Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muže se zákazem pití alkoholu přistihli s 1,9 promile, hrozí mu vězení

  16:20aktualizováno  16:20
Láska k alkoholu přivedla osmadvacetiletého muže z Jičínska už nejednou do problémů. Dvakrát stál před soudem, vždy vyvázl s podmínkou. V neděli ho ale policie po anonymním oznámení přistihla opilého v restauraci, a z toho může mít vážný problém. Hrozí mu čtyři měsíce opravdového vězení.
Za přistižení v hospodě muži hrozí, že se mu podmínka změní na čtyřměsíční vězení (ilustrační foto).

Za přistižení v hospodě muži hrozí, že se mu podmínka změní na čtyřměsíční vězení (ilustrační foto). | foto: MF DNES

"Policejní hlídka po jednadvacáté hodině vyjela do jedné z restaurací v Nové Pace, kde se muž celý večer řádně posilňoval pivem. V dechu měl 1,9 promile alkoholu," vylíčila policejní mluvčí Hana Klečalová.

Na poklidném popíjení by nebylo nic špatného, kdyby konzument neměl alkohol zakázaný jako takzvanou podmínku pro osvědčení, zda si zaslouží mírnější trest za předchozí delikty.

Jak se kontrolují podmínky

Pokud soud někomu nařídí, aby se podrobil dohledu, ujímá se odsouzeného Probační a mediační služba.
"Probační úředník vyhodnocuje okolnosti trestného činu, vyhodnocuje rizika i potřeby pachatele, a řídí se tím, co je v rozhodnutí soudu. Tedy třeba v rámci plánu práce s odsouzeným kontroluje užívání alkoholu," popsala Andrea Matoušková z Probační a mediační služby. Úředník může navštěvovat klienta i doma v plánovaných termínech, ale může ho také upozornit, že někdy přijde nečekaně a podrobí ho testu na alkohol. "Někdo musí být kontrolován, někomu stačí vedení," řekla Matoušková.
Pokud probační úředník někoho přistihne při prohřešku, vyhodnotí dosavadní práci s klientem a informuje soud s návrhem, jak s provinilcem naložit. Nemusí být automatické, že jedno selhání hned povede k přehodnocení trestu uloženého soudem.

"Tento muž stál před naším soudem v roce 2010 dvakrát. Poprvé za omezování osobní svobody pod vlivem alkoholu dostal podmíněný trest s podmínkou pro osvědčení, což byla povinnost zdržet se požívání alkoholických nápojů. Ale nedal si říct a chytili ho při řízení auta pod vlivem alkoholu," vypočítal předseda Okresního soudu v Jičíně Aleš Výmola.

Muž se tak dopustil trestného činu ve zkušební době podmíněného trestu a ještě porušil podmínku pro osvědčení. Dostal další podmíněný trest, a tak i šanci, aby na svobodě dokázal, že do vězení nepatří. Na jeho případné pití měla dohlížet Probační a mediační služba (jak se kontroluje, viz box).

Ta teď dostane od policie zprávu, že člověk, kterého sleduje, opět porušil pravidla. Probační úředník to vyhodnotí v kontextu toho, jak se mladý muž dosud choval, a může navrhnout soudu, aby ho předvolal k novému veřejnému jednání. Tam se může podmíněný trest změnit na ostré vězení.

"Od Probační a mediační služby bychom měli dostat minimálně zprávu na vědomí. O tom, zda provinilce předvoláme, se rozhoduje tady," sdělil předseda jičínského soudu.

Sám míní, že už si mladý muž zahrává dost. Hrozí mu, že půjde na čtyři měsíce za mříže. Zákaz pití alkoholu měl až do jara 2014.

Podle soudce Výmoly není podmínka zakazující pití alkoholu často používaná, ale ani úplně výjimečná.

Probační a mediační služba má podle své metodické šéfky Andrey Matouškové takových klientů docela dost, zejména z řad opilých řidičů. Soudci podle ní také od zavedení testerů na alkohol a drogy u probační služby nařízení dohledu více využívají.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Najdete na iDNES.cz