Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muže, jenž vylákal půl miliardy, usvědčují podle žalobce odposlechy

  16:44aktualizováno  16:44
Před soudem v Hradci Králové znovu stanul Alexander Dostál, který se zodpovídá z obřího podvodu. Podle obžaloby od více než osmi stovek lidí vylákal téměř půl miliardy korun. Podle státního zástupce ho usvědčují policejní odposlechy.

Muž u soudu vystupuje sebevědomě. V Dostálově hlase na nahrávkách z února roku 2013 však byla patrná nejistota, stres a tíseň. Tehdy postupně telefonoval s několika lidmi a rozhovory se točily kolem milionových částek.

Například jeden z mužů, který zastupoval agenturu, jež měla peníze vyplácet klientům, na nahrávce na Dostála tlačil, aby mu co možná nejrychleji předal vysoké částky. Naopak obžalovaný uháněl kvůli vydání peněz svého známého, kterému prý peníze kvůli zhodnocení svěřoval.

V nahrávce například zaznělo:
Dostál: „Potřebuji pět meloušů, abych mu zacpal hubu!“
Známý: „Budu se snažit.“
Dostál: „Teď jde o všechno, už teď je to v pr… . Do čtrnácti hodin ty prachy chtějí.“

Odposlechy telefonních hovorů patří k nejdůležitějším důkazům proti obžalovanému.

„Ano, odposlechy jsou klíčovým důkazem. Mají tu výhodu, že obžalovaný s nimi nepočítá. Svědčí o tom, jak tady celou dobu v celku suverénně vypovídá o mnoha převodech a iniciativách. Neví však, že tu jsou informace, které to vyvracejí. Avšak nejedná se o jediný důkaz, jsou tu výpovědi svědků, listiny, právní pomoci z ciziny. Je to klíčový důkaz, nikoli však jediný,“ uvedl státní zástupce Radek Soukup.

O případu

  • Kauza je v Královéhradeckém kraji mimořádná výší způsobené škody a počtem podvedených lidí. Podle spisu obžalovaný sám nebo přes dealery nabízel vysoké zúročení vkladů. Peníze získal slibem zhodnocení 25 až 45 procent ročně.
  • Lidé dávali obžalovanému vysoké částky od desítek tisíc po několik milionů korun. „Je tu 820 případů, kdy lidé peníze nedostali nebo jen částečně. Způsobená škoda je přibližně 420 milionů korun. Zúročení nemohl zajistit a tvrdím, že pro to existuje dostatek důkazů. Například půjčoval bezhlavě částky v řádech desítek milionů korun firmám, které v té době neměly žádné podnikatelské aktivity, a tak žádné úročení nebylo možné očekávat,“ dodal žalobce Soukup.

Podle něho odposlechy jasně ukazují, že obžalovaný rozprodával majetek, aby získal alespoň statisícové částky a umlčel jimi nejaktivnější klienty, které po něm žádali své peníze.

Obžalovaný vinu opakovaně odmítá

„Podle mého názoru to dokazuje, že neměl peníze. V zahraničí neměl 250 milionů dolarů, jak tvrdil, což vyloučila i lichtenštejnská strana, či někde jinde,“ uvedl Soukup.

Dostál tvrdí, že peníze jsou bezpečně uložené, vůbec nechápe, proč je stíhaný a že kdyby ho policie v únoru 2013 nezadržela, tak by peníze bez problému do března téhož roku vyplatil (více o případu čtěte zde).

„Potřebuji měsíc svobody, aby se peníze objevily,“ prohlásil loni u soudu. Peníze podle své výpovědi Dostál ukryl, když ho kontaktovali neznámí muži, kteří se vydávali za bývalé pracovníky bezpečnostních složek, kteří ho varovali, že bude mít potíže s výplatou výnosů.

Státní zástupce Radek Soukup mu však neuvěřil. „Když někde chybí téměř půl miliarda, tak policie musí zakročit. Nebylo možné čekat na konec března, jestli třeba pan obžalovaný nezmizí v zahraničí,“ uvedl Soukup k jeho zadržení. Na případ před třemi lety upozornil policii Finanční úřad v Náchodě, kterému se nezdály podivné finanční transakce.

Krajský soud odročil kauzu na konec února.

Autor:


Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Senátorem za Náchod chce být šéf lidovců, exšéf policie či poslankyně

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato...

Pouze šest kandidátů se uchází o křeslo senátora za Náchodsko, které letos uvolní exhejtman Lubomír Franc z ČSSD....

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

Krajané se léta učili češtinu v Dobrušce. Teď se kurz přesune jinam

Lucija Siruček z Chorvatska měla češtinu na základní škole. Do Dobrušky si...

Češtinu slyšeli u svých rodičů a chtějí jí lépe rozumět. Krajané z celého světa se ji proto jezdí učit do Dobrušky na...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz