizace na Gočárově třídě, v Jižní i Mostecké ulici či teplovodního potrubí ve Veverkově ulici. Rekonstrukce horkovodu bude pokračovat v ulici Za Škodovkou, do poloviny září bude uzavřená Jilemnického ulice.

Poškozený mostek se měl původně opravovat zevnitř, avšak když na podzim opadla voda, statik pod ním z opatrnosti zakázal pohyb.

„Most je složen ze tří dílů, střední část pochází z roku 1890 a kromě povodní se na ní podepsal i zub času. Poškozené jsou kamenné klenáky, které tvoří skelet mostu,“ sdělil autor posudku, soudní znalec v oboru mostních konstrukcí Pavel Hrůza.

Opravy budou složitější technologicky, ale i administrativně. Nově se bude muset rekonstruovat shora, město už má k dispozici nutný souhlas všech majitelů sousedních pozemků a nyní čeká na stavební povolení.

Nyní je na tahu společnost ČEZ

„Předně ale musíme počkat, až správce sítí (ČEZ - pozn. red.) udělá jejich přeložky. Až potom vypíšeme výběrové řízení a celou akci rozjedeme,“ popsala další postup Vlčková a naznačila, že by práce mohly začít v zimě, ale jen pokud se nikdo neodvolá. „Takové riziko je ale vždy,“dodala.

Mostek je podemletý od loňského června, kdy se Labským náhonem prohnala velká voda, omezení na výpadovce k budoucí dálnici D11 trvá už rok a kromě zpomalení rychlosti a svedení dopravy k jedné straně na ni nesmí vjíždět vozidla těžší než 3,5 tuny s výjimkou MHD.

Dopravní komplikace však mohou být ještě větší, záleží na projektantovi, zda v době oprav na čas most neuzavře. „Pokud se návrh opravy udělá citlivě, bude možné po mostku do poslední chvíle jezdit,“ říká znalec Hrůza.

A náměstek primátora Martin Soukup řidičům slibuje: „Silnice bude i během opravy průjezdná jako doposud. Pro dopravní obslužnost Kuklen děláme maximum.“
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Najdete na iDNES.cz