VIDEO: Pochroumaný kotník i kousanec. Co ještě nevíte o Boženě Němcové

  • 4
Lehkovážný videoklip vypustilo do nové sezony Muzeum Boženy Němcové v České Skalici. Podivínský průvodce se v něm naváží třeba do manželské krize slavné spisovatelky. Tvůrci klipu s ním bodují na sociálních sítích.

Muzeum zahájí hlavní sezonu v sobotu. Už v dubnu pověsilo na své facebookové stránky jemně skandální klip a za dva týdny se ukázalo, že nadšené reakce převažují. Je to první spolupráce s profesionály.

„Snažili jsme se trefit do poetiky internetové generace a myslím, že se nám to povedlo. Ověřoval jsem si to na osmnáctiletém synovi i jeho kamarádech. Tvůrcům jsme nechali volnou ruku, i když některé kontroverzní vtipy jsme ze scénáře nakonec škrtli. Trochu jsme se obávali, že to někdo bude pokládat za dehonestaci Němcové,“ říká ředitel muzea Milan Horký.

Hlavní postavou se stal prazvláštní průvodce, který si pohrává s výkladem života nejznámější české spisovatelky. Zahrál si ho amatérský herec Tomáš Uher, kterého přivedl režisér Lukáš Masner. Tvůrci přinesli svůj námět a muzeum souhlasilo.

„Slibovali jsme si, že by klip mohl upoutat mladší generaci. Možná pak dítě řekne mamince: Podívej, tohle je legrace. Přece jen maminka je ta, kdo rozhodne, kam se pojede na výlet,“ vysvětluje ředitel.

Nemůžeme vyloučit, že se to stalo

Klip ukazuje muzejní expozici v Steidlerově hostinci a tamní Jiřinkový sál i roubenou školu u českoskalického náměstí, kam chodila Barunka Panklová.

Divák si musí lámat hlavu, kde končí vtip a začíná pravda. „Například pískovcová hlava s uraženým nosem, která se v klipu objevila, je skutečnou hlavičkou Barunky z původního sousoší Babička s dětmi od Otty Gutfreunda. Při převozu sousoší v roce 1922 vykolejil vagon u Libně, skupina postav vypadla a Barunce to přerazilo nohy. V Babiččině údolí se nachází kopie Barunčiny sochy,“ vysvětluje Milan Horký.

Výklad o kotníku, který si Němcová zvrtla v Jiřinkovém sále, je však z jiného těsta. „To je výmysl, ale my samozřejmě nemůžeme vyloučit, že si Božena Němcová nezvrtla kotník právě v Jiřinkovém sále. Ona tam totiž tančila dvakrát na Jiřinkových slavnostech a navíc Helenka Steidlerová, dcera majitele hostince, kde sídlíme, byla její kamarádka, takže tam trávila víc času,“ připomíná ředitel muzea.

Zatím klip vidělo přes patnáct stovek lidí. „Zábavnějšího průvodce jsem neviděla, ale ten pán, co nám sfouknul lucerničky v josefovském podzemí, taky nebyl úplně marnej,“ komentovala to Hana Ginny Maršíková na facebookové stránce muzea.

Českoskalické muzeum usiluje už několik let o novou podobu. V minulosti vznikla architektonická studie maloskalického areálu, ale jeho rekonstrukce by vyšla na 100 milionů korun. Projekt tak skončil kvůli nedostatku peněz.

Muzeum teď hledá peníze na částečné opravy a chtělo by vytvořit novou hlavní expozici, která by byla atraktivnější pro návštěvníky. Jde o příspěvkovou organizaci pětitisícové České Skalice. Ročně tam míří kolem deseti tisíc návštěvníků.

Podle místních muzejníků je však těžké dosáhnout na dotace, když stát podporuje hlavně velké státní a krajské instituce. Přitom téma Boženy Němcové patří k celostátním.