Zanešené rameno Orlice u Štěpánovska | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Mračna komárů budou lidi trápit dál, odbahňování Orlice letos nezačne

  • 0
Obyvatele Štěpánovska na Rychnovsku už patnáct let trápí hejna přemnožených komárů. Líhnou se v takzvané Staré řece, což je původní koryto Orlice. Kdysi bylo plné života, dnes je zanesené bahnem. Správci povodí předpokládali, že letos začnou s čištěním, ale vypadá to až na konec roku 2013.

"Jakmile je dusno, nemůžete se svléct a lehnout si třeba na deku. Pořád jen plácáte komáry ručníkem," říká Josef Uhlíř, předseda petičního výboru Štěpánovsko, požadujícího vyčištění ramena.

Místní obyvatelé o to usilují už přes patnáct let. Připomínají, že za domy mají páchnoucí močál. Petici za obnovu zaneseného ramena před lety podepsalo čtyři a půl tisíce lidí.

Josef Uhlíř ukazuje zanesené rameno Orlice u Štěpánovska.

"Jako dítě jsem skočil tady pod domem do Staré řeky a plaval až do Orlice, jak tudy voda proudila. Chytnout tady osmikilovou štiku nebo pět úhořů nebyl během dopoledne problém. Ryby se tady i vytíraly a pak pluly dál. Řeka jich byla plná, bylo tady i hodně žab a ptáků, třeba ledňáček nebo volavky. Dnes tady není nic. Když řeka umírá, odumírá i život okolo," líčí Uhlíř.

Na kolektivizaci v zemědělství doplatila i řeka

Když se ještě za Rakouska-Uherska prováděla regulace Orlice a tok se napřímil, projektanti nechali na dno uložit betonové roury, aby jimi voda mohla do starého ramena vtékat, i když hladina byla nízko.

Jenže organizátoři kolektivizace v zemědělství v 50. letech minulého století začátek ramena s brodem zasypali a to se začalo zanášet. Správce toku se sice v 80. letech pokusil o zprůtočnění, ale bez úspěchu.

Nový projekt na úpravu ramena vznikl v roce 2007. Podle Uhlíře se na společném setkání Povodí Labe a zástupců okolních obcí a petičního výboru před dvěma roky dohodlo, že podnik začne s obnovou Staré řeky letos.

V roce 2008 vznikla studie, která navrhovala varianty řešení úpravy toku. Pak k nim vznášela připomínky třeba Agentura ochrany přírody a krajiny i občanské sdružení.

"Došlo k výběru kompromisní varianty akceptované všemi partnery," uvedl ředitel pro správu povodí podniku Povodí Labe Václav Jirásek, podle něhož nebyly všechny požadavky technicky řešitelné.

Pro vybranou variantu nechalo Povodí loni připravit nový investiční záměr a letos v květnu pak podalo žádost o vydání územního rozhodnutí. Jirásek konstatoval, že k zahájení prací je ještě dlouhá cesta. Musí se vyřídit složitá administrativa od stavebního povolení až po získání dotace.

"Pokud se během správního řízení ani řízení na výběr zhotovitele nikdo neodvolá, stavbu bychom mohli zahájit ke konci roku 2013," uvedl Jirásek.

Předpokládané náklady na obnovu ramena jsou asi 32 milionů korun. Při čištění se má odtěžit přes 16 tisíc metrů krychlových bahna.

Štěpánovsko u Týniště nad Orlicí

Štěpánovsko u Týniště nad Orlicí