Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mrazivou tour po Evropě prožili psi i buvoli z dvorské zoo v teple

  9:07aktualizováno  9:07
I přes třeskuté mrazy vyrazili v minulých týdnech odborníci ze dvorské zoo na několik cest se zvířaty po celé Evropě. Zmrzlým kontinentem vezli ve speciálně upraveném autě buvoly, přímorožce, vzácného ptáka, zebru či psy ušaté.

Loučení se psy ušatými ve dvorské zoo | foto: ZOO Dvůr Králové nad Labem

Zoologické zahrady obměňují své chovy po celý rok, a tak je potřeba vzácná zvířata převážet v letních vedrech, v podzimních lijácích i v zimních mrazech.

"Od plánované cesty do Arcachonu na jihu Francie nás mrazy nemohly odradit. Máme techniku, která jim dovede čelit, i spoustu zkušeností, o něž bychom se mohli opřít v případě nečekaných problémů," říká vedoucí výměny zvířat dvorské zoo Zdeněk Bárta, který vzácné živočichy přepravuje po světě už téměř třicet let.

Do zoologické zahrady poblíž francouzského Bordeaux tentokrát mířili dva mladí býci buvolů pralesních a pět odrostlých mláďat psů ušatých. Cestou zpátky dvorští specialisté ve Francii naložili přímorožce pro pražskou zoo a v Německu ptáka arasariho řasnatého pro ZOO Lešná ve Zlíně.

"Všechna zvířata jsme vezli v našem speciálním nákladním autě, které je postavené na míru. Podle mě máme nejlepší vybavení pro přepravu zvířat v republice a jedno z nejlepších v Evropě," míní Bárta.

Zvířata cestou hlídají kamery

Každé nové transportní auto si dvorská zoo nechává vybavit tak, aby v něm nechybělo nic, co by zvířata na dlouhých cestách mohla potřebovat. Přepravní prostory jsou proto vybavené topením, větráním, klimatizací, kamerovým systémem i teplotními čidly, aby osádka přesně věděla, co se během cesty v nákladní části vozu děje.

Fotogalerie

"Díky tomu jsme na cestě do Francie neměli se zimou vůbec žádný problém, ačkoliv po celé Evropě mrzlo, až praštělo. Dokonce i v Bordeaux ležel sníh a bylo tam asi 12 stupňů pod nulou. Jak jsme si všimli, to dost zaskočilo i místní obyvatele," líčí Bárta.

Dvorský přepravní tým je podle něj schopen převážet zvířata prakticky za každého počasí. "Ještě nikdy jsme nemuseli předem naplánovaný transport zrušit.

Ale vždycky je pro nás prvořadé, abychom neohrozili zdraví zvířat," zdůrazňuje. Mimořádně nepříznivé počasí doprovázelo před dvěma lety v prosinci i transport čtyř bílých nosorožců, kteří patří k nejvzácnějším zvířatům, jež dvorská zoo vlastní. Nosorožci tehdy mířili z Podkrkonoší na pražské ruzyňské letiště, odkud je obří Boeing 747 přepravil do africké Keni, aby se zvýšily jejich šance na odchování mláďat.

Kvůli nosorožcům se odkláněla letecká linka

"Celá akce byla mimořádně složitá a náročná na organizaci. Abychom co nejvíc zkrátili dobu přepravy, tak se nákladní letecká linka výjimečně odklonila ze své pravidelné trasy z Amsterdamu do Nairobi a přistála v Praze," popisuje Bárta.

Teploty však v den pečlivě naplánovaného transportu klesly asi na 18 stupňů pod nulou a dvorští specialisté nemohli kvůli velikosti zvířat použít svá speciálně vybavená a vytápěná auta.

"Nosorožci patří k mizivému procentu zvířat, která nejsme schopni přepravit vlastními silami a musíme si na ně objednávat speciální kamiony. Proto jsme nosorožcům dali do návěsu zvláštní přídavné topení, které hřálo tak důkladně, že jsme jim museli cestou větrat. Afriku jsme nosorožcům udělali už v mrazech u nás," směje se Bárta.

Největší obavy v zimě nemá ze selhání techniky nebo ze zdravotních problémů zvířat, ale z provozu na silnicích. "Hrůzu mám vždycky jen z toho, že někde napadne nečekaně dvacet centimetrů nového sněhu, silnici zatarasí kamion a my tam zůstaneme uvězněni třeba na pět hodin i se zvířaty. Proto v zimě častěji tankujeme, abychom vydrželi topit i v případě nějaké mimořádné situace," vysvětluje.

Jedinými zvířaty, se kterými by se v mrazech a na sněhu bál jet, jsou žirafy. "Pro jejich přepravu využíváme speciální přívěs, který je i s autem dlouhý dvanáct metrů. A na jízdu s takovou soupravou to chce opravdu dobré povětrnostní podmínky," říká Bárta.

V úterý si vytápěný transportní vůz dvorské zoo vyzkoušeli i tři gepardi, kteří ze svého rodiště zamířili při plánované výměně do zoo Hyderabad v Indii, odkud přicestuje počátkem března do Dvora Králové párek lvů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Turisté utíkali před medvědem, vyděsil je nejspíš jelen

Ilustrační snímek

Policisté a členové horské služby museli v Krkonoších zachraňovat dva polské turisty, kteří se domnívali, že v Modrém...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Grafton Recruitment Praha
REFERENT LOGISTIKY

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz