Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Requiem připomene dva roky od smrti arcibiskupa Karla Otčenáška

  9:21aktualizováno  9:21
Královéhradecké biskupství připomene mší svatou výjimečného arcibiskupa Karla Otčenáška. Od 50. let si prošel vězením za údajnou špionáž pro Vatikán, zapojil se v podzemní církvi, býval i mlékařem v Opočně. Stal se prvním polistopadovým královéhradeckým biskupem. Od jeho úmrtí uplynuly dva roky.

Arcibiskup Karel Otčenášek zemřel před dvěma lety - 23. května 2011. | foto: Královéhradecké biskupství

"Pan arcibiskup je velkou osobností polistopadové církve i naší královéhradecké diecéze. On pro ni žil, obětoval se. I kriminál, který podstoupil, byl nesen láskou k naší diecézi. Chováme velkou vděčnost k tomuto muži církve," míní generální vikář Josef Socha.

Kam a kdy na mši

Mše začne ve čtvrtek 23.5. v 18.30 hodin v katedrále svatého Ducha v Hradci Králové, hlavním celebrantem bude diecézní biskup Jan Vokál.

Karel Otčenášek se narodil 13. dubna 1920 v Českém Meziříčí. Po studiích na Arcibiskupském gymnáziu v Praze a Lateránské univerzitě v Římě byl v březnu 1945 vysvěcen knězem a o pět let později byl tajně vysvěcen na biskupa.

V roce 1953 byl odsouzen za velezradu na 13 let do vězení. V Leopoldově, Mírově a Valdicích si odseděl deset a půl roku. Po amnestii v roce 1962 pracoval tři roky jako dělník v mlékárně.

Vrátit se mohl až po zásahu papeže

Do duchovní správy se mohl vrátit v roce 1965 na zásah papeže Pavla VI. Pracovat mohl, ale jen mimo vlastní diecézi a se zákazem jakéhokoli projevu biskupské hodnosti.

Fotogalerie

Býval třeba správcem fary v Trmicích u Ústí nad Labem. Tam za ním mířila řada lidí. Kateřina Tetivová vzpomínala, jak do Trmic chodívala roku 1988 na mše sloužené ve dvorku.

Tehdy si jí všimla StB kvůli účasti na první oficiálně povolené demonstraci na Škroupově náměstí v Praze i kvůli návštěvám v Trmicích. Probírala s biskupem své potíže a chodili sem a tam podél kaple. Bylo to prý opatření proti odposlechům, stejně jako zuřivě štěkající voříšek u fary.

Nynější hradecký biskup Jan Vokál zažil biskupa Otčenáška ještě coby středoškolák. Tehdy za ním zajížděl do Trmic, kde biskup opravoval kostely, i když na ně stát nedával skoro peníze.

"Nás, studenty, biskup Karel inspiroval i k tomu, abychom mu pomáhali s opravami kostelů a kaplí. Já jsem například jezdíval s vypůjčeným nákladním autem pro písek, někdy jsem měl také tu čest vozit ve škodovce pana biskupa," vzpomíná biskup Vokál. Všímá si i toho, jak tehdy Otčenášek bez reptání sloužil mše i pro pár věřících na odlehlých místech.

Teprve v roce 1990 v katedrále svatého Ducha v Hradci Králové oficiálně převzal Otčenášek své biskupství. V úřadě ho v roce 1998 vystřídal Dominik Duka a téhož roku ho Jan Pavel II. jmenoval osobním arcibiskupem.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Bratři Karamazovi v podání dua SKUTR slibují energii, emoce i naději

Klicperovo divadlo uvede Dostojevského Bratry Karamazovy v režii a úpravě dua...

Hradecké Klicperovo divadlo uvede nejočekávanější titul 133. sezony, Dostojevského Bratry Karamazovy. Režie a úpravy se...

Najdete na iDNES.cz