Firmu Tomáše Zdechovského stála kauza s pronásledovatelkami 2,5 milionu.

Firmu Tomáše Zdechovského stála kauza s pronásledovatelkami 2,5 milionu. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Další soudní průlom. Muž se domohl peněz a omluvy od pronásledovatelek

  • 123
Podnikatel Tomáš Zdechovský z Hradce Králové se domohl u soudu omluvy i odškodnění od dvou žen. Tvrdí, že šlo o nebezpečné pronásledování, takzvaný stalking, jedna z žen to však odmítla. Věc skončila smírem u civilního soudu.

Soudce Aleš Korejtko z pardubické pobočky hradeckého krajského soudu rozhodl věc smírem ještě před začátkem hlavního líčení už 13. ledna 2014.

"Poškozený žaloval dvě ženy na ochranu osobnosti. Soud skončil smírem účastníků. První žalovaná musí zaplatit dva a půl tisíce korun a druhá žalovaná patnáct tisíc korun. Obě musí poslat poškozenému písemnou omluvu," uvedla mluvčí krajského soudu Iva Matušková.

Tomáš Zdechovský zveřejnil podrobnosti o smíru ve středu. "Čekali jsme, až dojdou obě omluvy i peníze. Během té doby jsem také vyřídil smlouvy a zaslal peníze na dobročinné účely Bílému kruhu bezpečí," uvedl Zdechovský, jenž nyní kandiduje za lidovce do europarlamentu.

V Hradci Králové podniká s agenturou Commservis a pořádá například vzdělávací kurzy. Přiznává, že roky 2010 a 2011 by nejraději vymazal z paměti. Pronásledovala ho účetní z jeho firmy.

"Když se rozvádím, tak prý budu chodit s ní..."

"Byla o šestnáct let starší a umanula si, že když se rozvádím, budu chodit s ní," řekl Zdechovský.

Začalo to podle něj nevinnými esemeskami, ale když nereagoval, žena psala e-maily jeho přátelům. Vydávala se za jeho milenku, telefonovala, vyhrožovala a pak škodila i aktivitám firmy.

Na finanční úřad poslala anonym o údajném nedoplatku na dani, takže firmu neminul celý kolotoč všemožných kontrol státních orgánů.

V tu dobu podnikatel jen tušil, že se jedná o někoho z jeho okolí. Obrátil se na kriminální policii, která pachatelku vypátrala a usvědčila ji z opakovaného obtěžování podle zjištěných IP adres, odkud posílala e-maily.

Účetní podle Zdechovského také přesvědčila zaměstnankyni z Univerzity Hradec Králové, což je druhá z žalovaných, aby telefonovala obchodním partnerům třeba ohledně toho, že podnikatel neplatí výživné.

Muž se spokojil se symbolickým odškodným

Zdechovský původně žádal po ženách desetinásobek přiznaného odškodného, nakonec se však dohodli na symbolické částce.

"Mně šlo o psychologické zadostiučinění. Soud konstatoval, že se trestné činy staly. Tyto případy končí nejčastěji domluvou nebo ve správním řízení, bere se to jako nedorozumění nebo jako facka," řekl Zdechovský, který se začal angažovat v pomoci obětem trestných činů.

Setkal se s tím, že policie mu jako muži zprvu nedůvěřovala. Policisté napřed chtěli kvalifikovat věc jako pomluvu. Obrátil se proto na policejní psycholožku Ludmilu Čírtkovou, aby vzali věc jako nebezpečné pronásledování.

"Pak případ rozdělili na čtyři skutky, protože údajně neměly velkou intenzitu, dali to do správního řízení a ženy dostaly od Městského úřadu v Třebechovicích pod Orebem pokutu 500 korun. Takovému trestu se jen vysmívaly," vzpomínal Zdechovský.

Radí jít k civilnímu soudu

Podle neziskové organizace na pomoc obětem trestných činů Bílý kruh bezpečí jde o přelomový verdikt. Zdechovský je podle Bílého kruhu jedním z prvních mužů v České republice, který se touto cestou dočkal odškodnění za zásah do svých osobních práv.

"Jednak je tento případ nový v tom, že šlo o občanskoprávní spor, dále že do něj šel pronásledovaný muž a navíc šlo o vztah zaměstnavatele a zaměstnankyně," uvedla prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

Pronásledování poškodilo firmu podle Zdechovského 2,5 miliony korun. "Vzpamatovali jsme se, ale málem jsme krachli. Jezdil jsem dva měsíce s ochrankou, přes pět set hodin trvaly kontroly. Lidé si neumí představit, jak stalking zasáhne do života. Muži o tom nedokáží mluvit," řekl podnikatel.

Vybízí proto další muže, kterých je jako obětí pronásledování menšina, aby se nebáli jít do podobných sporů s pronásledovatelkami. Stalking se dostal mezi trestné činy před pěti lety.

Průzkum z roku 2011 ukázal, že s nebezpečným stalkingem, respektive s některou z jeho forem, se setkala každá čtvrtá Češka a každý osmý Čech. Zhruba třetina stalkerů je odsouzena.