Mrazivou tour po Evropě prožili psi i buvoli z dvorské zoo v teple

  9:07aktualizováno  9:07
I přes třeskuté mrazy vyrazili v minulých týdnech odborníci ze dvorské zoo na několik cest se zvířaty po celé Evropě. Zmrzlým kontinentem vezli ve speciálně upraveném autě buvoly, přímorožce, vzácného ptáka, zebru či psy ušaté.

Loučení se psy ušatými ve dvorské zoo | foto: ZOO Dvůr Králové nad Labem

Zoologické zahrady obměňují své chovy po celý rok, a tak je potřeba vzácná zvířata převážet v letních vedrech, v podzimních lijácích i v zimních mrazech.

"Od plánované cesty do Arcachonu na jihu Francie nás mrazy nemohly odradit. Máme techniku, která jim dovede čelit, i spoustu zkušeností, o něž bychom se mohli opřít v případě nečekaných problémů," říká vedoucí výměny zvířat dvorské zoo Zdeněk Bárta, který vzácné živočichy přepravuje po světě už téměř třicet let.

Do zoologické zahrady poblíž francouzského Bordeaux tentokrát mířili dva mladí býci buvolů pralesních a pět odrostlých mláďat psů ušatých. Cestou zpátky dvorští specialisté ve Francii naložili přímorožce pro pražskou zoo a v Německu ptáka arasariho řasnatého pro ZOO Lešná ve Zlíně.

"Všechna zvířata jsme vezli v našem speciálním nákladním autě, které je postavené na míru. Podle mě máme nejlepší vybavení pro přepravu zvířat v republice a jedno z nejlepších v Evropě," míní Bárta.

Zvířata cestou hlídají kamery

Každé nové transportní auto si dvorská zoo nechává vybavit tak, aby v něm nechybělo nic, co by zvířata na dlouhých cestách mohla potřebovat. Přepravní prostory jsou proto vybavené topením, větráním, klimatizací, kamerovým systémem i teplotními čidly, aby osádka přesně věděla, co se během cesty v nákladní části vozu děje.

Fotogalerie

"Díky tomu jsme na cestě do Francie neměli se zimou vůbec žádný problém, ačkoliv po celé Evropě mrzlo, až praštělo. Dokonce i v Bordeaux ležel sníh a bylo tam asi 12 stupňů pod nulou. Jak jsme si všimli, to dost zaskočilo i místní obyvatele," líčí Bárta.

Dvorský přepravní tým je podle něj schopen převážet zvířata prakticky za každého počasí. "Ještě nikdy jsme nemuseli předem naplánovaný transport zrušit.

Ale vždycky je pro nás prvořadé, abychom neohrozili zdraví zvířat," zdůrazňuje. Mimořádně nepříznivé počasí doprovázelo před dvěma lety v prosinci i transport čtyř bílých nosorožců, kteří patří k nejvzácnějším zvířatům, jež dvorská zoo vlastní. Nosorožci tehdy mířili z Podkrkonoší na pražské ruzyňské letiště, odkud je obří Boeing 747 přepravil do africké Keni, aby se zvýšily jejich šance na odchování mláďat.

Kvůli nosorožcům se odkláněla letecká linka

"Celá akce byla mimořádně složitá a náročná na organizaci. Abychom co nejvíc zkrátili dobu přepravy, tak se nákladní letecká linka výjimečně odklonila ze své pravidelné trasy z Amsterdamu do Nairobi a přistála v Praze," popisuje Bárta.

Teploty však v den pečlivě naplánovaného transportu klesly asi na 18 stupňů pod nulou a dvorští specialisté nemohli kvůli velikosti zvířat použít svá speciálně vybavená a vytápěná auta.

"Nosorožci patří k mizivému procentu zvířat, která nejsme schopni přepravit vlastními silami a musíme si na ně objednávat speciální kamiony. Proto jsme nosorožcům dali do návěsu zvláštní přídavné topení, které hřálo tak důkladně, že jsme jim museli cestou větrat. Afriku jsme nosorožcům udělali už v mrazech u nás," směje se Bárta.

Největší obavy v zimě nemá ze selhání techniky nebo ze zdravotních problémů zvířat, ale z provozu na silnicích. "Hrůzu mám vždycky jen z toho, že někde napadne nečekaně dvacet centimetrů nového sněhu, silnici zatarasí kamion a my tam zůstaneme uvězněni třeba na pět hodin i se zvířaty. Proto v zimě častěji tankujeme, abychom vydrželi topit i v případě nějaké mimořádné situace," vysvětluje.

Jedinými zvířaty, se kterými by se v mrazech a na sněhu bál jet, jsou žirafy. "Pro jejich přepravu využíváme speciální přívěs, který je i s autem dlouhý dvanáct metrů. A na jízdu s takovou soupravou to chce opravdu dobré povětrnostní podmínky," říká Bárta.

V úterý si vytápěný transportní vůz dvorské zoo vyzkoušeli i tři gepardi, kteří ze svého rodiště zamířili při plánované výměně do zoo Hyderabad v Indii, odkud přicestuje počátkem března do Dvora Králové párek lvů.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Další z rubriky

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Myslivce stíhá policie kvůli medvědí kožešině a vycpaninám bez dokladů

Kožešina medvěda

Myslivci z Královéhradecka hrozí až tříletý trest za to, že si doma vystavil medvědí kožešinu a vycpaniny dvou ptáků....

Na Rychnovsku auto srazilo chodce. S vážným zraněním skončil v nemocnici

Na Hodonínsku vběhl opilý muž pod kola projíždějícímu autu. Náraz ho odhodil...

Všechny složky integrovaného záchranného systému vyjížděly v sobotu brzo ráno ke střetu osobního auta a chodce na...

Najdete na iDNES.cz