Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž na sebe chtěl výhrůžkami bombou v šesti městech upozornit, je ve vazbě

  11:05aktualizováno  11:05
Za anonymy vyhrožujícími bombou obvinili hradečtí kriminalisté 41letého hendikepovaného muže. V úterý telefonoval, že na více než deseti místech v šesti městech vybuchne bomba. Chtěl tím na sebe upozornit. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět nebo až osm let vězení.

„Jde o zdravotně hendikepovaného muže, který se v průběhu výslechů k činu nakonec plně doznal. Jako motiv svého jednání uvedl, že chtěl na sebe tímto způsobem upoutat pozornost společnosti,“ uvedla mluvčí hradecké policie Ivana Ježková

Soudce poslal muže do vazby, od středy je obviněn z šíření poplašné zprávy. Se svými telefonáty začal v úterý kolem 9. hodiny. Ohlásil bombu v Plzni, v Praze, v Jičíně, v Poděbradech, v Mladé Boleslavi a v Pardubicích. Po pěti hodinách ho však policie zadržela (více čtěte zde).

„Jedná se o muže, který v minulosti neměl do této chvíle nikdy žádný problém se zákonem. Bezprostředně po svém obvinění byl zkoumán psychiatrem, další nařízená zkoumání z dalších zdravotnických odvětví bude ještě muset absolvovat,“ dodala mluvčí.

Fotogalerie

Kriminalisté muže viní, že celkem šestkrát telefonoval na různé instituce po republice a oznamoval, že v budovách úřadů, škol, různých firem i na vlakových nádražích je uložená bomba. Během anonymního telefonátu také uvedl přesný čas, kdy bomba vybuchne.

Lidé se museli evakuovat z ohlášených budov i jejich bezprostředního okolí. Dalším lidem se kvůli bezpečnostním prohlídkám prostor komplikovalo cestování autobusy a vlaky (o uzavřených budovách jsme psali zde).

Zapojily se stovky policistů a také hasiči, záchranáři a strážníci městských policií. Při všech prohlídkách policisté využili psy speciálně vycvičené na vyhledávání výbušnin.

Škody budou v řádech milionů

„Náklady, které byly vynaloženy na bezpečnostní opatření a škoda, která dotčeným institucím vznikla, nejsou v současné době ještě zcela vyčísleny, ale rozhodně se budou pohybovat v řádech milionů korun. V žádné z kontrolovaných budov se žádná bomba ani jiný nástražný výbušný systém nenacházely,“ zmínila Ježková.

Od prvního anonymu do zadržení podezřelého muže uběhlo pět hodin. Hradečtí policisté spolupracující s policejním prezidiem ho vypátrali a zadrželi díky informacím, které shromáždili během vyšetřování.

Muži hrozí za trestný čin šíření poplašné zprávy v případě odsouzení až pět let vězení. Pokud by se škoda vyšplhala nad pět milionů korun, hrozil by mu trest až osmiletý.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz